OBIWAK und DYZAJN

Návrh loga strany LIDEM

29. srpna 2012 v 17:01 | Autorem plakátu je nějaký český grafický genius
Mirek TEE mi poslal nádhernou ukázku českého grafického designu, navazuje na to nejlepší od Gočára s Kotěrou až po Maxima Velčovského. Přesto je svá, výrazně proklamativní a svým dopadem ojedinělá...Dávejte pozor, ať vás nesežere divoká suburbanizace

23. března 2012 v 14:02 | Tlampač, foto: Domesi

Všichni bychom chtěli bydlet dobře, vkusně, levně. A mnozí z nás mají pocit, že to i lze, zřejmě pod přívalem reklam a marketingu hypotečních bank a developerů. Pokud se ale budeme na věci dívat realisticky, tak všechny tři zásady není možné dodržet v mamutí a divoké suburbanizaci.

Ne vždy je možné zapojit se do takových stavebních projektů, jakými v době první republiky byla například kolonie Na Babě nad pražskými Dejvicemi. Navíc ne každý z nás je architekt, lékař, právník, hokejista, bankéř, ne všichni máme kapsy plné peněz na takové bydlení. Většina obyvatel Česka přes své předky pochází z venkovských sídel, máme tak v sobě zakořeněnou touhu po útulné chaloupce a zahrádce s jabloní, švestkou a ořešákem (jakkoli mnohé chalupy ve skutečnosti moc útulné nebyly). Proto pro většinu z nás, plebejců, je ideálem "maličký" domek se sedlovou střechou a zahrádkou. Ať tak či tak, jednu hodnotu bychom si měli pěstovat a hlavně uchovat pro budoucnost úplně všichni. Tou hodnotou je naše krajina, její nebývalá krása a po staletí zaběhané principy jejího fungování.
V dobách komunismu bylo celkem nepodstatné, jak vypadají lidská sídla, rozvoj venkova byl podřízen socialistické ideologii, městský urbanismus zmíral pod nedostatkem vůle, odborné erudice a financí. Docházelo k takovým hloupostem, jako bylo zbourání pražského Žižkova, jihlavského Špalíčku apod., vždy pod slibem, že to nové bude lepší, komfortnější, hodnější moderní doby.
S pádem komunismu jsme mnozí doufali, že v architektuře se vše bude ubírat jinou cestou, než stavěním obrsídlišť z panelů a skla. Dofali jsme v sílu ducha a invence a těch pár excesů podnikatelského baroka nás spíše rozesmívalo. Jenže s rostoucím bohatstvím země a jejich obyvatel došlo k tak překotné suburbanizaci, že dnes je zcela na místě se bát, kam až takový neřízený a nekontrolovatelný růst lidských sídel dospěje. Ke vší ohyzdnosti satelitních městeček je nutné připočítat i nedořešenou infrastrukturu a chybějící městský komfort. Bohužel "taxikářský životní" styl (tento název mě napadl podle fenoménu, kdy matky a otcové vozí své děti ze satelitních sídlišť do měst a zpět, sem a tam, jednou do školy, pak ze školy, pak do kroužku, poté na oslavu narozenin do McDonald´s. Každá taková rodina má dvě a více aut a nový dům v satelitu tak v podstatě slouží jen jako luxusní noclehárna) zatím neohrozila ani cena benzínu, ani nejistota ze ztráty zaměstnání v době hosp. krize v případě pořízení hypotéky.
Můžeme jenom doufat, že starostové mnohých obcí a městeček kolem velkých českých měst budou neuplatitelní a nekompromisní vůči urbanistickým zvěrstvům typu Jesenice u Prahy apod. Měla by být zavedena doktrína, kdy do schvalovacího procesu ke stavebnímu povolení přibyde klauzule zavazující investora stavby, lhostejno jestli soukromníka či developera, k participaci na zživotnění takového sídla. Tedy včetně odvodu daní od nových vlastníků nemovitostí v místě nového bydliště, přispívání k chodu obce finančně např. nakupováním v místních obchodech, ale také duševně, to jest podporou všeobecného rozvoje obce (spolky, hasiči, sport) a loajalitou k danému místu.
Taková klauzule by měla být právně závazná a každý, kdo by se s ní nehodlal smířit, nechť zůstane bydlet tam, kde bydlel a žil dosud.

PS Útěkem na venkov a do skvělých domů stejně neunikneme duchovnímu, mravnímu a intelektuálnímu marasmu, jež ovládnul v této době naši zemi, je třeba abychom se měnili my sami.Ikea se vrací k řešením pro malé bytové prostory

25. srpna 2011 v 10:59 | Tlampač, foto: IKEA
Nadnárodní nábytkářský koncern Ikea se vrací k tomu v čem je silný - k inspirování svých zákazníků, kteří mají malé nebo střední příjmy a přitom chtějí vkusně a útulně bydlet, přestože obývají mnohdy bytové prostory skromných rozměrů.
Naposled byla česká mutace katalogu IKEA takto zaměřena někdy v devadesátých letech.

Otio - Dom pri fare

13. května 2011 v 8:19 | ARCHIWEB.cz

Otio
Dom pri fare

Otio - sebastian nagy architects, s.r.o | Nagy; 2010
Dražovce, Slovensko


MÁTE RÁDI PĚKNÉ BYDLENÍ (OBIWAKY)?

4. března 2008 v 18:33 | Text: Tlampač
Pokud se chystáte utratit nějaké ty kačky za bydlení a nechce se Vám ani do cihly ani do kamenů a panelu, měli byste si prohlédnout publikaci :: SOUČASNÝ ČESKÝ DŘEVĚNÝ DŮM, VÝBĚR 1998-2003.¨
 
 

Reklama