Boemia mia v Hradci Králové

13. listopadu 2013 v 18:11 | Tlampač, foto: web ČT |  KÖNIGGRÄTZ
Právě jsem se vrátil z Hradu... ale houby, právě jsem se vrátil z knihovny Velryby u nás v Hradci Králové (jo, to je ta bejvalá Vertexka přestavěná Davidem Vávrou).
Vrátil jsem knížky, jiné půjčil a na chodbě zjistil, kolik toho ještě nevím o své zemi, o lidech v ní.


Tak například jsem neměl tušení, že se po Království Českém během První světové války nekontrolovaně pohyboval Vladimír Uljanov zvaný Lenin a v Novém Kníně pletl holkám hlavy. A to tak moc, až se naštval pan farář zvaný don a vyobcoval ty narudlé chudačky z kostela...
Taky mi pořád nedocházelo, proč některé české holky jsou tak krásné a navíc snědé a bujné jako Italky. Nenapadlo mě, že zemí Českou táhli nejen Švédi, Napoleon a Car, ale i italští kluci a páni do války a taky tu v týlu to, to, doléčovali svá zranění v lazaretech...

Prostě v hradecké Velrybí knihovně je nyní fotografická výstava o vysídlencích z Itálie v době bojů Světové války a je tu k vidění mnoho nádherných fotek dokládajících, že za císařpána se Čechové dobře chovali k uprchlíkům či spíše vyhnancům před válečným běsem a smrtí. Mnoho dnešních obyvatel Itálie tedy žije díky pomoci Čechů kdysi.
Čtvrtek 7.11.2013 v 18 hodin patřil slavnostní vernisáži česko-italské výstavy historických fotografií BOEMIA MIA, na kterou Vás pozvala Společnost přátel Itálie Hradec Králové a Spolek přátel Ledra. Vernisáž se konala v nově otevřených prostorách Knihovny města Hradec Králové ve Wonkově ulici a výstava bude volně ke zhlédnutí až do 28. listopadu 2013, pondělí - pátek od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 - 12 hodin.

PS Fotografie, kopie písemností, informace, to vše na mě mohutně zapůsobilo a došlo mi, že musím fotit a fotit a fotit. protože po stu letech může můj obrázek doložit budoucím, jak se nám žilo a co vše jsme činili.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama