Duben 2013

Marmeláda z Pohoří

6. dubna 2013 v 16:27 | Tlampač / music: Tin Tin - YouTube |  SUDETY

Dobrých věcí je tu s námi stále mnoho!

Entuziasmus, fortel a životní nadhled přivedli Blanku Milfaitovou z kancelářské židle až do Sudet. Krása a historie těch raněných míst ji natolik otevřely stavidla fantazie, že jí až závidím.
Blanka je celebrita a to rovnou mezinárodní. Proč? Marmeládu, kterou vařívá po nocích nejenže snídá prezident republiky, ale dnes si ji může dovolit i britský aristokrat. Zvláštní je, že přísloví Vrána k vráně sedá skutečně platí, nebýt totiž zvídavosti dokumentaristky Apoleny Rychlíkové, asi bych se o fenoménu z Pohoří na Šumavě dozvěděl až o hodně později. Dokument Chuť vesnice zde
Takhle už ale vím, kam se bude ubírat trasa mého příštího výletu na Jih :), protože tohle musím vidět na vlastní oči. Pohraniční vesnice, zavražděná snad poněkud zbrklým rozhodnutím politiků po válce, znovu ožívá a já doufám, že podobně ožije celé pohraniční pásmo, že aglomerace se svým hlukem a shonem budou pro mnoho lidí k dobrému životu neatraktivní i za cenu překážek, které přesídlení na venkov přináší.
Protože co už v životě jiného dělat, než ho dobře prožít, nejlépe na nějakém krásném místě na Zemi.

Odkazy:
Poslední Němci v Sudetech

2. dubna 2013 v 14:38 | Tomáš Lindner / Respekt |  SUDETY
Tomáš Lindner se už dlouho chystal na popsání jedinečnosti svého rodného Krušnohoří. Pouze zde se totiž v Čechách udržela i po odsunu poměrně celistvá německá menšina, jejíž svět teď ale stále rychleji mizí. Na str. 44-52 najdete reportáž z cesty za poslední generací Němců v Sudetech. Mimo jiné tam Tomáš píše: "Ještě počátkem šedesátých let tady polovina prvňáčků neuměla česky. Rodiče je to nemohli naučit, protože sami češtinu nikdy neovládli. Doma mluvili německy a nějak se vždycky domluvili také v továrnách, na úřadech a u lékařů. V rádiu si ladili bavorský rozhlas a důvěřovali jeho zprávám i předpovědím počasí. Tisíce posluchačů nikdy neslyšely o Daliboru Jandovi a dalších českých zpěvácích, sledovaly hitparády v německé televizi a dokonale znaly šlágry muzikantů se jmény jako Roy Black nebo Heino. Až do počátku devadesátých let tady prodavačky se svými zákaznicemi běžně mluvily německy. A ještě dnes přes ploty občas přeletí pozdravy Grüss Gott."

http://respekt.ihned.cz/c1-59605440-posledni-nemci-v-sudetech