Kam v aprílovou neděli? Do Heřmanova Městce!

1. dubna 2012 v 10:19 | Text a foto: Tlampač |  ON THE ROAD AGAIN
VÝLET VHODNÝ PRO: PĚŠÍ/CYKLO

Aprílové počasí je věrné své pověsti, pokud však nechcete neděli prosedět doma, vydejte se do městečka na úpatí Železných hor, do Heřmanova Městce.


Největším lákadlem města je starý zachovalý židovský hřbitov (a blízká synagoga), najdete tu více jak tisícovku kamenných náhrobků a zdejší genius loci je nezaměnitelný. Kdysi mě k návštěvě tohoto hřbitova inspirovala tato stránka http://www.paladix.cz/clanky/zidovsky-hrbitov-hermanuv-mestec.html a do dnešního dne jsem byl na výletě v Městci již třikrát.
Až se budete vracet od hřbitůvku zpátky na náměstí, rozhodně si prohlédněte zdejší katolický kostel, nádherná sakrální stavba vás zcela jistě ohromí, jakkoli zde Bůh nebydlí.
Vydáte-li se na výlet ještě před obědem a vyhládnete, doporučím hotel Bílý Beránek, nevaří tu špatně, jen pivo by mohli mít zdejší, třeba Rychtáře nebo Havlíčkobrodské.
Po dobrém obědě můžete udělat sladkou tečku třeba v cukrárně na náměstí. Milerova cukrárna je pověstná zejména rakvičkami se šlehačkou, šlehačka je pravá - ne ta ze spreje a najdete ji i uvnitř korpusu, což je dnes celkem rarita. Velký výběr čajů doplňuje také nabídka dobrého vína.
Pokud chcete dobře vytrávit, vydejte se po modré značce přes rozsáhlý zámecký park do Kostelce u Heřmanova Městce.
V této malebné obci stojí na místě bývalého hradu velmi starý kostel, od kostela je pěkný výhled na zdejší rybník. Jeden šikovný projektant staví v Kostelci experimentální nízkoenergetický dům (stavitel vám rád vše ukáže a vysvětlí), dům je zajímavý a stojí za vidění.
Z Kostelce lze pokračovat dále do nitra Železných hor, cyklisté a pěší turisté to jistě rádi využijí VYHLEDÁVAČ TRAS KČT.
Sváteční výletníci se můžou přes autokemp Konopáč vrátit zpátky do Heřmanova Městce.


PS Pokud pojedete na tento výlet vlakem, už nelze dojet až do Kostelce, či třeba do Prachovic, trať 015 byla bohužel ve své horní části pro osobní přepravu uzavřena.

Další Tlampačovy výlety k židovským hřbitovům:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama