Duben 2012

Cuba hip hop v podání Doble Filo

25. dubna 2012 v 1:23 | Doble Filo / YouTube |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Cuba hip hop jako kdyby rostl z kořenů Bueny Visty Social Clubu,
Edgaro a jeho parťáci (Doble Filo) z městečka Alamar mají hudebně slušně našlápnuto.
Najdou si cestu do Miami a dál do USA až to na Kubě praskne?
Kdo máš rád GANGSTA jako já, tak mrkni semka:
a semka:
A co todle?
a


Nové písně v záhlaví TU!!!

23. dubna 2012 v 14:17 | TU |  AVÍZO
Jistě jste si všimli, kterak se v záhlaví našeho veleslavného webu obměňují písně kosmické. Tak tam koukejte klikat, ať taky slyšíte niečo nové...

KDE ŽILI A JAK SE TO TAM JMENOVALO?

23. dubna 2012 v 11:51 | Zdroj : Wikipedie |  SUDETY
JAK SE JMENOVALA MĚSTA A OBCE PŘED ODSUNEM NĚMECKÝCH OBYVATEL ČESKA?

DAGMAR HOCHOVÁ + 17.4. 2012

19. dubna 2012 v 18:47 | TU, foto: D. Hochová |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Zemřela fotografka dětských úsměvů Dagmar Hochová.Duškův Mein kroj - čistě Švejkovská esence

19. dubna 2012 v 18:03 | Tlampač |  SUDETY
Proč pořád Němce dráždí Švejkovské esence naší národní povahy? Proč jim vadí, že se ptáme na vážné věci a přitom tyto věci současně zlehčujeme? Protože pro Němce jsou posvátné věci posvátné a dělat si z nich legraci je tabu. Také proto, že ano je pro ně ano a ne je pro ně ne. To bychom se my Češi měli v komunikaci s našimi západními sousedy konečně naučit.
Pro koho je tedy určen roztomilý dokument režiséra Martina Duška nazvaný MEIN KROJ, natočený rukou známého provokujícího dokumentaristy Víta Klusáka?
Je pro nás, pro občany země, která zabíjí svou historii, dál zatvrzele věří v hrdinství a oprávněnost odsunu (vyhnání). Je také pro ty, kteří nejsou tolik přemýšliví jako byl Václav Havel, aby jim došlo, že nám bez německého (a židovského a slovenského) živlu v Česku stále kousek něčeho podstatného chybí.
I když se lidé jako Dušek a Rudiš (autor slavné komiksové trilogie Alois Nebel) se svými díly snaži připomínat historické skutečnosti, zatím je ticho po pěšině...

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10318067925-mein-kroj/211562210300030/


Robert Sedláček poskytl Novému Prostoru zajímavý rozhovor

19. dubna 2012 v 15:17 | Tlampač |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Rozhovor s režisérem Robertem Sedláčkem rozhodně nenudí. Patří k těm nejlepším interview s veřejně známými osobnostmi, které kdy NP otiskl.
Režisér snímků Rodina je základ státu nebo Pravidla lži se vyznává z pocitů, emocí, zážitků, bilancuje svou čtyřicítku odžitých let. Velice neotřele nutno podotknout.
O politice, o umění, o herectví Daniela Landy, o postoji k gender fightu, o penězích, o tom a ještě mnoha dalších věcech hovoří s publicistou a politologem Ondřejem Slačálkem.
ČASOPIS NOVÝ PROSTOR, VYDÁNÍ ČÍSLO 395.
CENA 40.- Kč
DISTRIBUCI ZAJIŠŤUJÍ KAMELOTI NP VE VŠECH VELKÝCH MĚSTECH ČR.
POLOVINA Z CENY ČASOPISU POMÁHÁ KAMELOTŮM V JEJICH TÍŽIVÉ SOCIÁLNÍ SITUACI.

Teploměr s loupežníkem Rumcajsem

17. dubna 2012 v 2:53 | Foto: Tlampač |  OSTALGIE


Zlatopramen s chutí a vůní ovoce

7. dubna 2012 v 2:03 | Text a foto: Tlampač |  PIVO, BIER, BEER, CERVEZA - In Vino Veritas, In Pivo Taky
Počasí za okny evokuje spíš únor a málokdo asi hasí žízeň studeným pivem, mnozí zůstanou raději u horkého grogu. Slunce se snad brzo ukáže a milovníci piva budou moci ochutnat letošní jarní novinku z ústeckého pivovaru, nazvanou ZLATOPRAMEN RADLER.


Prodává se s příchutí citrónovou nebo s příchutí pomeranče a zázvoru. K dostání je nyní například v řetězci Tesco za zaváděcí akční cenu 10,90 Kč.
Zlatopramen kdysi odstartoval "válku jedenáctek", nyní cílí na protivníka v sortimentu lehkých ochucených piv, kde prozatím kraluje Staropramen Lemon.
A jaký že je nový pivní nápoj Zlatopramen Radler s pouhými dvěma procenty alkoholu?
Je nebezpečně pitelný, trochu limo, trochu pivo - ta jemná hořkost je moc fajn, což by mohli podcenit zejména teenageři a dostat se tak do stavu těžké opilosti. Dvě procenta alkoholu v obsahu láhve jsou naopak skvělou zprávou pro ženy, kterým zpravidla hořká piva nechutnají a také pro cyklisty, kterým by osvěžující ovocná chuť mohla dodat dostatek tekutin bez rizika pádu z kola.
A protože doménou Zlatopramenu je okolí Ústí nad Labem (a blízké Německo) je název Radler více než příhodný, němečtí turisté budou lépe vědět, co kupují, na název Radler jsou totiž z domova zvyklí.

ALOIS NEBEL - není to film bez příběhu!

7. dubna 2012 v 1:31 | Tlampač |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Alois Nebel - film natočený podle komiksové předlohy spisovatele Jaroslava Rudiše a výtvarníka Jaromíra 99 prý nemá dle mnoha recenzentů na webu ČSFD vůbec žádný příběh.
A co tenhle příběh?

Alois Nebel je nádražákem. Pracuje jako přednosta stanice, stejně jako předtím jeho otec, tato profese se prostě dědí. Narodil se v Sudetech v době Druhé světové války, do osudného rozkolu dvou starých a slavných evropských národů.
Zažil situace, kdy zbabělá česká lůza "bojovala" za svobodu a trvání Československa až když se válka chýlila ke konci. Dlužno dodat, že to bylo poté, co německá lůza propadla lži o nadřazené rase germánské a válku začala. Obě lůzy jsou nejspodnějším patrem lidství v obou národech.
Oba národy jsou paradoxně potomky prastarých Árijců, tedy jsou si velmi příbuzné, to však nyní ponechme stranou. Spíše si připomeňme, že malý Lojzík viděl, jak se z poválečné pomsty vagóny-dobytčáky opět naplnily lidskými jedinci, jen to už nebyli Židé, ale Němci. Tzv. divoký odsun znamenal uplatnění kolektivní viny a byl plný nespravedlnosti a utrpení, Češi bohužel nikdy nejsou velkorysí, na to si až příliš často připomínají, jak jsou malí a malým národem.
Film pokračuje - V bouřlivých měsících roku 1989 utíkají východní Němci z NDR přes ostatní státy socialistické soustavy do Západního Německa. Mezi emigrujícími je také postava nazvaná ve filmu jako Němý. I on utíká z východu na západ a cestou hodlá vyrovnat staré účty. Při přechodu polsko-české hranice je ovšem překvapen polskými hraničáři a po udání čecháčkem jménem Wachek je zadržen českou Veřejnou bezpečností. Protože Němý nemá žádnou identitu, nemluví a chová se neobvykle, je před předáním polské tajné policii umístěn do ústavu pro duševně choré. Těchto a podobných ústavů bylo tehdejší české pohraničí plné, Němý je tu pod dohledem STB podrobován výslechům.
Zde se s ním setkává i Alois Nebel, pro nějž poválečný odsun v Bílém Potoce v Jeseníkách znamenal tragédii, prožité trauma viděné vraždy se mu stále vrací, nedávné dějiny vidí znovu v jakýchsi halucinacích a proto je nuceně hospitalizován. Umístění Nebela na psychiatrii je šancí na kariéru pro malou českou svini Wachka. Ten se s psychiatrem domlouvá na uznání Nebela duševně nemocným člověkem, nezpůsobilým práce přednosty stanice v Bílém Potoce, sám pak na toto místo ve zmatené revoluční době posledních měsíců roku 1989 nastupuje. Nebel po vyhazovu odjíždí na pražské hlavní nádraží, kde jako bezdomovec sedí bezradně na lavičce a kde posléze navazuje partnerský vztah s toaletářkou Květou. Po návratu do Bílého Potoka pracuje jako traťový dělník a bydlí v pronajatém vechtru.
Josef Wachek, nádražák, udavač a překupník zboží od okupační Rudé armády (rozlezlé po celém Československu po srpnu 1968) je synem Wachka staršího, komunistického přisluhovače, někdejšího konfidenta Gestapa a kdysi také člena válečných Revolučních (též Rudých) gard. Otec a syn Wachkové žijí v Jeseníkách, prodávají pašované cigarety, kradenou ruskou vodku a ruský vojenský proviant. Život se jim daří až do doby, než jim cestu zkříží Němý. Wachek starší totiž s páskou RG na rukávu zastřelil při divokém odsunu v roce 1945 svého soka v lásce a zároveň otce Němého.
Němý utíká z psychiatrické léčebny, přežívá v horách, vykrádá chaty a nakonec se pomstí za smrt svého otce (není zcela jasné, jestli biologického či adoptivního) zabitím starého Wachka, vraha z RG. Kruh se uzavírá.
Za Nebelem přijíždí do Potoka zamilovaná Květa, vše tak vlastně končí happyendem.

Co dále ve filmu můžeme vidět? Vše, co je pro Jaroslava Rudiše posvátné. Vlaky, Sudety, pankáče, staré jízdní řády a také jeho lásku k zemi, kde se stále prolíná české s německým i po tolika vzájemných křivdách, což zde symbolizuje Česko-německá národní pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Píseň Haleluja (správně se jmenuje Půlnoční) v podání Zlatého kozlíka Neckáře se od premiéry filmu mezitím stala nechutnou odrhovačkou. Takový je mnohdy osud geniálních skladeb, které zpočátku mají za úkol připomínat zapomenuté dobré muzikanty a propagovat ojedinělé filmové projekty.


Autor komiksového textu J. Rudiš je uznávaným nemainstreamovým spisovatelem. Za svou prvotinu, knihu Nebe pod Berlínem, získal cenu Jiřího Ortena. K pojmenování nádražáka Nebela inspiroval Rudiše skvělý snímek německé nové vlny Život stavba povolena, jehož hlavní hrdina se rovněž jmenuje Nebel.

Výtvarník Jaromír 99 je členem legendární jesenické kapely Preissnitz, hrající sudetský rock.


Das ist Alles.

Milí mladí recenzenti z ČSFD, příště se pořádně dívejte a doučte se dějepis vlastního národa!

O šunce a salámu - Tentokrát pizza mražená z cyklu Peklo na talíři

5. dubna 2012 v 13:05 | TV Stream - cyklus Peklo na talíři |  PRODUCTS
Pokud to přestanete kupovat, přestanou to vyrábět!!! Takže je to na vás, drazí spotřebitelé.

http://www.stream.cz/peklonataliri/672728-peklo-na-taliri-mrazena-pizzaVLASTA REDL BYL U MARKA NA PLOVÁRNĚ

3. dubna 2012 v 0:06 | ČT iVysílání |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Pořad Marka Ebena Na plovárně má prestiž (ono být ve společnosti takových hostí jako Quincy Jonese, Genesis atd. je prostě prestižní) a Vlasta Redl si to pozvání už dávno zasloužil.
Ebenova komorní talkshow patří do toho NEJ, co ČT kdy uváděla.

NA PLOVÁRNĚ S VLASTOU REDLEM


Počasí diwne, tak alespoň bezva skladba - klikej!!!

2. dubna 2012 v 23:40 | Tlampač, music: Vladimir Cosma / YouTube |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Hudbu složil pan Vladimir Cosma pro film Roztržitý s Pierrem Richardem a je natolik pohodová, že si ji někdy klidně pískám i hodinu...
PS Film je Richardova prvotina a je k popukání, rozhodně doporučuji ke shlédnutí!


Kam v aprílovou neděli? Do Heřmanova Městce!

1. dubna 2012 v 10:19 | Text a foto: Tlampač |  ON THE ROAD AGAIN
VÝLET VHODNÝ PRO: PĚŠÍ/CYKLO

Aprílové počasí je věrné své pověsti, pokud však nechcete neděli prosedět doma, vydejte se do městečka na úpatí Železných hor, do Heřmanova Městce.


Největším lákadlem města je starý zachovalý židovský hřbitov (a blízká synagoga), najdete tu více jak tisícovku kamenných náhrobků a zdejší genius loci je nezaměnitelný. Kdysi mě k návštěvě tohoto hřbitova inspirovala tato stránka http://www.paladix.cz/clanky/zidovsky-hrbitov-hermanuv-mestec.html a do dnešního dne jsem byl na výletě v Městci již třikrát.
Až se budete vracet od hřbitůvku zpátky na náměstí, rozhodně si prohlédněte zdejší katolický kostel, nádherná sakrální stavba vás zcela jistě ohromí, jakkoli zde Bůh nebydlí.
Vydáte-li se na výlet ještě před obědem a vyhládnete, doporučím hotel Bílý Beránek, nevaří tu špatně, jen pivo by mohli mít zdejší, třeba Rychtáře nebo Havlíčkobrodské.
Po dobrém obědě můžete udělat sladkou tečku třeba v cukrárně na náměstí. Milerova cukrárna je pověstná zejména rakvičkami se šlehačkou, šlehačka je pravá - ne ta ze spreje a najdete ji i uvnitř korpusu, což je dnes celkem rarita. Velký výběr čajů doplňuje také nabídka dobrého vína.
Pokud chcete dobře vytrávit, vydejte se po modré značce přes rozsáhlý zámecký park do Kostelce u Heřmanova Městce.
V této malebné obci stojí na místě bývalého hradu velmi starý kostel, od kostela je pěkný výhled na zdejší rybník. Jeden šikovný projektant staví v Kostelci experimentální nízkoenergetický dům (stavitel vám rád vše ukáže a vysvětlí), dům je zajímavý a stojí za vidění.
Z Kostelce lze pokračovat dále do nitra Železných hor, cyklisté a pěší turisté to jistě rádi využijí VYHLEDÁVAČ TRAS KČT.
Sváteční výletníci se můžou přes autokemp Konopáč vrátit zpátky do Heřmanova Městce.


PS Pokud pojedete na tento výlet vlakem, už nelze dojet až do Kostelce, či třeba do Prachovic, trať 015 byla bohužel ve své horní části pro osobní přepravu uzavřena.

Další Tlampačovy výlety k židovským hřbitovům: