Zmizí střední třída v propadlišti dějin?

12. března 2012 v 1:40 | Tlampač, video: YouTube a ČT |  KONTROVERZE
Zmizí střední třída v propadlišti dějin a vrátíme se k feudalismu? Jak daleko je do konce? To ví jen Otec. Naštěstí. Takže zbývá pozorovat Fíkovník. Může obyčejnému člověku někdo pomoci v orientaci v současném dění?

Vždy jsem se snažil vidět věci tak jak jsou. Ano, je to často nemožné, jedinec by musel být odborníkem na vše. Jelikož Evropa, a vlastně vůbec celá euroamerická civilizace zažívá nebývalou a hlavně nekončící krizi - nejen ekonomickou, už asi tušíme všichni.
Před-apokalyptickou (Apokalypsa je pro mě jen tolik, co popisuje bible ve Zjevení Janově) krizi jsem očekával na základě proroctví různých božích proroků (Rick Joyner to však opravdu nebyl - zkoumám poctivě vše, co mi kdo předkládá ), jen původně měla začít již v devadesátých letech 20. stol. A vlastně začala, neboť pýchu vždycky předchází pád. A devadesátá léta byla euforická, nadutá, internetově-boomová. Byznysu vlivem pádu bipolárního světového uspořádání padly všechny možné bariéry, kde jsou peníze, tam je nutně také zlo.
Samozřejmě je tu také vliv enormního nárůstu lidské populace. Vždyť v posledních týdnech roku 2011 jsme dosáhli počtu obyvatel Země přes 7 000 000 000! Tak jakápak střední třída, když není dost vody a potravin pro všechny.
Nejsem natolik vzdělán, abych si dokázal vysvětlit veškeré nynější společenské změny, kdo mi s tím však hodně pomáhá (kromě Bible) je sociolog Keller. Ač je řada jeho postojů poměrně levicová (vystupuje i na sjezdech českých komunistů) a mám důvody proč se levičáků bojím, faktem je, že Keller ví a zkouší i vysvětlit, cože se to s naším bohatým euroamerickým světem vlastně děje. Pochopitelně i Keller se může mýlit.
Poslechněte si, co si o současné situaci v Evropě myslí náš přední sociolog:


Že boj nejrůznějších sociálních skupin již začal je zřejmé zde:


 


Komentáře

1 Mirda | 12. března 2012 v 20:59 | Reagovat

Pana profesora Kellera si vždycky se zájmem poslechnu. V tomto případě se sice jedná o několik let starý rozhovor, nicméně na aktuálnosti mu to ani trochu neubralo. Škoda, že je profesor Keller tak málo zván do českých vysokých škol. Na některých fakultách totiž dodnes vládne primitivní a notně zabedněný pravicový liberalismus. Keller je mezi sociology skutečnou kapacitou, se kterou se těžko diskutuje. To mnozí vědí. Jistě také dráždí jeho ostře levicové postoje. (Návštěvy na konferencích KSČM bych mu však také vyčetl. To už je za hranicí vkusu.) A odpověď na otázku z titulku: Střední třída v propadlišti dějin úplně nezmizí. Ke změně však podle mého odhadu dojde. Střední třída se výrazně zmenší a hlavně - vnitřně změní. Zmenší se proto, že se díky ekonomické krizi a nedomyšleným pravicovým reformám část lidí dostane ze střední třídy znovu dolů (nahoru tento "výtah" už zřejmě nepojede). A změna se dá očekávat ve smýšlení zbytku střední třídy. Bude mnohem více levicová, než je dnes a někteří lidé také sednou na lep výrobcům laciných hesel z dílny DSSS. Hlavně tam, kde bude vysoká nezaměstnanost, vzrůstající kriminalita a problémy s jednou konkrétní menšinou. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama