Únor 2012

ČT2 boduje

27. února 2012 v 23:19 | Tlampač |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
ČT2 boduje se svým projektem VELIKÁNI FILMU. Dnes uvedený snímek Wima Wenderse Alice ve městech jsem neznal, bylo to vynikající!
Rovněž skladba dokumentů mi v současné době plně vyhovuje. Jako turista nesmírně oceňuji cyklus ZREZIVĚLÁ KRÁSA. Studio Ostrava dokumenty umí. Po Divnopisu prostě další paráda. Nemluvě o všech "Cílkovinách".
A filmový klub? Ano prosím, dramaturgicky zcela v pořádku. Strašák včera, před 14 dny skvělý norský off-road movie Na sever, chvíli předtím Malé životní etudy s Jackem Nicholsonem. Za tu stovku a něco měsíčně prostě paráda.

SDH Vrbice

27. února 2012 v 22:34 | Text a foto: Tlampač |  HASIČÁRNY
Hasiči ve Vrbici mají kliku.
Bydlí ve vesnici roku 2004 a navíc mají v okolí svého bydliště nádhernou přírodu.
V katastru obce je hezká rozhledna, nedaleký Potštejn láká milovníky historie.
Kostelec, Doudleby a krajkářský Vamberk jsou pro turistu rovněž lákavým cílem.
Kvalita života je jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru nemovitosti.
Nedávno dokončená vrbická stavení jsou jasným důkazem, že právě v podhůří Orlických hor se žije dobře.
K čemuž jistě nemalou měrou přispívají zdejší hasiči.
Nezkusíte navštívit Vrbici???

NAROZENI V KOMUNISMU, UMŘEM V KOMUNISMU?

26. února 2012 v 8:44 | Tlampač, video Youtube, hudba a text písní Jaromír Nohavica |  KONTROVERZE
Dělníci z českých fabrik, venkované, drobní privatizanti a mnozí další obyčejní lidé mi v minulosti (byl jsem prostě ještě cucák) byli tak trochu k smíchu se svým žehráním na polistopadový vývoj, zdáli se mi naivní. Jsem o dost starší a smutnější než jsem byl, tak málo jsem dosud pochopil a došlo mi, jak mí čeští spoluobčané skutečně trpí pocitem frustrace, už se ani neptají, kde je jejich země, co oplývá medem a strdím, kde bor šumí po skalinách.
Všude je špína a bordel, psí hovna se válejí úplně všude. Školství dál vychovává stádním způsobem, státní správa píše tužkou na papír i v době vyspělých IT technologií, občanské průkazy jsou povinné - úřady je ovšem nestíhají dělat a to si za OP ještě musíte zaplatit. Nové silnice se propadají, staré jsou plné děr, kriminály jsou narvané, kdekdo se bojí říkat věci otevřeně, soudy trvají léta, hooligans dál demolují stadiony, vlaky jezdí pozdě a jsou špinavé... Ten výčet negativních jevů, které v naší zemi člověka unavují od kolébky k rakvi, by byl opravdu široký. Skutečně se v Česku za posledních 22 let moc nezměnilo, tedy kromě o 3/4 vyšších platů a plných obchodů? Stále více lidí se domnívá, že nezměnilo.
Jak to, že "vekslácké svině" a "bolševičtí synci" stále jedou ve svých audinách a bávech přes všechnu spravedlost, pravidla a normy a nikdo je neklepne přes prsty? Proč se Čechové a Moravané nemohou dočkat Česka coby kvetoucí zahrady, tedy alespoň v rámci možností?
Stačilo by snad více věřit v Toho, kdo nás přesahuje. Zlo a zlé zná mnohem lépe než my, prý vidí lidem až do morku kostí a do hloubi srdcí, svítí světlem do tmy a času má skutečně o dost víc než Kabáti...
Kdybych se jmenoval Janoušek, Bém, Vondra, Roman, Pitr, Krejčíř nebo třeba Rampula, asi bych měl z možností Nejvyššího strach.

Kmeny - opět na skladě!

25. února 2012 v 10:49 | Tlampač |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Unikátní publikace KMENY http://cs-cz.facebook.com/knihaKMENY o pražských subkulturách je opět k dispozici v obchodech. Vydavateli se podařilo realizovat rychlý dotisk a tak se šťastným majitelem knihy může stát každý, na koho se předtím nedostalo.
Kniha mapuje asi veškerá myslitelná hnutí a lifestyly, co jich jen v Praze je. Projekt vedl známý hiphopový hudebník Vladimír 518 se svými kolegy a podařilo se jim zmapovat podoby lidské svébytnosti od nyní módního Gothic stylu přes NeoHippies až po Skinheads, Metalisty apod.
Doporučuji všem volnomyšlenkářům, fanouškům hudby i studentům sociologie.


STRAŠÁK - Koncert pro Al Pacina a Gene Hackmana

21. února 2012 v 21:23 | Tlampač Универзал / videa jsem našel na JŮAHELETUBE a jsou od WB (Warner Bros.) |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Strašák - klasický americký film s Al Pacinem a Gene Hackmanem.
Seventie´s, autostop, dva tuláci zkrachovalci a Amerika, tehdy ještě krásná, okouzlující a přitažlivá. O čem jiném by asi tak Tlampač mohl psát, než stále o tom samém? O tom, že nejlíp je na cestě za snem.
Ten film miloval můj táta, podobně jako Peckinpehův thriller Strašáci s D. Hofmannem, i proto ho mám rád.

ČT2 neděle 26. 2. 2012 v 21:50

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10303200652-strasak/PS Dobytek se na ČSFD o filmu zmiňuje takto:

dobytek

****
Tak tohle mě opravdu mile překvapilo. Docela obyčejnej příběh o tom, jak jeden zevlák nabídne druhýmu svou poslední sirku, aby si moh zapálit doutník a stanou se z nich kámoši na život a na smrt. Upřímně řečeno, těšil jsem se spíš na road movie, což tenhle film zase až tak moc neni. Ze začátku to sice mělo na road movie docela našlápnuto, ale pak jsme se v ději postupně dostali spíš mimo silnice. Nicméně to nebylo vůbec na škodu. Scénář je opravdu zajímavej, ale Gene Hackman i Al Pacino doslova vytahujou celej film skoro až na 5-ti hvězdičkovej vrchol. Mam ovšem i několik výhrad. Jednak mi teda ve srovnání s Hackmanem a Pacinem všichni ostatní herci připadali naprosto ubohý (většinou strašně přehrávali nebo naopak nehráli vůbec nic) a pak jsem od samotnýho závěru čekal trochu víc, než jenom odpověď na otázku, proč Gene Hackman spí s botou pod polštářem. Myslim, že by si závěr zasloužil trochu víc prostoru. Takhle zustal dost otevřenej... No ale rozhodně tenhle film patří k tomu lepšímu, co jsem zatim viděl. Nějak mě po zhlédnutí napadla akorát jedna otázka: Proč tohle nedávaj v televizi a místo toho běží 3× ročně Kameňák a podobný hovadiny???

Jak chránit les - Václav Cílek v dokumentu na ČT

20. února 2012 v 23:04 | Web ČT |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Pokud vám dnes uteklo, podobně jako mně, vysílání tohoto dokumentu, můžete to ihned napravit:

STOP TĚŽBĚ BŘIDLIČNÉHO PLYNU???

20. února 2012 v 20:38 | Tlampač |  KONTROVERZE
Pan Filip Vávra mě do emailu obeslal s mailem ohledně občanského protestu proti těžbě břidličného plynu v ČR. Jak jistě víte Polská republika tuto energetickou komoditu těžit začla, což v Polsku souvisí s obavami z energetické závislosti na Rusku (Rusko je pro Polsko z hlediska historického velmi ožehavé téma).
Velké firmy z oboru vytušily příležitost v našem přírodním bohatství a možná i v legislativním nepořádku a zkoušejí se na břidličný plyn dostat i v ČR.
Protože peníze dělají peníze a bohatí budou bydlet vždy tam, kde je to hezké, nebude se jich dobýváním suroviny poničená krajina týkat. Pro nás plebejce je to téma a problém na zvážení, dáme jim naši hezkou krajinu ke zničení? Znáte Mostecko, Kadaňsko a Chomutovsko? Tak pozor na věc!
Zvažujte a diskutujte.

PS Slávek Janoušek zpívá o zničené krajině takhle:http://www.youtube.com/watch?v=Bwo83iP_Fw8&feature=related

Zelenej zákal pub - Hradec Králové

13. února 2012 v 15:59 | Bogan |  HOSPŮDKY, KRÁMKY a MÍSTA S GÉNIEM LOCI
Navštívili jsme malou krčmu jménem Zelenej zákal http://cs-cz.facebook.com/zelenejzakalpub.
Po půl hodince hledání místa jsme zakopli o tento výčep a nelitovali.
Na čepu zde mají Bulíka, což je jedenáctka z pívovaru Žamberk vařená jen pro zdejší půlitry, a Bernard 10°.
Interiér je zeleně v pohodě, na stole jsme měli "řadící páku", obsluha byla příjemná a rychlá (Markéta).
Pivko Bulík má smetanovou pěnu, která držela a chuť která nezapadne v produkci okolních pivovarů. Nafouknutí nebudete, jelikož CO2 pivo neobsahuje.
K zakousnutí jsou zde hamburgery a jiné rychlovky z Fresh paninni, to je malý český fastfůd kousek od čepu.
Info o poloze a rozloze najdete zde.
Tlampač Univerzál doporučuje zejména majitelům zeleného zákalu.


Nejeli jsme, mrzí nás to, zdraví někdy nedovolí :(

5. února 2012 v 9:54 | TU / reportáž web ČT |  ON THE ROAD AGAIN

Chtěli jsme jet, jen zdravíčko letos nedovolilo:(
Reportáž ČT zde:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/163216-veselym-kopcem-se-prohnal-masopustni-rej/

fenomén zapsaný na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

PS
Více našich zážitků ve Znovu na cestě.
Reportáže z Masopustu 2011:


Synkopy 61 - Černý racek

5. února 2012 v 9:47 | Bogan aus Erzgebirge |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU

Trochu světla a tepla do Vašich duší.

Tak včera měla (z)Nova vosumnáct.Jako zlatý hřeb večera vystoupil speciální host.Kdo jiný něž samotný mistr diskoték Majkl Dejvid.Po zhlednutí tohoto brutálního útoku na zbytek mých mozkových sektorů jsem se rozhodl,že pro rehabilitaci procesoru zapátrám v archivu a objevil věc kterou mám moc rád.Takže tady je a vychutnejte si zvuk doby kdy se muzika nedělala primárně kvůli "škváře".

P.S.: pište "nouty" co na to říkate,tak ňák na všechno co si myslíte o české hudbě dnes a včera.


Šťastnou cestu

3. února 2012 v 12:12 | Krátký film Praha / Hruskozrout - YouTube |  OSTALGIE
Nádherný propagační film Šťastnou cestu - TATRA 603:

Jak jsme nebyli žádný OHŘEzávátka

2. února 2012 v 21:58 | Text a foto: Tlampač |  ON THE ROAD AGAIN
Asi už víte, že každé září jezdí Tlampač a jeho friends na velkej kolotrip. Loni zrovna tak. Už ne ve velký bandě jako dřív, což je ukrutná škoda, ale jen ve dvou. Ramon měl mít první týden v září dovolenou a chtěl jet za Zoozanou, svou ségrou, co ji léta neviděl. Od začátku to byla taková malá Pošta pro Tebe a nakonec jsme Zoozanu na hranici v Potůčkách, ani nikde níž v Poohří nenašli a neviděli.
V neděli 5. září2011 ráno jsme naložili kola a bágly a vyrazili rychlíkem do Práglu. Přes Berounku a Křivoklát jsme to pak vzali po trati až do Bečova nad Teplou. Cesta byla suchá, místy dlouhá. Těch nádražíček a různých dalších zajímavých míst co jsme viděli! Pivko v Rakovníku na nádraží bylo docela dobrý a v trafice tam pani prodávala obložený housky. Přes Fimfárum (Oráčov) a další ty Kotěhůlky jsme dojeli až do někdejší bašty Husitů, do Žlutic, dali jsme si tam další pivo, vlak tam totiž stál přes čtyřicet minut. To jsou ty lokální tratě.
Cestou jsme přemostili říčku Střelu, do jejíhož okolí se chci podívat už od doby, kdy jsem viděl biják Cesta z města. Bohužel Ramon spěchal do hor. Tak snad příště.
Bečov voněl dřevem, všude samej motorkář, svatej Maur tam někde taky byl, i muzeum hraček tam někde bylo.
Dál do Varů se nám už nechtělo sedět ve vlaku, vyrazili jsme po široké krajnici z kopce dolů, jelo to jedna báseň. Kousek za Bečovem přišel velkej hlad a tak se dělalo kafe, panáky jsme dali, a pojedli nějaké ty kedry s čímsi. Pohoda, bylo krásně teplo a obloha jako šmolka.
Vary, jo, je to tam hezký, jenže my jsme se tam moc neohřáli a na kole prošupajdili až k hornímu nádraží. Jízdenka SoNe za 550.- se do půlnoci dala použít, Ramon už do vlaku nechtěl, já ano. Z Boganem mám za sebou jeden Krušnohorský Semmering, Chomutov - Vejprty, tohle bude druhej, zbyde už jen ten Modravskej.
Krušnohorský Semmering K. Vary - Potůčky je nádherný technický dílo našich předků, vezl nás vlak DB od Siemensu, nádhernej, ne jako ta ubohá "Hyperznova" Regionova. Průvodčí byla Češka, milá a v pohodě. Stoupali jsme a stoupali, málem až do nebe, nejvyšší bod na trati je Pernink, znal jsem jej jen z Duškových knížek. Chtěli jsme tam vystoupit, od průvodčí dostali tip, že po asfaltce to pak dolů sfrčíme jako nic. Ne tak my, jeli jsme až dolů, do Potůčků. Začalo se smrákat, hory a lesy kolem nás. Projeli jsme Potůčky tam a zpátky a barák Ramonovy ségry nenašli. Ani v hospůdce v hasičárně neznali její jméno, respektive jeden místní notor si matně vzpomněl, nicméně to byly bohužel jen matné vzpomínky. Do rána bylo třeba někde hlavu složit. Ale kde? Cestou do Potůčků jsem z okénka vlaku zahlédl pro spaní příhodnou stříšku. Naposled tedy zakouzlila SoNe jízdenka a Regionova jedoucí ze Spolkové republiky nás spolkla a odvezla nahoru na kopce, do Horní Blatné. Zase měl vlak co dělat, aby ten krpál vysupěl, komfort v Hyperznově (motorák Regionova) o poznání horší, než předtím v Siemensu.
Blatná bývala městem horníků a prospektorů, i dnes má statut města, ač je to vlastně jen malá krušnohorská obec. Náměstí je čtvercové, se svatostánkem uprostřed. Hezký, moc hezký místo. Dali jsme si pivko u stolečku před krčmou a povídali. Když už se noc blížila ke své půlce, zalezli jsme pod onu nedalekou stříšku do kanafasu a poslouchali rádyjo. Kdyby se kolem jedný nepřihnal ten uragán a bouře, tak bych chrněl až do rána. Liják hnaný větrem mi zmáčel spacák, musel jsem jít spát kousek dál, a to už nebylo ono. Mám smůlu na takový věci, venku se pořád budím a pokud se mi spánek nějak přeruší, jsem druhý den jako dřevem bacený. Přál jsem si, aby do rána přestalo lejt, jinak by to tady na horách byla v dešti a zimě drsná záležitost...

Pokračování příště