Vybíráme fotoaparát jako vánoční dárek

12. listopadu 2011 v 7:00 | Tlampač Univerzál |  PRODUCTS
Vánoce se kvapem blíží, proto zařazujeme refresh letního článku o fotoaparátech:

Vybíráme foťák aneb co se nabízí na trhu s digitálními fotoaparáty

22. července 2011 v 1:38 | Text: Tlampač, foto: Google search | PRODUCTS
Fotoaparát je dnes neodmyslitelným záznamovým zařízením. Masová digitalizace fotografie v minulé dekádě zároveň učinila digitální aparáty široce dostupnými. Pro laika a běžného spotřebitele však může být orientace na trhu fotoaparátů poměrně složitá.
Co by si měl tedy potencionální zákazník vybrat, aby dobře dostál poměru cena-výkon? Je lepší vlastnit jednookou digizrcadlovku či se spokojit s kompaktem?
Pokusím se nyní popsat velmi jednoduše trendy ve vývoji a rozdělení dnes vyráběných typů fotoaparátů.
U fotoaparátů napříč cenovými třídami začaly před několika lety mizet optické a elektronické hledáčky. Byť hledáčky mnohdy u uživatelů plnily funkci jenom doplňkovou a fotili přes velké displeje, je nutné říci, že to byl pro fotografy krok špatným směrem. Chodit s rukama před sebou jako náměsíčný a stiskat přitom spoušť je dnes bohužel zcela běžné (vzpomínám na svou osobní zkušenost s Kyocerou Finecam SL300R, ta rovněž neměla hledáček, neuměl jsem vyfotit jedinou fotku bez "kácejících" se postav a předmětů).
Naopak se během let objevila široká ohniska objektivů (28mm a méně) a zlepšila se jejich světelnost. Zákaznická obliba Ultrazoomů přinesla do fotopřístrojů stabilizátory obrazu, ty bývají elektronické, opticko-mechanické, popřípadě duální. U zrcadlovek jsou vestavěny do těl přístrojů (Olympus) nebo do těl objektivů (Canon, Nikon, aj.).
Neustále se také zvyšuje velikost rozlišení, tedy počet pixelů-obrazových bodů na snímacích čipech. Standardem je dnes 10 milionů pixelů. Vylepšil se rovněž záznam videa, nově lze u mnoha typů foťáků natáčet video v HD kvalitě a pomocí HDMI výstupu z aparátů tato videa přenášet do PC.
Rovněž paměťová média, na která fotoaparáty vyfocené snímky ukládají, prošla velkým vývojem a dnes prakticky veškeré moderní přístroje zapisují snímky na Secure Digital (SD, SDHC, SDXC) karty, vyvinuté společností Matsushita. Profipřístroje a digizrcadlovky dále využívají profi formátu Compact Flash (CF). V konkurenčním boji tak neobstály karty firmy Sony, nazvané Memory Stick, ani karty typu Xd, prosazované konsorciem Olympus - Fujifilm.

Rozdělení digitálních fotoaparátů podle konstrukčních a cenových tříd (řazeno vzestupně):

COMPACT CCD jsou rozměrově kompaktní fotoaparáty s velmi malými CCD snímacími čipy. Nejběžnější a až na vyjjímky nejlevnější produkce. Cílí se zde na uživatele, který fotografuje jen občas, na dovolené, o Vánocích, na svatbě apod. Nyní je hlavním vývojovým trendem v této třídě co největší rozsah objektivů nebo-li zoomu, zpravidla začínajícím na širokoúhlém ohnisku 28mm a co největší počet obrazových bodů snímače/čipu, ten se pohybuje od 12 do 18 mil. obrazových bodů. Patří sem jak přístroje za cenu kolem jednoho tisíce korun, tak třeba legenda Canon G 12 a její rival Nikon P7000. Oba jmenované modely mají konstrukci s průhledovým optickým hledáčkem, jsou několikanásobně dražší než základní modely této třídy a poskytují výbornou obrazovou kvalitu. Bonbónkem kategorie COMPACT CCD je špičkový a ultra kompaktní fotozápisník Panasonic Lumix LX5 s vysoce světelným objektivem Leica (cena tohoto modelu se stále pohybuje kolem 10 tis. Kč!). Zajímavá je novinka X10 od Fujifilm, zásadní v tom, že je vybavena optickým hledáčkem a prvky klasického ovládání.
Rovněž sem spadají tzv. Ultrazoomy, tedy kompakty s tvarem těla jako má kategorie EVF, ovšem právě bez EVF, tedy elektronického hledáčku např.: Nikon L110 aj.
COMPACT CMOS jsou rovněž rozměrově velmi kompaktní fotoaparáty, ovšem s kvalitnějšími snímacími čipy typu CMOS. Snaha výrobců o dosažení maximálních obrazových výsledků a malého obrazového šumu v miniaturním těle přístroje si využití těchto dražších čipů vynucuje. Třídu představují např.: cenou Eisa ověnčený Sony DSC HX5 za kompaktní fotoaparát roku 2010/2011 či Nikon P300.
Také sem spadají tzv. Ultrazoomy, tedy kompakty s tvarem těla jako má kategorie EVF a s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností objektivu, avšak bez elektronického hledáčku např.: Sony HX100V s objektivem Carl Zeiss nebo Olympus SZ30 a Nikon P500.
Do této třídy spadají rovněž dvě značky s poněkud netradičním přístupem ke konstruování foťáků a to Ricoh a Fujifilm.
Ricoh u svých modelů sází na nekompromisní obrazovou kvalitu a podřizuje ji vše, tedy i prodejní cenu. Aparát, který za své peníze dostanete však bude plnit i vaše nejvyšší nároky. Nejnovější model s CMOS snímačem je Ricoh CX5.
Návratem ke spontánní reportážní a sociální fotografii ve stylu pánů Koudelky, Bressona aj. by mohl být nový a velmi vychvalovaný Fujifilm X 100. Tento přístroj sází na velký CMOS snímací čip, umístěný do masivního avšak kompaktního kovového těla a to vše v desítkách let odzkoušenému designu, dnes působícímu jako retro. Pevné (bez zoomu) 35 mm ohnisko jeho objektivu je přesně to, co člověk s aparátem v ulicích potřebuje. Bohužel cena zatím lidová není a vývojáři musí ještě zpracovat spoustu konstrukčních nedostatků. Nicméně jeho vestavěný optický hledáček je z hlediska tvorby fotografie a zejména dodržení kompozičních pravidel podstatný. Možnost promítat si do tohoto hledáčku i elektronické informace je poměrně revoluční a osobně očekávám vývoj fotoaparátů pro poloprofesionální využití tímto směrem. Je to také třída, kde by se mohla znovu "najít" slavná německá firma Leica s modelem M9 (tato známá značka poprvé přinesla miniaturní rozměry do světa fotopřístrojů svým legendárním a nesmírně populárním modelem LEICA 1A a poté řadou M).
EVF nebo-li Electronic wiev finder jsou fotoaparáty s elektronickým hledáčkem (odtud název) a konstrukcí podobnou digitálním zrcadlovkám, vybavené zpravidla CCD snímacími čipy. Rozpoznatelné jsou zejména podle velkého rozsahu objektivu, tzv. Zoomu, není vyjjímkou ohnisková vzdálenost 28 - 800 mm!
Fotoaparáty EVF mají obrovskou výhodu v kontrole uživatele nad přístrojem, fotky se díky hledáčku snadno komponují a tvoří procesem podobným jako u zrcadlovek. Kvalita obrazu převažuje zpravidla nad oběma předešlými kategoriemi kompaktů (dáno kvalitou a velikostí optiky). Hlavními představiteli třídy jsou fotoaparáty firem Panasonic a Fujifilm, které dosahují pozoruhodných obrazových výsledků. Modely Fujifilm HS10 a HS20 nebo pokračovatelé úspěšné panasonicovské řady FZ s objektivy Leica, DMC FZ100 a DMC FZ45, jsou dobrým vstupem do světa kvalitní amatérské a rodinné fotografie.
EVIL nebo také MIRROR LESS jsou fotoaparáty nabízející kompaktní rozměry těla aparátu a kvalitní výměnné objektivy. Jedná se o nový vývojový trend vyvolaný "módou" miniaturizace, zřejmě také potřebou dosažení vyšších zisků výrobců - zde poněkud spekuluji, neboť u těchto typů přístrojů se nevyskytuje výrobně náročná a tedy i drahá zrcadlová šachta, běžná u digitálních zrcadlovek - DSLR. Zástupci této třídy jsou hlavně Olympusy Pen a Panasonicy Lumix řad G, GH, GF a GX vybavené čipy 4/3 a objektivy systému Micro Four Thirds. Pentax se rovněž hlásí o slovo s novým modelem Q. Také společnost Sony přišla s EVIL modelem, který pojmenovala Nex 5. Sony, Pentax a Olympus ovšem šetří na konstrukci a v základu tak nedostanete za své peníze žádný hledáček, pokud jej chcete, lze jej za nemalé další investice dokoupit. Fotografovat pouze s obrovským displejem přináší zejména energetický problém, veliké několikapalcové displeje totiž spotřebují mnoho cenné energie a do malých těl těchto aparátů se velké akumulátory použít nedají.
DSLR 4/3 tzv. Four Thirds systém vyvinutý koncerny Olympus a Matsushita (Panasonic) využívá čipů o poměru stran 4/3. Systém Four Thirds v digitálních zrcadlovkách asi nebude mít pokračování, neboť velikost čipu je poměrně pevně svázána s objektivy Four Thirds a čip 4/3 je relativně malý. Snažení ostatních výrobců zrcadlovek pokračuje směrem k levné Full Frame (DSLR FF) technologii a tak slavné Olympusy E-system spolu s některými Lumixy od Panasonicu a Leicami zřejmě pějí svou labutí píseň. Je však možné, že v budoucnu se kompaktní rozměry čipů 4/3 uplatní ve třídě běžných kompaktů, kde dosud dominují CCD snímače a posunou tak obrazovou kvalitu o laťku výš, zatím se je snaží Olympus a Panasonic využít v Evil aparátech Micro Four Thirds. Zástupcem třídy DSLR 4/3 je např. Olympus E620.
DSLR APS jsou jednooké amatérské a poloprofesionální digitální zrcadlovky s většími snímacími čipy formátů APS - C, APS - H, DX atp. Hlavními výrobci jsou odvěcí rivalové Canon a Nikon, následované Sony Alpha (bajonet Konica-Minolta) a v Čechách ne tak populárním Pentaxem/Samsungem. CMOS čipy jsou o něco větší nežli u systému DSLR 4/3, poskytují tak objektivně lepší výsledky z hlediska nižšího obrazového šumu. Hlavními představiteli této třídy jsou Canony 550D, 600D, 60D a 7D, Nikony D3100, D5100, D90 a D7000, Sony Alpha 33 a Alpha 55, skvělý a odolný Pentax K5 aj.
DSLR FF je třída profesionálních jednookých digitálních zrcadlovek, s velkými snímacími čipy velikosti kinofilmového políčka, tzv. FULL FRAME. Jedná se o zatím nejdokonalejší a relativně cenově dostupnou techniku, která v budoucnu možná dokonce umožní neomezené použití starších kinofilmových objektivů (zmizí tzv. Crop faktor). Hlavním představitelem třídy je vynikající Canon 5D a jeho nástupce Canon 5D Mark II, který poprvé umožnil za cenu menší než nový automobil dosáhnout všem fotografům profesionálních fotografických výsledků.

Přehled velikostí používaných snímačů v digitálních fotoaparátech

Další samostatnou třídu tvoří velkoformátové a speciální přístroje značek MAMIYA, HASSELBLAD, LEICA, CONTAX, PENTAX aj. Mimo branži profesionálních fotografů se s těmito přístroji praktickyni nesetkáte.
Co zakoupit? Zde Vás má plně v hrsti reklama a marketing jednotlivých výrobců a rovněž velmi záleží kde a od jakého prodavače nakupujete. Nedá se striktně řící, které foťáky jsou ty nej, záleží plně na vaších potřebách a stavu peněženky. Pokud to s focením myslíte alespoň trochu vážněji, je dobré se poohlédnout po modelech od COMPACT CMOS výše. Vynaložené finance se Vám vrátí v lepších fotografiích. Pokud Vám nezáleží ani na penězích ani na hmotnosti a velikosti, investujte rovnou do DSLR.

Pokud máte chuť znát a vědět víc, obraťte se sem: http://www.hkf.cz/
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama