BIBLE OSTALGIKŮ? Pavel Koutecký – Vzpomínám, vzpomínáš, vzpomínáte?

7. listopadu 2011 v 7:00 | Tlampač |  OSTALGIE
94 .VÝROČÍ VŘSR - VELKÉ ŘÍJNOVÉ SOCIALISTICKÉ REVOLUCE, co se vlastně udála nikoli v říjnu, ale až v listopadu S vyplazeným jazykem.

Jarek Nohavica zpívá v jedné ze svých novějších písní "Narozen v komunismu, umřu v komunismu".Ta slova jsou stále pravdivá, až z toho mrazí.
Stupidní rovnostářsko - zlodějský pseudosocialistický systém máme stále ve svém genofondu, jeho stereotypy probleskují od mezilidských vztahů až do vět na všech sociálních sítích.

Pro připomenutí absurdnosti socialismu a životě v něm může dobře posloužit dokumentární film vytvořený legendou dokumentárního filmu Pavlem Kouteckým, nazvaný prostě Vzpomínám, vzpomínáš, vzpomínáte? Snad může být považován za jakousi bibli Ostalgiků :).
Jedná se o sestřih dobových filmových materiálů doplněný rozhovory s pamětníky různého věku, pojatý jako ucelený dokument s datem vzniku 1998 a vyšel i na DVD.

Z tohoto perfektního dílka vychází dokumentární seriál nazvaný Vzpomínáme ... který uváděla Česká Televize.
Každý jednotlivý díl se zabývá konkrétním tématem, například trávením víkendů, nakupováním, vzděláváním, můžeme vidět jak vypadal v socialistickém Československu běžný život v ulicích, bytech, obchodech aj. Dokument se dotýká všech typicky českých fenoménů, připomíná veksláctví, chataření, sbírání céček, trapné Janečkovy Kroky a mnohé další.


PS
V minulých dnech jsem tento cyklus znovu shlédl a musím se stále tak nějak stydět za někdejší životní styl mnohých Čechů. Některé záběry a vyprávění působí až neskutečně, nicméně uznávám, takto se u nás doopravdy žilo.
Na konci těchto několika souvětí mám potřebu si povzdychnout, to dobré a krásné se kdesi ztratilo, to hnusné, ubohé a špatné z těch dob bohužel přetrvává.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama