PROPAST - lehce hororová povídka

2. září 2011 v 21:23 | Text: Ktecka (Kate Hare), music: Pixies/Youtube |  VE STOPÁCH BEATNIKŮ
Mladý novomanželský pár Janette a Michael Davidsonovi bydlící přímo v srdci uspěchaného New Yorku se právě připravují na opožděné líbánky. Přepečlivá Janette má před sebou dlouhý seznam věcí, které je nezbytně nutné vzít s sebou, i když Michael si o tom myslí své. Zbytečně s sebou zase potáhnou plno krámů. Ale raději mlčí, nechce manželce kazit radost z nadcházející a tak dlouho očekávané cesty. Jedou přece někam, kde bude klid, někam kde nebude nikdo, kdo by je rušil, a hlavně budou pryč z velkoměsta. Přímo uprostřed přírody. A hlavně sami, to je na tom to nejdůležitější. Už má plné zuby rádoby přátel, kteří neustále volají, aby jim poblahopřáli k sňatku, a vůbec toho zbytečného plkání po telefonu. Nebo, a co je ještě horší, když k nim přijdou na návštěvu, sednou si na pohovku a pak se jich nemůžou zbavit. Občas by nejraději předstíral, že není doma, ale to mu Janette nedovolí, v tomto směru je jeho pravým opakem. Ráda se baví, ráda je středem pozornosti, vlastně je taková celou dobu, co ji zná. Už od střední školy. Musel přerušit tok svých myšlenek, to Janette, co prý si myslí o tom, kdyby s sebou vzala vařič. Michael odvětil, že je mu to vcelku jedno, auto budou mít velké dost na to, aby se do něho vešel celý jejich byt. Takže když už je v tom balení, tak může rovnou zabalit i všechno kuchyňské náčiní, a vůbec všechno co ji napadne. Kdoví, co se bude hodit. Manželka ("manželka", to slovo mu k ní vůbec nepasovalo) se na něj nechápavě a trochu i uraženě podívala, nicméně pokračovala dál ve svém úsilí. To on už měl dávno sbaleno, moc toho potřebovat nebude, a když, tak si to koupí cestou, peněz mají oba dost. Pomalu se začalo stmívat a nadešel čas jít spát, poslední noc v tomto bytě. Když leželi vedle sebe, Janette ta už dávno spala a on se převaloval ze strany na stranu a nemohl usnout. V hlavě se mu hromadily myšlenky, jedna přes druhou, až z toho vznikla jakási změť, která ho donutila vstát a jít do koupelny. Postavil se proti zrcadlu a podíval se na sebe. Přemýšlel o cestě, která je čeká a napadlo ho, jestli to překvapení, které pro ni chystá, bude to pravé. Sice všechno do detailu promyslel, ale čím víc na to myslel, měl strach, aby neudělal nějakou chybu a něco nepokazil. Ale když se znovu podíval do zrcadla, měl sám ze sebe dobrý pocit a pocítil takovou jistotu, že se klidně vrátil do ložnice, lehl si vedle ní a usnul.

Druhý den na to, naházeli všechny věci do auta z půjčovny, která byla od New Yorku, dost daleko na to, aby později někdo pojal podezření, pokud půjde o značku vozu. Jí o tom samozřejmě nic neřekl. Namluvil jí, že je z půjčovny hned za rohem. Pomalu se vydali na cestu. Chvíli řídil on, chvíli ona. Cestou ani jeden z nich nepromluvil. Ona se kochala krajinou. A on byl sám a utápěl se ve svých myšlenkách. Přemýšlel o tom, kdy ji vlastně začal nenávidět. Ano, ta prokletá střední škola. Kdyby jen věděla. Promluvila. Musel se jí zeptat, co říkala, jak byl zabraný sám do sebe. Ptala se ho, za jak dlouho tam dorazí. Typická otázka, ještě by mu mohla říct, že potřebuje zastavit, aby si mohla odskočit. Odvětil, že ještě asi tak hodinku a už tam budou. Však to pozná. Uplynula hodina a před nimi se objevila malebná krajina, a uprostřed ní stál srub. Janette se začala bouřit, že na tomhle se nedomluvili, že jí slíbil veškerý komfort, což podle ní bylo - koupelna se sprchovým koutem, kuchyňský kout, ložnice, obývací pokoj a nejlépe ještě pokoj pro hosty, kdyby je chtěl někdo navštívit.
Když ale vstoupili dovnitř, výtky okamžitě ustaly, protože tohle, tohle bylo nad všechna její očekávání. Otočila se k Michaelovi, objala ho a políbila. Pomalu začali vynášet věci z auta a zabydlovat se. Celý pobyt byl naplánovaný přesně na 3 týdny, to je dost času na to, si ještě všechno řádně promyslet.

Prvních 14 dní strávili potloukáním se po okolí a objevováním krás přírody. Ale Michaelovi se to už pomalu začalo zajídat. Chtěl, aby to už všechno skončilo. Janette na něj začala naléhat, jaké že to pro ni má překvapení. Ujistil ji, že se nemusí bát, že má všechno promyšlené do nejmenšího detailu.

Jednou večer, po dlouhé procházce, kdy už ona byla unavená a se slovy, že jde spát, odešla. Michael si sedl ke stolu, otevřel sešit, a začal psát, příběh svého života. Stejně to všechno později spálí, ale neměl nikoho, komu by se svěřil, a papír, ten nepromluví.

Byl celkem klidné dítě a spolu se svým mladším bratrem měli spokojené dětství. Rodiče je nechávali na pokoji, a co se výchovy týkalo, byli celkem liberální. On a jeho bratr si mezi sebou vytvořili až nezdravě blízký vztah. Jeden bez druhého nedali ani ránu. Když šel jeden na rande, druhý byl vždycky někde poblíž a buď mu objekt zájmu schválil, či neschválil. V tomto směru dali vždycky jeden na druhého. Než Stuart potkal Janette. Michaelovi se hned od začátku nelíbila. To kvůli ní se s bratrem pohádal. Všechno jen kvůli ní, a ona za to nestála. Ani se mu nelíbila. Byla přímo odpudivá, nejen tím, jak vypadala, ale i tím jak se chovala. Hrozně nahlas se smála, a smála se opravdu všemu. Michael to Stuartovi řekl, řekl mu, aby se s ní rozešel, jenže už bylo pozdě. Stuart se do ní zamiloval. Michael se mu to snažil rozmluvit, a překvapilo, že si bratr trval na svém, většinou ho ve všem poslechl. Jejich přátelství se rozpadlo, a každý si šel svou cestou. Každý odešel na jinou střední školu, Stuart samozřejmě na tu, kam chodila Janette.
Jednou večer, když byl Michael doma u rodičů, zazvonili u dveří dva policisté. Chvíli bezradně postávali u dveří, a potom řekli tu osudovou větu, že Stuart je mrtvý, a že zanechal dopis na rozloučenou. Michaelovi se zatmělo před očima, a málem omdlel, jeho mladší bratr, to přece nemůže být pravda.
Když přečetl Stuartův dopis, rozhodl se, co udělá, věděl, že je to nevyhnutelné.

Změnil si příjmení a přešel na střední školu, kde dříve Stuart studoval. Začal sledovat Janette. Zapsal se na všechny předměty, které navštěvovala. Vždycky se jen tak náhodou potkali na chodbě a on se na ní pokaždé usmál. I při hodinách, když se na něj náhodou otočila, usmál se na ni, nebo na ni významně pomrkával, jak to puberťáci dělávají, i když tohle období měl už dávno za sebou. No a pomalu to zašlo tak daleko, že spolu začali chodit na obědy, občas ji pozval na kávu či do kina. Brzy poznal, že se do něho bezhlavě zamilovala. Ale nechtěl nic uspěchat. Oba úspěšně dostudovali, a byl čas najít si práci. U ní to nebyl problém, plynule přešla do tatínkovy firmy, kde měla místo již dávno zajištěné. A Michael se vrátil zpět na své místo do banky, kde po dvou letech působení začal zastávat místo ředitele pobočky. Na chvíli se přestali vídat. Ale to byl přesně Michaelův záměr, vyvolat v ní ještě větší touhu, věděl, že potom nad ní bude mít absolutní moc.
Jednou jakoby náhodou, zašel pracovně do firmy jejího otce (věděl, že ji tam potká). Ona byla nadšená, že ho vidí, a pozvala ho na oběd. Od té chvíle se začali stýkat pravidelně. Svěřila se mu, že se jejímu otci zamlouvá, a že by nebyl proti, naopak by byl velice rád, kdyby se vzali. Michael nadšeně souhlasil. A pomalu začal vymýšlet plán na pomstu.
Uslyšel za sebou šramot a uviděl Janette rozespalou, rozcuchanou. Jak protivná a odporná mu byla. Jen slyšel, jak se ho ptá, proč je tak dlouho vzhůru, a co to píše. Odvětil, že nic důležitého, ať jde klidně spát. Když odešla, papír rozmačkal a hodil ho do zapáleného krbu a díval se, jak vzdoruje ohni, kroutí se, a pomalu hoří, až z něj nezbylo nic, jen prach.

Předposlední den třetího týdne řekl Janette, že dnes je ten pravý den pro slibované překvapení. Vyjedou si na vrchol hory, to místo už obešel, je tam nádherně, to pravé místo pro piknik. Dokonce už má všechno připravené a sbalené, stačí jen nasednout do auta a vydat se na cestu. Janette plná nadšení usedla na místo spolujezdce a jen tak pro sebe se usmála.

Když dorazili na místo, Michael na zemi roztáhl deku, rozložil po ní občerstvení a vyzval Janette, aby se k němu posadila a společně se najedli. Odvětila, že ani nemá hlad, a že se půjde podívat na okraj soutěsky, že jí vždycky lákali propasti a ta nekonečná hloubka. Michael ani netušil, že bude tak snadné ji dostat až na samotný okraj. Když se k ní pomalu blížil, aby ji uvrhl na dno propasti, propasti, ve které se celá ta dlouhá léta sám nacházel, náhle ho chytila za ruku, otočila se k němu a on náhle v jejích očích uviděl poznání, které ho vyděsilo. Ani nevěděl, jak se to stalo, ale najednou padal sám dolů, dolů do neznáma.

Janette stála na okraji a vzpamatovávala se z toho, co se právě stalo. Moc dlouho jí to netrvalo, vždyť to celé byl vlastně její nápad, Michael byl hlupák, který se do všeho nechal vmanipulovat a ta pojistka, kterou před smrtí uzavřela na jeho jméno, jí bude stačit do konce života. Nasedla do svého auta, které měla zaparkované v garáži a vydala se na cestu domů.
 


Komentáře

1 Ten nej web, že to neviděl SWJET | Web | 2. září 2011 v 22:04 | Reagovat

Je to jako od Beatniků ...Jo je to dobrý. ;-)

2 zaja | 4. září 2011 v 10:41 | Reagovat

co je to za talentovanou spisovatelku, někam to dotáhne....
více přímé řeči , prosím:) :D

3 Kate Hare | 4. září 2011 v 20:22 | Reagovat

To je schválně. Zkuste pane Zajo, napsat něco sám, a přímé řeči si tam dejte, kolik Vám bude libo.

4 Radek Zadek | 12. září 2011 v 9:53 | Reagovat

Ten Zayc jen do fšeho žwaní ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama