Co je nového ve světě českého piva?

5. srpna 2011 v 7:00 | Text a foto: Tlampač |  PIVO, BIER, BEER, CERVEZA - In Vino Veritas, In Pivo Taky
Pivovar Svijany v nedávné době natolik rozboural český pivní byznys svým veleúspěšným nepasterovaným Mázem 11, že ostatní producenti zlatavého moku začali urychleně přemýšlet, jak že se jedenáctka ležák vlastně vaří. Po akvizici náchodského pivovaru Primátor právě majitelem Svijan, se objevila jedenáctka také v portfoliu Primátoru. V našich obchodech kdysi velmi běžné pivo, ani slabé ani silné, začalo po Listopadu 89 náhle z pultů prodejen mizet, prý o ně nebyl mezi konzumenty zájem. Pravý důvod ústupu jedenáctek bych však viděl spíše v oblasti české daňové legislativy, nežli v chuti pijáků :).
Jedenáctistupňové pivo tak v nedávné době spolu se Svijany nabízel snad jen Zlatopramen z Ústí nad Labem. Protože však tažení Svijan Českem bylo a je opravdu masivní a manažeři z Pojizeří opravdu umějí, museli se ostatní pod tlakem takové konkurence doslova chytit za nos.
Kromě Svijanského mázu, Zlatopramenu 11, a Primátoru 11, tak na českém pivním trhu můžeme nově najít Pernštejnského Viléma, Votrok 11 (receptura zaniklého Královéhradeckého pivovaru v podání pivovaru Havlíčkův Brod), Platan 11, Gambrinus 11, Braník 11, Samson 11, Staropramen 11 a mnohé další. Ochutnal jsem je všechny. Primátor a Svijany jsou velmi dobrá piva, pochválím určitě ještě Platan a Samson. Staropramen má stále možnost vařit pivo lépe (ač držitel ocenění Zlatá pivní pečeť 2011 - lobbing?).
Nevím, jestli jste někdy viděli televizní film Utopím si ho sám. Scénář napsal Zdeněk Svěrák a režii měl František Filip. V hlavních rolích se blýskli Vlastimil Brodský a Miloš Kopecký. Právě Miloš Kopecký ve snímku pronese tuto větu: "To se dycky ňákej pívovar zblázní a začne dělat skvělý pivo, teď právě je to Smíchov". S Milošem Kopeckým se shodnu jen částečně, po dlouhé době je pivo z Prahy o něco lepší než dříve. Jedenáctka je prý vařená dokonce ze tří druhů sladů, jeden z nich je karamelový, pivovar to hrdě hlásá na lahvích. Dalši novinkou je Staropramen Lemon, pivo míchané s citronovou šťávou, osvěží a neopije, skvělé na horké dny. Ofenziva smíchovských novinek je skutečně masivní, jak píšu na dalších řádcích.
Opět se opakuje podobný scénář jako u jedenáctek. Letní, velmi osvěžující "pivo pro ženy", si našlo své fanoušky i mezi muži a tito začali coby zákazníci chybět jinému pivovaru. Dlouho se nic moc nedělo, až toto léto. Slavný pivovar Smíchov, tolik zbožňovaný Pražany a německými turisty, se trochu probral z koncernové letargie zaručeného zisku (skupina Plzeňský Prazdroj) a navařilo nefiltrovaný Ležák znalců. Podobně jako náchodský Weizenbier (vařený dle bavorského vzoru) obsahuje pšeničný slad, zřejmě ale v jiném podílu, neboť toto pivo má chuť velmi ovocnou - přísada z jablek, je zakalené a tvoří bohatou pěnu, chuť je nastavena pro mainstream. V lahvích je k dostání za podobnou cenu jako Weizenbier, tedy za cca 15.- Kč (Tesco).
 


Komentáře

1 Paletz | 10. srpna 2011 v 21:08 | Reagovat

Ten pšeničnej Staropramen je skutečně dobrej. Ochutnal jsem ho již před řadou týdnů jako točené a mezitím jsem zjistil, že je k dostání i v lahvích, což mě potěšilo. Ne každý speciál si totiž může člověk běžně koupit, že. Jinak ale produkty Staropramenu nepatří mezi mé favority, výjimkou je snad polotmavý Granát.

2 zžaja | 14. srpna 2011 v 19:30 | Reagovat

jue výbornej,,,masakrální 8-)

3 Bogan | 18. srpna 2011 v 13:37 | Reagovat

Jo jo je dobrej ten Nefiltrovanej. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama