Srpen 2011


S čím se kde běhá ...

27. srpna 2011 v 8:07 | Ftipney |  PRODUCTS
S tímdlec se běhá v Israjeli
s tímdle po Francyjy
todle maj kuci německý
a todle zasejc ruský
s tímhlec běhaj amerikáni
todle maj kuci muslimský
a todle máme my, kuci český

Shlédněte dokument, přečtěte si knížku a hlavně si UŽ prosím UTVOŘTE VLASTNÍ NÁZOR !!!

26. srpna 2011 v 21:15 | Tlampač |  KONTROVERZE
Česká televize uvedla a v reprízách ještě uvede dokumentární film režiséra Martina Vadase:

Země bez hrdinů, země bez zločinců

Protože činy synů slavného protinacistického odbojáře a člena skupiny Tři Králové pana Josefa Mašína stále budí kontroverze, lze se domnívat, že odkaz na tento dokument v sekci iVysílání ČT snad nefunguje naschvál! Že by toto téma někoho dráždilo?


O čem psal Tlampač Univerzál před rokem?

JENOM NE STRACH

7. června 2010 v 9:50 | Tlampač | PIKSLA KULTURNÍHO MIXU - ANTIKVARIÁT

OTAKAR RAMBOUSEK * 1923 v Praze - zemřel 3. června 2010
CTIRAD MAŠÍN * 11. srpna 1930 - zemřel 13. srpna 2011

Zastavil se za mnou Dr. House, známý též jako Zaya. Kdysi býval knihkupcem v Liberci a tak měl šanci objevit spoustu dobrých knih. Jednu z nich mi přinesl ve čtvrtek, snídáme hemenex (to je něco jako ham and eggs) v tom ke mě přisune publikaci Jenom ne strach autora Oty Rambouska a říká: "Tohle si přečti, to je dobrý, moc dobrý!"
Když odešel, mrk´jsem do toho, nojo to je vo Mašínech, ty postříleli nějaký policajty (mohli mi syčáci málem zastřelit dědu, byl tou dobou u Sboru jako státní bezpečák, to by ale neexistoval TLAMPAČ UNIVERZÁL, ach ty paradoxy).
Věděl jsem o bratrech Mašínech houby, tak jako celá česká veřejnost, že vyznamenání možná udělit, možná neudělit, pěkně po Benešovsko-Kocourkovsku ... Knížka zůstala tam, kde ji House položil.
Je pátek, sedím v křesle a TV povídá, zemřel spisovatel Ota Rambousek.
V tu ránu mi to došlo, přečetl jsem si úvod knihy, všechno o Josefu Mašínovi a Třech Králích (vážím si jich moc, to byli chlapi, ne jak dneska my sračky).
Neděle už patřila Radkovi a Pepovi, Milanovi a Vaškovi, no a Zbyňovi.
Je to úžasná roadstory za svobodou. O to lepší, že skutečná. Nechápu, proč už nějaký český režisér nepřipravuje film ... Látka jak pro Hollywood.
Morální soudy nad hrdiny příběhu nevynáším.
Pane Oto ať se tam někde máte dobře!
PS V doslovu je psáno, že jeho autor knihu přečetl za čtyřicet hodin. Hm, já to měl za pouhých dvanáct !!!

Hotel Veselý hřbitov

25. srpna 2011 v 15:13 | Tlampač |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Česká televize včera uvedla na svém druhém programu poutavý dokument Hotel Veselý hřbitov. Autor dokumentu se snaží současnému divákovi přiblížit život ve slezském Havířově - městě horníků v období socialismu. Srovnává přitom toto město postavené na zelené louce s jinou stavbou vzniklou v období socialistického realismu, s dejvickým hotelem International (tento hotel se objevil také ve filmu Šakalí léta). V pořadu promlouvají architekti, obyvatelé Havířova i bývalí hroníci, vpomínají na dobu kdy byli mladí a měli ideály.
"Já jsem horník, kdo je víc?", říkalo se tehdy, jak se ale v tomto hornickém městě žije po pádu komunismu v Česku? Pokud Vás to zajímá, rozhodně doporučuji Hotel Veselý hřbitov ke shlédnutí.


Jaký byl život ve městě stvořeném na rýsovacím prkně?


Ikea se vrací k řešením pro malé bytové prostory

25. srpna 2011 v 10:59 | Tlampač, foto: IKEA |  OBIWAK und DYZAJN
Nadnárodní nábytkářský koncern Ikea se vrací k tomu v čem je silný - k inspirování svých zákazníků, kteří mají malé nebo střední příjmy a přitom chtějí vkusně a útulně bydlet, přestože obývají mnohdy bytové prostory skromných rozměrů.
Naposled byla česká mutace katalogu IKEA takto zaměřena někdy v devadesátých letech.

Zpráva nezpráva

21. srpna 2011 v 14:25 | Tlampač |  KONTROVERZE
Pokud si přečtete následující agenturní zprávu, pak zjistíte, že jste se nedozvěděli takřka nic. Smutná je ta politická korektnost a onen strach z nazývání věcí a událostí těmi správnými jmény. Pokud by dotyčná tisková agentura měla opravdu informovat, pak bychom se možná dozvěděli, že neřešená romská otázka v ČR je bohužel eskalující do problému. Až bude rasová a sociální nenávist v plném proudu, věřil bych na mrtvé a zraněné.
Ve velké Británii nedávno revoltovali nespokojeni lidé nejen z řad imigrantů, Německo má své Turky, Francie své Afričany, Česko Romy. Mnozí z příslušníků těchto etnických menšin sahají po pudovém způsobu života, kdy přežívají silní, agresivní a nepolepšitelní. Hořící auta a vyrabované obchody jsou minimálními následky střetů tzv. normální většiny a "nenormální" (nazývané jakoby kulantně nepřizpůsobivé) menšiny. Až dojde na chladné zbraně, b. pálky a palné zbraně, bude to otázka pro policii a možná i pro armádu. Kvalita života na místech etnicky neuspořádaných, ve vyloučených lokalitách a v místech rostoucího sociálního napětí i tak bude zoufale nízká a možná se už nikdy ani nezlepší.
I proto bych uvítal v médiích více konkrétních, ač třeba kontroverzně znějících zpráv, protože do tmy je třeba svítit a problémy řešit. A bohatství světa dělit rozumně mezi všechny jeho obyvatele.

Pozn.: Autor poznámky není ani levičák, ani ultrapravičák, ani rasista, ani komunista. Pouze lehce xenofobní bledá tvář :).

Komentáře

1 Bogan Bogan | Včera v 23:15 | Reagovat
Tady už to podavájí v jasných obrysech,multikulturalismus je na konci aneb žádná kultura se nekonala :-(

Za paní Martu Kubišovou je zaplaceno díky občanu Šináglovi, občanka Vondráčková si možná definitivně pokazila pověst

18. srpna 2011 v 23:08 | Tlampač |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Paní Marta je národní symbol a navíc silná žena.
Je dobře, že v otázce charakteru a smyslu pro spravedlnost ještě víme, jak je to správně.

Zároveň mě velmi mrzí, že jsem se dozvěděl o Vaší akci tak pozdě (předevčírem z rozhlasu).
Bylo by mi totiž velikou ctí též být na seznamu dárců.
TLAMPAČ UNIVERZÁL

Co je nového ve světě českého piva?

5. srpna 2011 v 7:00 | Text a foto: Tlampač |  PIVO, BIER, BEER, CERVEZA - In Vino Veritas, In Pivo Taky
Pivovar Svijany v nedávné době natolik rozboural český pivní byznys svým veleúspěšným nepasterovaným Mázem 11, že ostatní producenti zlatavého moku začali urychleně přemýšlet, jak že se jedenáctka ležák vlastně vaří. Po akvizici náchodského pivovaru Primátor právě majitelem Svijan, se objevila jedenáctka také v portfoliu Primátoru. V našich obchodech kdysi velmi běžné pivo, ani slabé ani silné, začalo po Listopadu 89 náhle z pultů prodejen mizet, prý o ně nebyl mezi konzumenty zájem. Pravý důvod ústupu jedenáctek bych však viděl spíše v oblasti české daňové legislativy, nežli v chuti pijáků :).
Jedenáctistupňové pivo tak v nedávné době spolu se Svijany nabízel snad jen Zlatopramen z Ústí nad Labem. Protože však tažení Svijan Českem bylo a je opravdu masivní a manažeři z Pojizeří opravdu umějí, museli se ostatní pod tlakem takové konkurence doslova chytit za nos.
Kromě Svijanského mázu, Zlatopramenu 11, a Primátoru 11, tak na českém pivním trhu můžeme nově najít Pernštejnského Viléma, Votrok 11 (receptura zaniklého Královéhradeckého pivovaru v podání pivovaru Havlíčkův Brod), Platan 11, Gambrinus 11, Braník 11, Samson 11, Staropramen 11 a mnohé další. Ochutnal jsem je všechny. Primátor a Svijany jsou velmi dobrá piva, pochválím určitě ještě Platan a Samson. Staropramen má stále možnost vařit pivo lépe (ač držitel ocenění Zlatá pivní pečeť 2011 - lobbing?).
Nevím, jestli jste někdy viděli televizní film Utopím si ho sám. Scénář napsal Zdeněk Svěrák a režii měl František Filip. V hlavních rolích se blýskli Vlastimil Brodský a Miloš Kopecký. Právě Miloš Kopecký ve snímku pronese tuto větu: "To se dycky ňákej pívovar zblázní a začne dělat skvělý pivo, teď právě je to Smíchov". S Milošem Kopeckým se shodnu jen částečně, po dlouhé době je pivo z Prahy o něco lepší než dříve. Jedenáctka je prý vařená dokonce ze tří druhů sladů, jeden z nich je karamelový, pivovar to hrdě hlásá na lahvích. Dalši novinkou je Staropramen Lemon, pivo míchané s citronovou šťávou, osvěží a neopije, skvělé na horké dny. Ofenziva smíchovských novinek je skutečně masivní, jak píšu na dalších řádcích.
Opět se opakuje podobný scénář jako u jedenáctek. Letní, velmi osvěžující "pivo pro ženy", si našlo své fanoušky i mezi muži a tito začali coby zákazníci chybět jinému pivovaru. Dlouho se nic moc nedělo, až toto léto. Slavný pivovar Smíchov, tolik zbožňovaný Pražany a německými turisty, se trochu probral z koncernové letargie zaručeného zisku (skupina Plzeňský Prazdroj) a navařilo nefiltrovaný Ležák znalců. Podobně jako náchodský Weizenbier (vařený dle bavorského vzoru) obsahuje pšeničný slad, zřejmě ale v jiném podílu, neboť toto pivo má chuť velmi ovocnou - přísada z jablek, je zakalené a tvoří bohatou pěnu, chuť je nastavena pro mainstream. V lahvích je k dostání za podobnou cenu jako Weizenbier, tedy za cca 15.- Kč (Tesco).

Ekoléto

4. srpna 2011 v 15:40 | Tlampač |  KONTROVERZE
Co přineslo toto proměnlivé léto? Málokterá Češka změní letos svou BÍLOU ČESKOU KŮŽI na ČERNOU ROMSKOU KŮŽI pod českou oblohou. Vydělají tak cestovky a solária. V ČHMÚ mají ty počítače poměrně pitomé, protože kážou slunce a padá voda. Zaplesají ovšem vodáci, protože řeky tečou a není třeba pádlovat na voleji. I Orlice teče, já to viděl, když jsem šel do Bělče k Huškům na Cara. Protože se letos o prázdninách stále střídá déšť se sluncem, najdete v záhlaví Tlampač webu stejnojmennou a krásnou píseň. Tak cože se to vlastně děje? Zaujaly mě níže popsané události.

V Krkonoších shořela jedna z nejstarších horských bud. Prý ji zřejmě zapálili bezdomovci. Řeknu Vám, že v naší zemi je vše postavené na palici a pokud koupíte starou nemovitost, počítejte s tím, že památkáři se už postarají o co nejdražší rekonstrukci, neboť jejich požadavky často nekorespondují s realitou a často ze své pozice spíše vyhrožují, než že by partnersky pomáhali dát chráněné objekty dohromady. Abych se tedy vyslovil jasně: Pokud bych koupil Petrovu boudu já a nebyl bych zrovna intelektuál a vzdělanec, patrně bych si ji pojistil (což by však bylo nápadné a vyvolalo podezření) a pak již jen poslal žháře dokonat předrekonstrukční přípravy. Nyní je zcela jisté, že památkáři nemají co dodat, zbyly jenom zdi, pamětníkům oči pro pláč a hořká vzpomínka, no a majiteli a investorovi relativně lukrativní a bezproblematická parcela. Sice spekulace, ale v Česku žiju od narození, takže asi nebudu daleko od pravdy. Tak nashledanou v Riesengebirge.

Už i v jiných státech světa si začali všímat fenoménu zeleného terorismu. Například v Austrálii prý začínají rozumět Václavu Klausovi a souhlasí s jeho názory, že Zelení jsou vlastně přebarvení rudí totalitáři. Potvrzení existujícího českého ekoterorismu lze spatřit v šumavském hvozdu. Je to spor o legálnosti kácení stromů napadených kůrovcem, cca 5000 stromů. Revoltující děti (psychologové vám vysvětlí), bojují za lepší svět a poutají se u toho ke stromům. Jejich občanskou neposlušnost (oni sami věří ve své poslání a bojují proti kácení smrků napadených škůdci) za daně všech občanů ČR monitoruje až 50 policistů. Vrtím hlavou a nechápu. Máme státem placené manažery, tito se starají o české národní parky, mají plnou právní zodpovědnost (doufám, že i hmotnou) a tak moc nechápu, proč jakési Hnutí duha má zapotřebí do problému údržby národního parku "strkat rypák".
Proč zastávám tento názor? Protože mě irituje, že tito zelení muži a ženy, jedou stovky kilometrů svými auty (se spalovacím motorem), na zadním sedadle mají notebooky (vyrobené z jedovatých komponent a mimo jiné i z afrických surovin, pro které se v Africe vedou války), na nohou boty z hovězí kůže a v báglu lančmíty. Vlezou do lesa a bojují za "pár" smrků.
To vše je velice smutné, protože těmto zeleně smýšlejícím lidem z velkých městských aglomerací je úplně u pr..le, že těžba dřeva a turismus Šumaváky živí více jak sto let. Zelení Pražané a jiní měšťáci kážou místním obyvatelům, jak že mají u sebe na Šumavě žít, v bláhovém domnění, že přírodu Národního parku Šumava spoluvlastní a mají na ni jakýsi nárok.
Lidičky, srdíčka, pokud už se kvůli kůrovci, tomu ohavnému brouku, musí zasáhnout motorovkou, pak bych se spíš ptal, kam jde dřevo z těch stromů a kde jsou ty prachy za něj. Pravidlo, že co se z lesa vydá, to se do něj dá, by v NP mělo platit nade vše.
Copak se odbornící a vědci neshodují na tom, že skladba lesů v Česku je špatná a že před staletími to byly lesy bukolisté či smíšené? To by měl být cíl všeho ekologického snažení v otázce lesního hospodaření v ČR.
Neměli bychom se my hrdí obyvatelé České republiky konečně shodnout, že obnova přírody naší země je veřejný zájem, avšak kecat do něj nemůže každý Jarda?
Rovněž se ptám, co konkrétně udělali pro náš stát ekologická hnutí, vyjma monitoringu a poukazování na věci kauzální? Rozjelo snad Hnutí duha odpadový recyklační systém či hledalo cestu jak zabraňovat povodním, financovat ambulance pro raněná zvířata aj.? Viděli jste někdy nějakého Hnuťoduháka sázet stromy na remízech, jezdit všude na kole, nespotřebovávat elektřinu z hnědého uhlí, nejíst maso z velkochovů, nepoužívat toxickou elektroniku??? Nevíděli? Já také ne.
Většina proekologických změn nakonec přichází s tlakem běžného občanstva na tyto změny. Občan není blbem, on má intuici a geny ve kterých je ( i přes nános českého postbolševického marasmu) zapsáno: Miluj svou zem, je nejkrásnější na planetě a je to Zemský ráj.
Ekologie bez ohledu na člověka je terorismus. Amen.

PS Kauza pražských policistů - filmářů a policistů z Brna, co se střílejí automatickými puškami mě prostě nevzrušuje. To je u nás v ČR normálka. Kapišto?