ZRUŠME STÁT?!

21. července 2011 v 21:37 | Tlampač |  KONTROVERZE
Má české, tak trochu Kocourkovsko-anarchistické zřízení podobu dobře fungujícího a řádně spravovaného státu? Proč vlastně naše země nese název republika, když běžný lid nesmí do ničeho zasahovat a mluvit? Místo obecné občanské úcty, hrdosti a víry ve vlastní stát, stále zůstává tradiční nadávání (nejen) v hospodách. Proč tomu tak je? Možná i pro řadu zdánlivě trpkých skutečností a denních realit. Pojďme si některé nešvary připomenout:

Mnozí čeští učitelé s méně atraktivními aprobacemi, jsou přes prázdniny registrováni na pracovních úřadech (místo aby se vzdělávali v kurzech, jezdili na výměnné pobyty, využívali výhod evr. grantů aj.). Český stát bohužel není těmto učitelům schopen poskytnout nějaké solidní zázemí a ani prázdninovou mzdu, byť adekvátně sníženou úměrně jejich dlouhému prázdninovému volnu.
Opravdu se nedá vše nastavit tak, aby učitelé "s méně důležitými aprobacemi" o prázdninách dostali méně a během roku více peněz, měli to zakotvené v pracovních smlouvách a stát s nimi zacházel jako s významnou ekonomickou veličinou? Naši učitelé přece učí novou českou elitu i nové budoucí zaměstnance a budují také občanskou společnost, proč jimi tedy takto opovrhujeme? Neutratí v konečném důsledku stát a zřizovatelé škol díky anabázi s pracáky více veřejných prostředků? Připomenu náklady na úřednice na ÚP, stát platí pojištění za nezaměstnaného, sniží se rovněž koupěschopnost učitele bez práce. Nemluvím už vůbec o etickém rozměru takového přístupu k mnohým učitelům. Jak chceme budovat ekonomiku a stát bez řádného ohodnocení vysokoškolsky i jinak vzdělaných pedagogů, ať už hovořím o penězích nebo celospolečenském respektu? Proč o tomto dlouholetém negativním fenoménu česká média mlčí?

Nejlepším byznysem v Česku posledních let bylo zřízení vymahačské firmy a pracovat jako exekutor. Naší justici a ministru spravedlnosti ovšem exekutoři poněkud přerostli přes hlavu a zneužívání jejich postavení je každodenní realitou. Opět je na vině český stát, jako garant a ochránce norem a pravidel. Volání mnohých odborníků po výuce dětí a mládeže k větší finanční gramotnosti ve školách je nevyslyšeno a je stále v nedohlednu. Z hlediska ústavy a zákonnosti je jednání mnohých exekutorů k dlužníkům přinejmenším sporné. Pokud soudci nejvyššího soudu ČR neumějí nastavit judikaturu tak, aby právo a etika šly při vymáhání dluhů ruku v ruce a v existujícím právním a finančním chaosu se uprázdněných šancí mohli ujímat bezskrupulózní dravci, je asi někde chyba. Zadlužené a předlužené (na několik životů) občany pak živí stát a my všichni z daní :(, profit zůstává exekutorům.

Ministr vnitra začal loni šetřit. Policisté poté začali chodit na brigády, aby vůbec uživili své rodiny. Jejich kolegové profesionální hasiči některé více rizikové hasební zákroky odmítají podstupovat právě s ohledem na zvýšené, ovšem nikým nezaplacené riziko. Nyní opět udeřily povodně, kam se stát obrátí o pomoc? Ano, na lidi k tomu povolané. Kolik obětavých lidí však v těchto složkách vydrží navzdory klesající společenské prestiži jejich povolání?

Vojsko. Naše smutná historická zkušenost s válkami by měla náš národ a potažmo stát motivovat k vytvoření bojeschopné obranné armády, kde se bude utrácet jen za bezpečné padáky a kvalitní a funkční letadla, transportéry, terénní vozidla apod. Náše národní a státní bytí by mělo být podpořeno jedním z garantů svébytnosti, tím je právě armáda. Její nejlepší část, která kdesi v Afghanistánu prochází v podstatě jen velmi drahým tréninkem, je slabou náplastí na stovky utracených milionů Kč ročně. Pokud by stál nový Hitler na českých hranicích, vzdala by se opět česká armáda nebo by bojovala a my všichni s ní?

Byla akce s výměnnou funkčních autolékarniček za jiné podvodem desetiletí? S argumentem, jak se zvýší šance na záchranu raněných doplněním lékárniček o termofólii a dýchací roušku, jsme byli všichni nuceni utratit nemalé peníze zbytečně (staré autolékarničky dostali Afričané a Afghánci - no, dejme tomu). Celá tato anabáze ukazuje na jasnou neschopnost českého státu a jeho úředníků. Možná stačilo občany vyzvat k doplnění stávajících autolékarniček o nové komponenty a nějak je za jejich občanský přístup odměnit, třeba bonusem na povinném ručení. Právě v těchto dnech vyhláška původní nařízení ruší, občané ČR tak dali jen někomu z kamarádů politiků vydělat a utratili zbytečně 2 mld. korun. Paradox povinné dýchací roušky je v tom, že záchranáři již několik let prosazují obecnou znalost a umění nepřímé masáže srdce.
K bezprostřední záchraně člověka totiž masáž hrudníku postačuje, dýchací roušku považují záchranáři za laiky nepoužitelnou!!!

Vybere se na daních dost na to, aby české silnice byly bez děr? Proč moderní silnice vydrží méně, než ty před lety a přitom je jejich stavba stokrát dražší? Proč se silnice počítají do státní infrastruktury, když stát jejich fungování a kvalitu zajistit nedovede? Jak to, že výběr mýta nestačí na opravu dálnic a silnic 1. třídy? Možná by se mělo více hospodařit s vybraným mýtem a méně přerozdělovat.

Atd.

Atd.

Atd.

Český stát tak nějak NEFUNGUJE. Což takhle jej rozpustit a uprázdněný prostor po něm dát k dispozici pro něco lepšího?
 


Komentáře

1 Mirek T. | 23. července 2011 v 14:53 | Reagovat

Naprosto sdílím tvoje znechucení nad kroky našich zákonodárců. Já osobně bych se klonil k posílení prvků přímé demokracie nad dnešním stavem, kdy volič může jít jednou za X let k volbám a pak už může jen zírat, co jím zvolení "zástupci" v parlamentu (nebo v zastupitelstvu) provádějí. Jistě, můžeme si demonstrovat, můžeme i stávkovat, nebo si v hospůdce alespoň peprně zanadávat, ale to je tak asi vše. Oni se nám zeshora stejně smějí do obličeje, protože vědí, že vyhodit ze sedla je nemůžeme, a za ty čtyři roky jsou schopní "zreformovat" naprosto vše. Od zdravotnictví (Heger), přes důchody (Drábek) až po daně (Kalousek). Mimochodem, napadlo vás někdy, koho naši poslanci a senátoři vlastně zastupují? Své voliče v obvodu, za který byli zvoleni, nebo svou stranu? Já bych proto navrhoval připravit co nejrychleji zákon o obecném referendu, změnit zákon o volbách tak, aby na základě souhlasu výrazné většiny voličů mohla být rozpuštěna poslanecká sněmovna i senát, případně také krajské a obecní zastupitelstvo, aby voliči mohli odvolat svého zástupce ze sněmovny nebo senátu, pokud by proto hlasovala výrazná většina lidí v jeho obvodu, zrušení imunity zákonodárců kromě odpovědnosti za výroky pronesené ve sněmovně v rámci rozpravy, hmotně-právní odpovědnost politiků za svá rozhodnutí (a to až do výše desetinásobku jejich platu), omezení počtu funkcinonářů ve sněmovně a senátu, přímé volby starostů a hejtmanů, včetně možnosti je odvolat stejně jako zákonodárce, snadnější možnost soudního zrušení politické strany (pokud se ukáže, že se nechala zkorumpovat, nebo sama korumpovala),  omezení možnosti financovat stranu podloudným způsobem, omezení možnosti vydávat za reklamu před volbami velké peníze (aby si páni podnikatelé - Bárta a jiní - nemohli kupovat voliče), atd. Bylo by to na dlouho. Ovšem kdo by tyto změny schvaloval, když to musí udělat parlament, a ten vypadá tak, jak to dnes vidíme. Nic z toho, co jsem zde napsal, by ti pohůnci dobrovolně neodhlasovali. To by nad nimi museli stát lidé s holema v rukách. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama