Byl jsem také zavzpomínat na bojišti 1866

12. července 2011 v 21:51 | Text a foto: Mirek T. |  ON THE ROAD AGAIN
Ahoj čtenáři Tlampače.

Už delší čas jsem si plánoval cestu na bojiště z 3.července roku 1866. Pořád jsem to ale nějak odkládal. Nakonec to byl článek o Vojně 1866
, který mě přivedl k nápadu realizovat své cyklo-putování právě teď. Sedl jsem na kolo a vyrazil směrem na Stěžery, Stěžírky, Horní Přím a Bor. První větší zastávka byla na Žižkově stole, protože odtamtud je nádherný výhled na celé někdejší bojiště. Pak už to jelo z kopce celkem samo a to až do Rosnice a pak do Všestar. Z Rozběřic jsem pak cestou Úvozem mrtvých vylezl ke Chlumu. Celou dobu jsem myslel na tu hrůzu, kterou tam museli ti lidé prožít - pro více jak 4.000 mužů to byly úplně poslední okamžiky jejich pozemského života. Tak mi ani nedošlo, jaké že je horko a že táhnu kolo v poledním žáru do kopce.
Nahoře na Chlumu jsem obešel všechny pomníky, včetně těch na hřbitově u chlumského kostelíka, a pak jsem zase sjel dolů do Lípy a přes Čistěves do lesa Svíb. To je další hromadné pohřebiště rakousko-uherských a pruských vojáků. Na vyhlídce směrem k Máslojedům jsem pak zastavil a díval se do kraje. Takový to byl tichý a klidný den. Tehdy to tady však začalo - 3.7.1866 brzy ráno. A pěknou kanonádou.
Je fajn, že mimo všude přítomných hrobů jsem tu také nalezl něco optimistického. Snad aby celé místo této tragédie nepůsobilo na návštěvníky jen depresivně, rozhodli se místní pojmenovat alej vedoucí z Máslojed do Svíbu "Alejí dětí narozených v 21.století". Krásný nápad. :-) Vrátil jsem se domů plný dojmů a se spálenýma nohama, které jediné jsem si zapomněl namazat. Moje chyba. Podělím se o několik obrázků z mého putování místem někdejší velké bolesti mnoha našich krajanů a děkuji za hezký článek na Tlampači.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama