U Andyho, Jonáš, Malý Růžek – Hradecké klasické hospody

4. května 2011 v 7:48 | Text a foto: Tlampač |  HOSPŮDKY, KRÁMKY a MÍSTA S GÉNIEM LOCI
Když jsem před dávnou dobou zakládal tuto rubriku, měl jsem iluze, kolik že toho o všech svých oblíbených podnicích nenapíšu. Nakonec trvalo bezmála dva roky, než jsem vzal foťák, nafotil hospody, které mám rád a vypotil alespoň krátký text o nich.
Hospody, či spíše hospůdky mého srdce jsou každá úplně jiná a žádná z nich nemá více než tři desítky míst k sezení, pokud nepočítám letní zahrádky.
Hlavním lákadlem je pro mě jejich genius loci a také pivo, které tu mají na čepu.

U Andyho, první nekuřácké hospodě v Hradci Králové, vás na první pohled zaujme skladba hostů, kteří se zde scházejí. U největšího zdejšího stolu můžete potkat partu trampů s kytarami a další týden tu svlažuje hrdlo třeba parta karatistů. Samozřejmě sem chodívají místní štamgasti, pánové kolem šedesátky a taky mlaďáci, tedy lidé kolem dvacítky. Docela slušnej návštěvnickej rozptyl, co říkáte?
Hospodu najdete uprostřed panelového sídliště Moravské předměstí, nedaleko továrny Petrof. Původně se jedná o rodinný dům na výčep předělaný, interiér je útulný, čistý, voní to tu pivem a dřevěným nábytkem. Letní zahrádka ve slunné dny hostí cyklisty, kteří právě dorazili z treku v Novohradeckých lesích, nepohrdnou jí však ani kuřáci, kteří by jinak zahynuli na nikotinový absťák. Kraluje tady pivo z Vysočiny - Rychtařík, tedy Rychtář z pivovaru Hlinsko. Pan hostinský občas nabízí i Rampušáka, což je rovněž pivo z hor a nejnověji se zde nabízí vynikající horský ležák Krakonoš 11, za na Hradec VY NI KA JÍ CÍ cenu 16.-Kč !!!
Hradecká hospodská legenda Malý Růžek, zdejšími občany nazývaná familiérně Malej Vingl, je hospodou mě nejbližší, myslím tím vzdáleností od mého bydliště :). Sice nemůže nabídnout letní zahradní posezení, zato je ze všech tří jmenovanných podniků věkem nejstarší, chodíval jsem kolem ní už jako pětiletý capart a uvnitř to vždy hučelo jako v úle. Lavička před hospůdkou je ideální pozorovatelna, půllitry pokládáme na plech za zády a glosujeme život a jeho trable. Na Malej Vingl se chodí na poličského Otakara 11, jednoho z nejlepších ležáků v Česku. Kope strašlivě a kolikrát již tři exempláře tohoto moku mění pohled na svět! Takže takový malý zázrak uprostřed Plačepského komunistického skanzenu Hradce K.
Interiér je klasicky hospodský, na zdi nějaké ty parohy, hlava kance, prut na ryby, staré skleněné lustry, v rohu TV. Prostě klasika všech klasik. Jen kdyby tu měli účinější čističku vzduchu, malý prostor se poměrně rychle naplní nedýchatlným vzduchem, neboť kouření jest povoleno. Pozor, ještě jedna klasická věc, zavíračka je ve 22 hodin. Jedinný pes, který sem může je ten výčepního, zapomeňte na moderní trendy tahání labradorů do putyky. Nově tu můžete ochutnat Hradeckého Votroka 10(pivovar Havlíčkův Brod).
Možná ještě jedna zajímavost: ve zdejším domovním vnitrobloku bylo původní sídlo hradecké hromadné autobusové dopravy.
"Já teď chodím do Jonáše", povídal mi před několika lety známej. Děsně to vychvaloval, tak jsem jednoho dne neodolal a zavítal. Udělal jsem dobře. Hospůdka Jonáš je také uprostřed panelového sídliště, podobně jako Andy. Jen tohle sídliště je nejstarší v Hradci a hospoda je zřízena v takovém tom středisku komunálních služeb z dob socreálu. Interiér je ovšem diametrálně jiný, velmi originální a osobitý. Čepují tady nejrůznější pivní značky a pivní speciály, vybere si opravdu každý. Výčepní Vlasta miluje bigbít a tak se tady z repráků ozývá tu Pink Floyd, jindy zase Eric Clapton. Jonáš, to je subkultura. Tady je směsice hostí opravdu přepestrá a dokonce sem cestu našli i gastarbeitři z východu, tak magickou atmosféru Jonáš má. Protože muzika a pivo k sobě patří, můžete si zde vyposlechnout i živé kapely. Pokud tu hrají třeba skupina Spektrum nebo Pink Floyd Revival, pak je tady tak plno a takovej mejdan, že to skutečně přeesahuje hradecké maloměšťácké zvyklosti. Letní zahrádka má poměrně velkou kapacitu, přesto se zde v létě občas nechytáte a pivo si vypijete na stojáka.
Hospůdka Jonáš je přátelská psům a také kuřákům, chce to silné plíce a druhý den všechno oblečení naházet do pračky.

Edit 29/8 2012: Hospůdka Jonáš je po několika měsících útlumu opět otevřená, interiér však doznal určitých změn. Nově je nekuřácká, ale připravuje se i kuřácká částSmějící se.
 


Komentáře

1 Lucii | Web | 4. května 2011 v 7:56 | Reagovat

Ahoj pokud tě můžu poprosit..prosím hlasuj tu > http://twilightsaga-original.blog.cz/1104/foto-mesice-semifinale  díky moc :))..jinak máš moc pěkný blog ;)

2 apoplex | Web | 9. září 2016 v 11:44 | Reagovat

krátkodobá rychlá půjčka 30 dnů :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama