Road Stories 4/5, William Least Heat-Moon – Modré silnice, Cesta do nitra Ameriky (1983, 1999)

18. března 2011 v 21:11 | Text:Tlampač, foto: Paseka.cz, other pics are from Google search |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU - ANTIKVARIÁT
Modré silnice, české vydání vydavatelství Paseka
Dvacet let po Steinbeckových Toulkách s Charleym, spatřila světlo světa kniha Williama Least Heat-Moona Modré silnice. Oba tituly jsou si v mnohém podobné, v mnohém se doplňují a v mnohém na sebe navazují. Zatímco John Steinbeck vyrazil na své putování v Rosinantě, tedy pick-upu značky GMC s dokonalou karavanovou úpravou, autor Modrých silnic putoval pro nedostatek financí v minimálně vybavené a upravené Fordově dodávce, nazvané indiánským jménem Tanec duchů. Pro oba dva pány však bylo podstatné vyrazit pryč od zaběhaného stereotypu, hledat své vlastní já, dívat se, naslouchat a pamatovat si.
William Trogdon alias William Least Heat-Moon 1983
John Steinbeck byl rodilý Kaliforňan, potomek německých přistěhovalců (Němce lze považovat za zakladatele turistiky a cestování pro zábavu, ozvaly se geny?), úspěšný spisovatel a movitý muž. Williamu Trogdonovi(občanské jméno Least Heat-Moona) rodákovi z Missouri, koluje v žilách krev indiánských a anglických předků a po studiích přednášel anglickou literaturu a žurnalistiku na univerzitě. Jeho cesta začala první jarní den roku 1978, vyjel po předešlé úvaze projet Amerikou mimo dálnice a hlavní tahy - zde se nabízí paralela se Svěrákovou Jízdou, ta je ovšem jen fiktivním filmovým příběhem, vzdávajícím hold americkému kultovnímu hippies filmu Bezstarostná jízda - s minimem peněz a bez jasné představy, jak dlouho tato cesta potrvá.
Tanec duchů
Na předsádce knihy je vytištěna mapka Moonovy cesty. Vytváří jakýsi kruh, tedy symbol a podstatu indiánské víry a napovídá tak, že i téma autorovy indiánské identity je v knize často zmiňováno. Rovněž polemika o amerických atributech svobody je překvapující, my Češi si často myslíme, že v Americe je svoboda pro všechny, všude a ve všem. Cestovatelova zkušenost s nepříjemně podezíravou policií a nutností mít se na pozoru také před všemožnými samozvanými strážci pořádku, úchyly, padouchy, pochybnými obchodními cesujícími, kazateli "pravé víry", agresivními majiteli soukromých majetků, nás vyvede z omylu.
Blue Higways - anglické vydání
Toulky s Charleym byly pro Williama Least Heat-Moona jasnou inspirací na rozdíl od Kerouacova románu Na cestě, který nikdy nečetl, k tomuto faktu se Moon doznává v doslovu doplněného vydání z roku 1999. Cesta po USA konce sedmdesátých let překvapila autora několika fenomény:
Od lidi, které potkával při svém putování se dozvídal o pokračujícím vzrůstání vlivu nadnárodních korporací, nastupující globalizační trendy už zničily tradiční způsob života i v mnohých amerických zapadákovech, setkával se s bankrotem a úpadkem kdysi slavných a bohatých sídel, nenalézal typickou architekturu těch kterých míst a obyčejným lidem se navzdory bohatství jejich země nežilo všude lehko (podobně vidí o deset let později Spojené státy i Radek John ve své knize Jak jsem viděl Ameriku). Na druhou stranu ale Least Heat-Moon objevil tradiční zvyky a pokrmy, potkal osobité a rázovité lidi, viděl věci o kterých předtím pouze četl. Stále ještě nalézal pouto mezi kdysi a svou dobou. Rovněž si brzy uvědomuje, že lidé se s člověkem na cestě ve většině případů rádi podělí o svůj stůl či střechu nad hlavou a k tomu jako návdavek odvyprávějí své životní příběhy.
Blue Highways - vydání v angličtině
Termín Modré silnice je nyní v USA pojmem slovníkovým a synonymem pro vedlejší silnice. Stejnojmenná kniha se postupem let stala bestsellerem, její poslední věty znějí takto:
Když mi pumpař napnil nádrž, podíval se na mé číslo a zeptal se: "Tak co, domů? A vodkaď?"
"Odtamtud, kde jsem byl."
"Vodkad vojinaď," opáčil.
Blue Higways - vydání v angličtině


PS Nabytí Modrých silnic mou osobou bylo opět netradiční - stejně jako nákup Volkswagen blues, v Česku tento titul vydalo v roce 2005 nakladatelství Paseka a na pultech knihkupectví byl za 349.-, našel jsem jej v poměrně velkém množství v regále firmy Levné knihy za Kč 59.- !!! A já trouba zakoupil jenom dva kusy … :)

Do češtiny knihu vynikajícím způsobem přeložil pan Rudolf Pellar se svou ženou Lubou (při jedné z mých On the Road Again jsem vedle tohoto páru seděl v rychlíku z Broumovského výběžku - bylo to nedlouho před úmrtím pana Pellara).

William Least Heat-Moon (William Trogdon) se jako "cestopisec" etabloval skvěle, jeho tvorba pokračovala a v průběhu devadesátých let minulého století na svou prvotinu navázal tituly Půda prérie a Říční kůň.

Road Stories 5/5

a bonus:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama