Outdoor novinka korejského Samsungu - Samsung Xcover 271 (GT - B 2710)

7. března 2011 v 10:19 | Text a foto: Tlampač |  BIWAK
Samsung Xcover GT - B 2710 je pokračováním řady odolných (outdoorových) mobilních telefonů a v obchodní síti je nabízen od loňského podzimu. Navazuje na to dobré, co přinesli jeho předchůdci, některé změny potěší, jiné zamrzí. Nakoupili jsme tři kusy této novinky do naší firmy, měl jsem tedy možnost telefony uvádět do provozu a přitom je malinko "proklepnout".
Nový telefon má větší vnější rozměry (proti staršímu modelu Samsung B 2100), jinak řešenou klávesnici, větší display s vyšším rozlišením, vylepšený firmware, vestavěný modul GPS, podporu webového protokolu GPRS, baterii s vyšší kapacitou (1300 mAh) - i proto se zvýšila hmotnost přístroje, vestavěná pamět je 15 MB a pomocí paměťové karty MicroSD až o 16 GB. Opět je vyroben v Koreji (žádná Čína, věřte i to je marketing). Přiložená nabíječka je ultralehká, cestovní.

Materiály, ze kterých je novinka vyrobena nepůsobí například proti staršímu modelu Samsung B 2100 již tolik "outdoorácky odolně". Ubylo železa a gumy a přibylo plastů, pro mě osobně zklamaní, neboť starší B 2100 je díky kovové výztuži a pogumování odolný jako německý tank a běžné pády mu nikterak nevadí. Výrobce tedy u novinky někde ubral a jinde přidal? Ano, tak to skutečně bývá, pokud na trh přichází nový produkt, vždy je třeba ekonomické náklady na výrobu podřídit i marketingovému hledisku a zisku. A kde tedy Samsung přidal?

Byl zvětšen display a jeho rozlišení - to v praxi znamená menší písmenka a číslice, tedy nic pro seniory, ti ani s brýlemi jásat nebudou. Menu více "zpočítačovatělo", lépe se lze orientovat v protokolech volání a sms i v dalších složkách a rychleji odmazávat nepotřebná data. Informace o příchozí sms či zmeškaném volání je řešena na displayi poměrně malou informační lištou, jak pro hodináře:(.

Klávesnice je doslova obrovská, masivní tlačítka jsou řazena do šípu a jsou poměrně vystouplá, centrální joystick se také zvětšil. Naprostým nesmyslem jsou dvě rýhy oddělující sloupce numerické klávesnice, bude se v nich ráda držet špína, v tomto směru klávesnici B2100 ani náhodou nepředčí. Odemykání klávesnice je malinko protivné, občas musíte příslušnou klávesu namáčknout vícekrát než je odemčeno, prodlevu automatického uzamknutí nelze nastavit. Proti B 2100 se změnilo postavení mezerníku, caps locku a volby SYM.

Mobil podporuje standartní webovou technologii GPRS, lze tedy mít přehled nad svou webovou poštou, na nějaké větší surfování se však nehodí, velikost displaye je omezující.
Vestavěný reproduktor hraje více vyšších tónů, zvuk lze ovlivnit přednastavenými korekcemi, např. nastavení Rock přinese do zvuku více basů, do sluchátek lze zapnout dokonce prostorový zvuk. Přehrávač hudby má poměrně příjemné uživatelské prostředí, z technických důvodů (vodovzdorná krytka konektoru) nenaleznete konektor pro připojení sluchátek s tzv. Jackem 3,5 mm. FM rozhlasový přijímač má dobrou citlivost, orientaci v množství frekvencí usnadní vestavěná RDS - na displayi se zobrazí název vyladěné stanice, které lze ukládat do paměti poměrně složitě. Obrovskou výhodou pro nespavce - tedy uživatele, kteří usínají za zvuků hudby či mluveného slova, je možnost navolit automatické vypnutí rádia nebo přehrávače po určité době (sleep).

Outdoorové vlastnosti Xcoveru 271 se oproti B 2100 rozšířily o vestavěný modul GPS, kompas a krokoměr. Tato trojice funkcí funguje bezchybně. Kompas po kalibraci ukazuje přesně. Čidlo GPS reaguje poměrně rychle a telefon zobrazí aktuální zeměpisnou polohu pouze s malou odchylkou, díky možnosti stahnout do paměti telefonu nebo on-line mapové podklady od Google, lze telefon použít jako navigaci. Není to sice žádný TomTom ani Garmin, avšak pro svou univerzalitu zajásají nad novým Samsungem hračičkové z řad turistů a mountain bikerů. I krokoměr bych bez obav použil ke přibližnému změření vzdáleností na pěších výletech. Zachována zústala stěžejní vlastnost odolných Samsungů, tedy voděodolnost, prachuvzdornost a odolnost proti pádům, není třeba se bát volání v průtržích mračen, pádů mobilu do piva či toalety (tímto fenoménem kdysi proslul můj tchán) ani jiných běžných i neběžných nehod uživatelů mobilů.

Vestavěná diodová svítilna má oproti minulosti jinak soustředěný paprsek světla. Zatímco u B2100 svítí spíše bodově, Xcover svítí více do šířky a když jsem ze vzdálenosti třech metrů namířil na bílou stěnu, byla bezvadně osvětlená téměř po celé ploše (4 x 3,5 m). Jako výhoda nebo spíše nevýhoda? je oproti minulosti jinak řešené zapínání svítilny. Opět má své vlastní tlačítko, nyní ovšem není blokováno zámkem klávesnice, což je sice dobré pro okamžité rozsvícení (je třeba stisknout cca tři vteřiny), ale velmi ošidné, pokud se svítilna zapne náhodně ve vaší kapse, baterie nechtěně vydá cenou energii, která pak může uprostřed lesů a skal chybět. Tlačítku svítilny také překáží konektor sluchátek, je zahnut do tzv. pistole a pokud posloucháte hudbu, jen obtížně si rozsvítíte v tmavé chodbě domu!

Fotoaparát disponuje rozlišením dvou megapixelů, fotografie jím pořízené mají subjektivně lepší kontrast a větší ostrost (oproti B 2100), objektiv je do těla mobilu zabudován tak, aby k čipu dopadalo více světla. Samozřejmostí je vyvážení bílé barvy. Foťák jednoduše přepnete na kameru, můžete pak bez obav obohacovat zpravodajství komerčních televizí či podpořit YouTube.

Zachovány zůstaly samozřejmě funkce organizační a kancelářské tj. úkolovník, kalendář (lze přepnout na přehledný diář), poznámkový blok, diktafon(má dostačující zvuk pro nahrávku přednášky) a další. Bluetooth se bez problémů připojuje k notebookům s Windows 7, bezdrátový přesun dat je tedy bez potíží.

Poměr cena/výkon je dobrý, nyní se Xcover B 271 prodává cca za 3000.- Kč. Čím déle bude tento model na trhu, tím nižší bude cena a až se bude pohybovat kolem 2000.- Kč, budou mít leckterý horolezec, turista, biker, motorkář, dřevař, řemeslník a další potencionální zákazníci o čem přemýšlet.

Technická specifikace:
Operační systém Ne
Čeština Ano
Možnost změny velikosti písma Ano
Připojení a přenos dat
Sítě GSM (MHz) 850, 900, 1800, 1900
GPRS Ano
EDGE Ano
3G Ne
HSDPA Ne
HSUPA Ne
Wi-Fi Ne
Infraport Ne
Bluetooth Ano
Připojení k PC Ano
Připojení k TV Ne
Typ displeje Aktivní, TFT
Počet barev 262 000
Velikost (v palcích) 2
Rozlišení (pixely) 240 x 320
Dotykový displej Ne
Pohotovostní doba (hodin) 600
Doba hovoru (minut) 1140
GPS Ano
A-GPS Ano
Vnitřní paměť Ano 15 MB
Slot na paměťové karty Ano
Typ paměťové karty microSD, microSDHC
Max. velikost paměťové karty udávaná výrobcem 16 GB
Digitální fotoaparát Ano
Rozlišení fotoaparátu (MP) 2
Digitální zoom 4 krát
Blesk (přisvětlovací dioda) Ne
Video Ano
Rozlišení videa 160 x 128
Formát 3gp, MP4, H.263, H.264
MP3 přehrávač Ano
FM rádio Ano
Příjem televize Ne
Java Ano
Přehrávání videa Ano
Podpora dvou SIM Ne
Videotelefonování Ano
Nahrávání hovoru Ano
Paměť adresáře 2000 kontaktů
Vícehlasé vyzvánění Ano
MP3 vyzvánění Ano
Vyzváněcí profily Ano
Hlasité handsfree Ano
SMS, MMS a e-mail
Paměť na přijaté SMS Sdílená
Odpočítávání při psaní SMS Ano
Dlouhé SMS Ano
Slovník T9 Ano
MMS Ano
e-mailový prohlížeč Ano
Budík Ano
Opakovaný budík Ano
Kalendář Ano
Opakované události v kalendáři Ano
Poznámky Ano
Upomínky Ano
Úkolovník Ano
Stopky Ano
Převodní měn nebo jednotek Ano
Synchronizace Ano
Internetový prohlížeč Ano
Prohlížeč Office dokumentů Ne
Prohlížeč PDF Ne
Diktafon Ano
Kalkulačka Ano
Rozměry a hmotnost
Rozměry (V x Š x H) 120,8 x 52,1 x 17,9 mm
Hmotnost 116 g

Obsah balení
Nabíječka Ano
Baterie Ano
Sluchátka Ano
Pouzdro Ne
Poutko Ne
USB kabel Ne
A/V kabel Ne
CD se softwarem Ne
Paměťová karta Ne
 


Komentáře

1 Eva | Web | 7. března 2011 v 10:23 | Reagovat

:))pěkný blog

2 TLAMPAČ UNIVERZÁL - With little help from my friends | 18. března 2011 v 22:59 | Reagovat

Já Vám děkuji Evčo za sebe i mé kolegy a kamarády !!!

3 Tom | E-mail | 30. května 2011 v 11:32 | Reagovat

Moc dobrý článek. Přemýšlím nad pořízením tohoto "otloukánka" a narozdíl od recenzí na velkých serverech, tato jde hezky dopodrobna :-)

4 Honza | Web | 3. května 2015 v 13:53 | Reagovat

Odolné telefony jsou super do přírody, neberu si nic jiného. :)

5 grassy | Web | 17. června 2015 v 15:38 | Reagovat

Vysvětlete, proč je výhradně tak? Pochybuji o tom, proč se objasnit tuto recenzi. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama