BOGANŮF TLAMPAČŮF MASOPUST (The Veselý Kopec Masopust Story)

21. února 2011 v 18:59 | Text: Tlampač, foto:Tlampač und Bogan, video:PetrZettner/YouTube |  ON THE ROAD AGAIN

tlampač univerzál

Vám děkuje za přízeň

jen za včerejšek Vás tu bylo kolem stovky čtenářů

Jenže časy se mění

tlampač univerzál

JAKBYSMET

a tady za tím .

NOVÝ tlampač univerzál

můžete čítat na:

http://tlampacuniverzal.blogspot.cz/Osm nebo snad deset? let jsem se chystal podívat se na Maškary na mou milovanou Vysočinu. V TV jsem vídal reportáže a tolik mě to lákalo, jenže pořád nebylo s kým. Až letos.
Ač doufám v Nejvyššího Boha, přesto jsem chtěl spatřit "pohanský" svátek Masopustu neboli Carnivalu a to přímo v místě, kde je tato tradice dosud skutečně živá, tedy na Hlinecku.
Ze všech na náš zájezd přihlášených mohl nakonec jenom Bogan. Nejeli: Kačena se Zayou, jejich kamoši, Palec ani Marpůla, Wolda ani Radar, Mikan ani Mirek T.
A tak jsme vyrazili ve složení: jeden Tlampač, jeden Bogan, jedna flaška Hanácké vodky, jedna nerezovka se slivovicou, dvoje lahvové Krušovice, nějaké to jídlo a dvě digitální zrcadlovky. Abychom neprodali svou kůži lacino, hned jak jsme vyjeli, já byl po noční směně notně ospalým, okoštovali jsme Hanáckou kořku, jestli jako není třeba zkažená:) a ještě předtím položili Krušovickou základní hladinku.
Ve vagónu "Hypernovy" bylo o asi třicet stupínků více tepla než ve Stružinci, kde nás vlak vyplivl. Venku prostě velká čina neboli Vysočina, foukalo a div že nemrzlo až praštělo. Tak jsme si udělali do malinkejch petek drinky vodkadžus, posvačili, v mapě - to mi koza pískla, abych ji rači vzal - hledali, kde jsme a další nezbytné turistické úkony. Bogan nadával, že díky tomu kufrování a špatnýmu výstupu to nestihnem a že nevzal svýho Garmina, že sme pěkně v prdeli a že takhle se to dělat nedá. Šlapali jsme partyzánským krokem, vtom dojdu na mě známé místo, ještě že jsem tady bikoval s Palcem, teď se mi to hodí.
"Čoveče, tady už jsem někdy byl, takže deme dobře," povídám Boganu, "tohle je rozcestí Milesimov, Veselák je asi kilák odtud." A najednou byla pohoda, i bez Garminu a bez těch všech tretek, soráč Bogane.
Na Veseláku už vartovaly stovky lidí, prase bylo vejpůl, řezníci se oháněli, aby bylo co jíst a hospůdka byla taky plná. Nebyli jsme zde jedinní, kdo byl notně posílen koholem, nedivte se v tý kose vůkol, slunce někde vyspávalo páteční hospodu. Zaplatili jsme vstupný a už to začlo, přišli jsme akorát.
Paní Ilona Vojancová, šéfka skanzenu na Veseláku, zahájila Masopust proslovem - chodit budou letos Vortováci (u nich to bude v Březnu!!!), zmínila se o nedávné registraci kulturfenoménu zdejšího Masopustu UNESCEM na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva, vše je opravdové a spontánní, žádnej komerční kýč a tak to zapsali. Poté se průvod masek i diváků vydal směrem k rychtářovi pro povolení k obchůzce.
Všude bylo plno kamer, fotografů amatérů i profíků, také televize a rozhlas přijeli. Já to měl trochu v mlze, to ty lihoviny, Bogan porád hlídal až se vyprázdní hospůdka. Furt mě tam tahal na kabanos, já jej pokaždé odbyl. Na co do hospůdky, bylo mi skvěle, jako bych se vrátil domů - něco důvěrně známého a v genech uloženého ve mě rezonovalo, dědek můj byl od Dolního Oujezda totiž.
A šlo se, můzika hrála, břinkala, masky dělali trachtace a holkám to slušelo. Strakatej Laufer(měl prima pornoklobouček) se ženuškou, Kominíci, Turci, Slamění, Židi, Rasové a Kobyla - no paráda prostě. Jedlo se, pilo se, hrálo a tančilo. Starosta Vortové byl hodně veselej a já byl veselej z něj a z těch masek a z tý pohody vůkol, neagresivní a opravdovská zábava. Průvod musel obejít každou chalupu, každé stavení. Občas některé ty Maškary popadaly a nemohly se zvednout a každou chvíli dostal někdo mazadlem přes tvář, já taky. Nejdřív na levou, pak i na pravou líc, nakonec i na nos a ta maškara se mě ptala, jestli nezlobím. No co jsem mu měl říct? Lhal jsem a řekl, že ne.
V dnešní době jako bychom zapomínali dělit rok na práci a odpočinek, zvěrstvo volný soboty nás nutí nudit se, nakupovat do zblbnutí a opíjet se. Jenže kořalky a piva se vypije rok od roku víc a stejně nejsme spokojení. Máme totiž zpřetrhané kořeny. Zkusme svou rodnou hroudu občas projít pěšky, zpomalme. Oni ty svátky, ty rituály prostě nejdou jen tak vypustit, snad jen pokud člověk potká Boha Pána, pak se to prázdno zaplní.
Pak četla se řeč závěrečná a Rasové Kobylu rohli. Smutný to bylo, koník hynul, chlapi poskládali čapce na zem a rituál byl u konce. Nebo ne??? Po chvíli kobyla znovu vstala po jakési vodě živé(kdoví, co jí to dali).
A zase jsme šli okouknout hospůdku Na Vejminku a ono bylo ještě více plno. Tak a jdeme na pivo do Hlinska. Vychlazenej hlineckej ležák osvěží, ať je vedro nebo mráz. Hej hej, ty hejhulo hlineckej, cos na mě házel v hospodě ty tácky (říkal Bogan, že někdo ze štamgastů byl ku mě nezdvořilý), byl jsem shovívavej, protože utahanej, je mi líto, žes byl na mě zlej ty hambáři! Tak zase za rok.

Přemek Šrámek - reportáž ČT z roku 2010
- televizní reportáž, co mě tolik nalákala.
A tady jedna letošní od pana Petra Zettnera, který nám ji sice nedovolil vystavit (má u nás pivko), ale dal ji na UTube a my mu za to děkujeme:
FOTOGALERIE Z MASOPUSTU NA VESELÉM KOPCI 2011:
PS Další fotky přidáme zítra ...
NÁŠUP
 


Komentáře

1 zaja | E-mail | 22. února 2011 v 8:08 | Reagovat

no to mě mrzí, bylo by to fajn, proleželi jsme to v posteli

2 tlampatch | Web | 22. února 2011 v 10:03 | Reagovat

Tož ještě máš šancu ve Vortovej, tam je to v březnu a já tam jedu ... Takže doufám, že se připojíš !!! More

3 zaja | 22. února 2011 v 10:14 | Reagovat

[2]:no a kdy přesně, ještě nemám rozpis a docela to spěchá kvůlivá volnu

[2]: ;-)

4 Bogan | 22. února 2011 v 14:48 | Reagovat

[3]:Je to 5.března. :-D

5 zaja | 22. února 2011 v 18:57 | Reagovat

pokud je to 5.3 tak na tuty nemůžu, jedu do český vepřový na domluvenou schůzku :-(

6 tlampač | 23. února 2011 v 7:41 | Reagovat

Žádný ména - nepřítel naslouchá !!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama