3 SEZÓNY V PEKLE

26. ledna 2011 v 8:41 | Text: Mirek T. |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Jsem rád, že mohu po delší době napsat o naší současné kinematografii také pozitivní slova. Zatímco film Pouta mě jednoznačně zklamal svou nevěrohodností až komičností postav, jiný snímek (také z období naší komunistické minulosti) ve mně zanechal úplně opačný dojem.
Nevím, jestli jste už byli na filmu "3 sezóny v pekle". Já ho viděl o víkendu a docela se mi líbil. Teď bych mohl (stejně jako účastníci diskuze na csfd.cz) začít psát o tom, jak šikovně měli rekvizitáři propracované detaily jednotlivých scén - hygienickými pomůckami počínaje až po exteriéry natáčené v pražských ulicích. Jenže tohle pro mě nikdy nebylo tím nejpodstatnějším. -- Na druhou stranu přiznávám, že by mě malinko znechutilo, kdyby ve filmu, jehož děj se má odehrávat v letech 1947-1949, projela po kolejích moderní tramvaj, nebo pohled kamery odhalil na plakátě zasmušilý portrét současného prezidenta.

Ale abych se vrátil k ději. Hlavní postavou příběhu je Ivan Heinz, naivní marxista (kdo jím po válce nebyl, že?) , provokatér všeho druhu, a především extravagantní básník trpící chorobnou představou o své genialitě. Film je vlastně příběhem tohoto mladého člověka, který tváří v tvář brutalitě nastupující moci poznává pravou tvář komunistické ideologie. Velmi užitečná životní lekce.

V titulní roli mě nad očekávání překvapil Kryštof Hádek. Všechno jsem mu věřil, o čemž svědčí i fakt, že ve mně vzbudil nefalšovaný odpor k postavě, kterou ztvárňoval. Upřímně - s Ivanem, jeho rádoby geniálními básničkami a debilním pohledem na svět, bych nevydržel v jedné místnosti ani hodinu. Tedy alespoň ze začátku. Přimět mě k takovému odporu, tomu já u herce říkám mistrovství. Kryštof Hádek posunul film svým výkonem minimálně o jednu kategorii výše. Právem za to dostal Českého lva. Po jeho boku na plátně zazářila u nás zatím neznámá polská herečka Karolina Gruszka, která v ničem nezaostávala za svým hereckým kolegou. Oba dva mě vtáhli do děje, což od kvalitního filmu očekávám. Na konci jsem byl upřímně rád, že žiji dnes a ne v době komunistického teroru.

 


Komentáře

1 TLAMPAČ UNIVERZÁL - With little help from my friends | Web | 28. ledna 2011 v 9:17 | Reagovat

Ano, Tomáš Mašín je skutečně příbuzný s bratry Mašínovými. 8-)  8-)

2 Pagan | 22. února 2011 v 18:46 | Reagovat

Tak na tomhle filmu jsem se v kině nudil jako snad nikdy. Stejně jako u Pout, ale Ty už jsem si prozíravě stáhnul. Ale Ženský v pokušení s o něco více vrásčitou Mudr. Čeňkovou mě bavily stejně jako Tebe :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama