Advent na Veselém Kopci

6. prosince 2010 v 21:01 | Text a foto: Tlampač |  ON THE ROAD AGAIN
"Romane, pojeď se mnou na Veselej Kopec kouknout na tamní adventní výstavu, rum a cestu platím."
A tak jsme jeli a vlaku prokluzovaly kola a vůkol byla klendra kak na Sibiři. Pod vlakovou zastávkou Vitanov, kousek od Hlinecké mlékárny Tatra, jsme našli ceduli Veselý Kopec 4 km po zelené. Muž od velikého traileru na přepravu dřeva byl fér, poradil, ať to vezmeme po silnici, po zelený že je to dál, zato horší cesta. Díky chlape.
Na zelenou jsme se vrátili kousek za vískou Stan, silnice byla pěkně kluzká, takže pozor. U zastávky na rozcestí Králova pila(bus) musíte zahnout vpravo.
Krásně vánočně vyzdobené a starými kamínky vytopené sedničky, řemeslníci tvořící tradičním způsobem, v hospůdce na Vejměnku zabíjačka a vychlazený Rychtář. Mikuláš lenivej, dlel zrovna právě v tom šenku, dali jsme si prdelačku a tláču. Dospělí kolem nás měli náramnou prču ze strachu dětí a chudáci děti se báli čerta. Roman koupil zdejší regionální med své milé, ta se bude mít!
Cestou zpět už jsme se sněhu v lese nebáli, cesta byla ušlapaná, dejte si pozor jen na potok u stožáru vysokého napětí - pod sněhem není vidět , nemít "Goráč" asi bych měl mokro. A že se pil ten rum, vláček kolem třetí nám vzal roha. Došli jsme tak až do Hlinska a zbylo něco času i na prohlídku malebného Betléma, zasněžený jsem jej zřel prvně.

Jak tam? Vlakem, vystupte na zastávce Vitanov a po zelené značce se vydejte směrem na Veselý kopec. Výlet nebude delší než devět kilometrů, pokud váš start i cíl bude ve Vitanově.

Co lze vidět? Soubor lidových staveb z Vysočiny působí ve sněhu velmi mile a navodí ve Vás správnou vánoční atmosféru, tolik vzdálenou nesmyslnému komerčnímu humbuku na jaký jsme navyknutí. Ve skanzenu právě probíhá výstava zaměřená na dávné vánoční zvyky a obyčeje.

Co sebou? Dobré boty a teplé oblečení, do batohu rum nebo termosku s čajem, případně oboje.
 


Komentáře

1 Frantisek | E-mail | Web | 3. května 2012 v 13:09 | Reagovat

Pěkný....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama