Prosinec 2010

PF DVACETJEDENÁCT

28. prosince 2010 v 21:04 | Foto: Tlampač
PF 2011 VÁŽENÝ ČTENÁŘI

Josef Lada - dokument

27. prosince 2010 v 12:35 | video: J.Míka ml. / web České televize |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Všem Čechům důvěrně známé obrázky a kresby provází komentář se střípky z malířova života.

PS Pan Picasso se měl kdysi vyjádřit, poté co viděl Ladovu tvorbu, že Lada je náš největší malíř!

Z webu ČT:
Rodinný pořad, kde obrázky ožívají a vyprávějí příběh malířova života, jak se z ševcovského synka stal umělec celosvětového významu. Připravil J. Míka ml.
Film vypráví životní příběh českého malíře, ilustrátora a spisovatele Josefa Lady (1887-1957). Využívá k tomu z převážné většiny pouze Ladovy výtvarné práce, kterých se ve filmu objeví přes 200 - od prvních kresbiček po velké obrazy. Zbytek tvoří archivní fotografie a pouze tři nově natočené záběry. Komentář vznikl výtahem z Ladovy autobiografické knihy Kronika mého života. Přibližuje nám dobu Ladova dětství, české vesnice konce 19. století, učňovská léta v Praze, ale především přeměnu ševcovského synka v umělce celosvětového významu.

Frolíkova pražírna kávy - Borohrádek

27. prosince 2010 v 11:33 | Text a foto: Tlampač |  HOSPŮDKY, KRÁMKY a MÍSTA S GÉNIEM LOCI
Vilgymu jsem dlouho sliboval návštěvu pražírny kávy, kterou vlastní a provozuje spolu s rodinou pan Petr Frolík. Vilgy mi totiž kromě motorek stále něco hovoří i o kávě a aby nepil jenom tu "benzínkovou", vzal jsem jej na místo, kde kávě rozumějí a kávu ctí.
Frolíkova pražírna kávy v Borohrádku
Téměř na samotném okraji městečka Borohrádek, Borohrádek je město uprostřed lesů - ty se k němu táhnou až od Hradce Králové, naleznete objekt bývalé prodejny smíšeného zboží. Tu před lety zakoupil pan Frolík z Hradce Králové a přeměnil ji v pražírnu kávy spojenou s útulnou kavárničkou. Interiér je kouzelný, kromě výstavky mnohdy až muzeálních předmětů spojených s kávou a její přípravou, vás asi nejvíce zaujme místo pro hosty, tedy stoleček a kolem něj žoky od kávy jako polštáře na sezení.
Objednali jsme si, jak jinak:), kávu a dali se s panem Petrem do řeči. Zde je něco z toho, co jsme se dozvěděli:
Kávu kterou zde můžete zakoupit buď přímo nebo i přes internet, dostanete v originálních malovaných dózách, v tomto období se nabízí  i Frolíkova EXTRA Vánoční káva a tak na obalech najdete obrázky plné sněhu. Motivy navrhla a namalovala jedna známá výtvarnice.
Pan Frolík surovinu nakupuje jak v Africe, tak v Jižní Americe a zakládá si na tom, že jeho produkty jsou vždy čerstvé - nikoli staré jako třeba káva prodávaná v supermarketu. Téměř celá produkce je pražena z kvalitní odrůdy Arabica. Pochopitelně lze nakoupit i kávu na klasického českého "Turka" upraženou z Robusty.
Na naše dotazy ohledně turistického ruchu a návštěvníků pražírny, nás pan Petr překvapil: "Sezónu u nás začínají třeba motorkáři, nebo sem z hlavní silnice často odbočí autobus plný turistů a to je potom mela, všichni chtějí kafe a nakupovat a je to moc fajn, na nezájem si tedy rozhodně nemůžu stěžovat ..." 
Petr Frolík ve svém podniku
Doporučuji Frolíkovu pražírnu navštívit právě nyní, když je venku taková zima. Kolem pražírny se line vůně právě pražené kávy, stačí zasednout a ochutnat. Pocity a zážitky, které jsme si odnesli my pár dnů před dnem Štědrým, byly moc fajn. 
A Vilgy? Tak ten se mi dušoval, že tu nebyl naposled.Mlýnky, dózy, váhy aj. - výstavka předmětů s kávou spojených
PS Pan Petr Frolík je člověk renesanční a zná se i s lidmi ze showbyznysu, nutně vás tedy zaujmou fotografie na stěnách kavárny, kde poznáte třeba členy kapely Katapult. Borohrádek také ožívá díky vodáckému a cyklistickému nadšení pana Frolíka a jeho přátel.
Otevírací doba u Frolíků


Fejeton o Světle a Světlech

21. prosince 2010 v 10:38 | Text:Tlampač |  KONTROVERZE
Volala mi máma má po Skypu ze Svatý země, že prej už si museli v domečku trochu zatopit a že už musí nosit mikinu a džíny, protože už je v Izraeli chladněji, ať si nemyslím. Tak jsem ji vyprávěl o uzavírkách silnic, nehodách na D1 a o tom, že denní teploty jsou u nás nyní minus šest. Rovněž se mě ptala, co bych si přál k Vánocům. Sice si prý v Jeruzalémě na Vánoce ani nevzpomene, protože u nich teď byla Chanuka, Svátek Světel, ale že se nehodí, aby mi nic nedala.
"Mami, řekl jsem, kup mi Mag a Merkavu IV., to jsou dárky, co by mi vážně udělaly radost." Moje drahá máma mi na to řekla, že bych si taky někdy mohl konečně přát něco normálního a že s Magem a Merkavou ji asi nepustí do letadla. Přál jsem si tedy alespoň vojenskou bundu izraelský armády, tu tady u nás ve městě nikdo nenosí.

Ten skandál, co rozpoutala Zlatá prasátka shromážděná ve výkonné moci ČR, nemusíte ani čekat v půstu na Štědrý den, abyste ty naše politický šikulky spatřili - v televizi jsou denně, má typický český průběh. Sice padni komu padni, jen proBoha nikomu nepadni! Člověka co to nahrál na diktafon, muže se svědomím a morálkou, vyhodíme za oznámení rozkrádačky v řádu tisíců milionů korun, ten by moh´bejt nebezpečnej. A tak ve skandálu zbývají už jen ti, co vše věděli a přitom nic nevěděli. Tak hezké Vánoce vy předražená "Zlatá česká prasátka." Soudruzi a soudružky: Veselé Světlé zítřky, Pravda vítězí, jen toho nového Husa(Michálka) upalte, hajzla, moc toho ví.

Ona pravda se nehodí nikde a nikomu na světě, považte, zde je další příklad. Ti co po světě hlásají svobodu slova a demokracii, pravděpodobně udělají vše proto, aby zakladatel a provozovatel serveru WikiLeaks pan Assange zmlknul. Hyperkorektňáci v kravatách jsou zděšeni, protože císař je nahý a někdo to prostě za nás ostatní řekl nahlas. To není jako vydávat Blesk - to jest básnit, tady je vše pravdivé a velmi šokující. Informace na WikiLeaksu všem obyvatelům zeměkoule znovu potvrzují, že věřit jakémukoli politikovi je bláznovství. A ta ostuda, kterou mají všici pokrytci! Sarkozy, Merkelová, Putin, Medvěděv a další celebrity moci a vlády, jsou tu za trapáky, protože korektnost a diplomacie jsou jen přetvářka a jako s námi ostatními, i s nimi občas lomcují intriky, zlé vášně a pomluvy. Jenže kterej vůl tuhle pravdu vyvěsil na net, sakra??? To vám povím hnedle.
Jeden bezvadnej bejvalej hacker, kterýho mám rád, protože díky němu a jeho kámošům, co bylo skryto ve Tmě je nyní na Světle.
Že by Boží vůle a znamení o blížícím se konci?
Anglicky je to THE END.

PS
Vážně jsem se bál, že letos nebudou dávat Chobotnice, Pyšnou prionceznu, Mrazíka, Kevina a tak dále. Zbytečně, Tlampi, zbytečně :) …

Leopardík

19. prosince 2010 v 19:13 | You Tube |  PRODUCTS
                                                                      LEOPARDÍK v plné kráse

Řikal, že prej poslouchá hop hip

18. prosince 2010 v 9:59 | PUBLIC ENEMY and ANTHRAX / U TUBE |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
"Já na to, no a co ty cucáku, my tomu říkali rap a taky "hácéčko", tak tady neunavuj s hop hipem ..."

God Only Knows

17. prosince 2010 v 8:25 | The Beach Boys / You Tube |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU

click! HEZKÉ VÁNOCE LIDI A VĚZTE, ŽE BŮH VÍ ... :) click!


Co mi také občas přijde do mailu ...

14. prosince 2010 v 7:54 | Text:Tomáš Jílek |  KONTROVERZE
Cikáni ve Švýcarsku!
#
# Vrátil jsem se ze 6 denní studijní cesty ve Švýcarsku. Je tam také
# hodně cikánů,
# ale vidíte, na rozdíl u nás, jak tvrdě pracují, jak mi
# Renáta,majitelka 2 hotelů, členka městské rady, u které jsem byl,
# sdělila. Mají tuto motivaci: Podporu v nezaměstnanosti jen po
# odpracování souvisle 5let bez delšího přerušení. Odmítnutí práce -
# žádná podpora.
# Ztráta zaměstnání vlastní vinou - absence, požití alkoholu na
# pracovišti - žádná podpora.
# Zničení obecního bytu a státního majetku musí zaplatit a nebo do
# vězení a tvrdě tam pracovat na uhrazení škody. Je s podivem, že
# pseudohumanisté - Havel (on tam jezdil jako
# disident v totalitě za spisovatelem Kohoutem, tak to tam musel vidět)
# a Kocáb nekřičí a veřejně nekritizují Švýcarskou konfederaci, že
# nechce zadarmo bez odevzdané práce živit parazity. A nikdo v rámci
# Evropy nemluví o rasismu ve Švýcarsku. Proto chci, aby ty neoprávněné
# různé podpory a sociální dávky platily parlamentní strany, když
# dopustily takovýto stav rasismu naruby!!!!
#
# Kdo souhlasí, ať pošle dál ....
#
# Tomáš Jílek
# Aircraft Inspector CREW

Malí neumětelové a nevkusáci staví velkým lidem pomníky - proč???

9. prosince 2010 v 8:19 | Text: Tlampač |  KÖNIGGRÄTZ
Na otázku z titulku asi odpověď jen tak nenalezneme, můžeme se pouze domnívat. To, že je město českých královen obětí zkorumpovaných samolibců je holý fakt. Teoreticky vzato, pokud by páni z vedení města pouze hrabali a jinak za nimi byly vidět skutečné výsledky, asi by nikdo z hradečanů námitek nevznášel ... 

Petiční akce běží, čili pokud své občanství myslíte skutečně vážně, stačí se pouze dostavit a podepsat. Jedině tlak a očividný nesouhlas postraší namyšlené a sebejisté!
Petice
A jak to vidí studenti hradeckých uměleckých škol:
Vozíčkář a senila?
Jeden z nejhorlivějších obhájců Hanzíkova díla ve fotomontáži

Zdravíme Johna! 30. výročí

8. prosince 2010 v 7:41 | Text: Tlampač |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Zdravíme tě Brouku pacifistickej, aktivistickej a hudebně geniální.
Jasně, že se nám tady po TOBĚ stejská a že tu chybí někdo jako TY, kterej by ty pakárny kolem občas okomentoval.
Drž se a třeba se někdy uzříme chlape.

John

John Winston Lennon - New York, 8. prosinec 1980


Stan

7. prosince 2010 v 14:00 | Text a foto: Tlampač |  HASIČÁRNY
Mrzlo až praštělo, přesto jsem ten fotoaparát musel vyndat a blejsknout ji ...
SDH Stan

Na Tlampače udeřil Advent

6. prosince 2010 v 21:19 | Text: Tlampač |  KONTROVERZE
Mikulda a čert jsou obligátní opilci, na tyto postolševické panelákové tradice já vám .eru. Co mě však poslední dny mrzí nejvíce je cena čaje u Mc Donald´s, na který jsem tam pozval své usáňkované děti cestou z nedalekého parku. Chtěli po mě "pouhých" devětadvacet korun za jeden čaj! Povídám té krásné slečně za pultem, že i kdyby to byl čaj právě natrhaný na Srí Lance a do jejich provozovny jej před minutou dopravilo letadlo Jumbo jet, nekoupil bych. Nekoupil bych, ani kdybych přijel do Mc Donald´s v BMW 7 v plné palbě. Jaká asi může být na takovém čaji marže? Co kdyby na tenhle luxusní nápoj chtěl chudý studentík pozvat partu svých spolužáků? No protože by byl chytrý, vzal by je raději do baru na tequilu. Zahřála by ještě více a za skoro stejné peníze.

I naše plastová okna stála hříšné peníze. Bohužel ta investice se nikdy nevrátila, těsnila dobře tak asi tři roky, teď už jimi prochází daleko větší zima, než těmi několik desetiletí starými špaletovými ze dřeva. Mezi ty původní oldschoolové stačilo zmuchlat starou deku a bylo po prdeli, respektive bylo teplo. Takže lidi zlatý nevěřte nikomu, kdo vám chce nacpat nějakou novou technologii. Já vám povím, že zajisté bude pouze nová, nikoli dobrá …

Včera v Kauflandu jsem si koupil pivo. O to nic, mají tam perfektní výběr a mé oblíbené značky. Pokud by cenovky u zboží bývaly byly souhlasily s těmi co házela pokladna, ušetřil bych si nervy při reklamaci. Litoval jsem, že nejsem zaměstnancem ČOI, hned bych měl úlovek. Při té reklamaci mě totiž předběhl takový odulý muž v kožešinové čepici a můj táta s mámou mě před lidmi s takovými čepicemi vždycky varovali. Prostě mě předběhl, ač evidentně přišel až po mě, a že prej chce jenom štempla. Každej chceme jenom něco, že. Tak jsem mu to že mě předběhl pověděl. On se vám podíval tak nevinně a nechápavě, no prostě on to nebyl, on je jen muzikant. Paní z reklamačního se tedy spravedlivě jala obsloužit mou osobu. Poprosil jsem ji však zdvořile, že je třeba dát přednost tomu muži s mrtvým zvířetem na lebce, protože jinak hrozí, že mu jednu vrazím a poškodím svou pověst řádného občana. Papiňáček(já) jen bublal :).

Zavolal jsem Lence a pozval ji na čaj, nejlepší káva je sice v Hypernově u rybiček Lenko a i když citům se poručit nedá, neboj, je to jen na čaj. Ale nepůjdeme na něj do Mc Donald´s! Můžeme si spolu povídat, no třeba o Adventu. A taky o Rómech z Bydžova, protože Rómové nejsou bílí a tak je žádnej šofér ve vánici nepřehlídne. A tak se Rómové dožijí jara a na jaře založí na nové Rómy. Hrome!

Vánoce budou podle všeho mrazivé a plné sněhu a já mám potutelnou radost z té kalamity, která každoročně nastává. A lidé si, také každoročně, lžou, že Boží dopuštění lze zvládnout :). Jsem asi nějak narušený jedinec, rád si pouštím regionální zpravodajství, koukám jak sypače sypou, naleju si Porter a zachumlám se do deky. Jaká kde je kalamita more?, přiopile mžourám a chce se mi spát.
Úřady práce eviduji stovky práceschopných lidí, přesto je v ulicích nevidíme, zdatná EU totiž vysrala ze svých útrob tolik předpisů a kolonek v dotaznících, že je téměř nemožné po někom nějakou tu práci chtít. Hrabla, košťata a lopaty jsou zřejmě nedostatkovým nářadím, proto nečekejte občané, že se vláda vašich věcí o něco postará. Vážení seniores nelamte si haksny v krčku, sic byste museli na Vánoces do hospitálu.

Advent na Veselém Kopci

6. prosince 2010 v 21:01 | Text a foto: Tlampač |  ON THE ROAD AGAIN
"Romane, pojeď se mnou na Veselej Kopec kouknout na tamní adventní výstavu, rum a cestu platím."
A tak jsme jeli a vlaku prokluzovaly kola a vůkol byla klendra kak na Sibiři. Pod vlakovou zastávkou Vitanov, kousek od Hlinecké mlékárny Tatra, jsme našli ceduli Veselý Kopec 4 km po zelené. Muž od velikého traileru na přepravu dřeva byl fér, poradil, ať to vezmeme po silnici, po zelený že je to dál, zato horší cesta. Díky chlape.
Na zelenou jsme se vrátili kousek za vískou Stan, silnice byla pěkně kluzká, takže pozor. U zastávky na rozcestí Králova pila(bus) musíte zahnout vpravo.
Krásně vánočně vyzdobené a starými kamínky vytopené sedničky, řemeslníci tvořící tradičním způsobem, v hospůdce na Vejměnku zabíjačka a vychlazený Rychtář. Mikuláš lenivej, dlel zrovna právě v tom šenku, dali jsme si prdelačku a tláču. Dospělí kolem nás měli náramnou prču ze strachu dětí a chudáci děti se báli čerta. Roman koupil zdejší regionální med své milé, ta se bude mít!
Cestou zpět už jsme se sněhu v lese nebáli, cesta byla ušlapaná, dejte si pozor jen na potok u stožáru vysokého napětí - pod sněhem není vidět , nemít "Goráč" asi bych měl mokro. A že se pil ten rum, vláček kolem třetí nám vzal roha. Došli jsme tak až do Hlinska a zbylo něco času i na prohlídku malebného Betléma, zasněžený jsem jej zřel prvně.

Jak tam? Vlakem, vystupte na zastávce Vitanov a po zelené značce se vydejte směrem na Veselý kopec. Výlet nebude delší než devět kilometrů, pokud váš start i cíl bude ve Vitanově.

Co lze vidět? Soubor lidových staveb z Vysočiny působí ve sněhu velmi mile a navodí ve Vás správnou vánoční atmosféru, tolik vzdálenou nesmyslnému komerčnímu humbuku na jaký jsme navyknutí. Ve skanzenu právě probíhá výstava zaměřená na dávné vánoční zvyky a obyčeje.

Co sebou? Dobré boty a teplé oblečení, do batohu rum nebo termosku s čajem, případně oboje.