Soumrak nad SoNe+ ???

18. listopadu 2010 v 12:50 | Text: Tlampač |  1435 mm
Oblíbená a hojně využívaná síťová jízdenka Českých drah SoNe od platnosti nového jízdního řádu ČD zdraží. Antologie ceny od doby jejího vzniku je od půvoních 130.- přes 160.- k dnešním 150.- Kč za variantu na osobní a spěšné vlaky. Pohyby ceny ukazují, že v minulosti po zdražení tohoto tarifu nastal odliv zákazníků a proto byla cena ustálena na dnešních 150.- Kč. Otázka zní, jestli se nová SoNe+, má se prodávat v cenách od 200 do 270 kč v závislosti na místě nákupu, bude vůbec ještě atraktivní.

Vzhledem k prostředí, které ČD k cestování nabízejí, začíná být cestování vlakem za stávajícího monopolu ČD opravdu nevýhodné. Špinavé, poničené a zastaralé regionální vlaky s nefungující a nevábně vyhlížející toaletou, bez tekoucí vody, mýdla a ručníků jsou bohužel stále realitou. Pranic tomu nepomůže těch několik ucamraných a poruchových Regionov, strojů to toliko pouze přestavěných ze starých motoráků typu 810 (z vlastní zkušenosti jezdím raději původní 810 než předělávkou Regionovou). Pokud by nárůst cen za osobní přepravu vlaky ČD byl vyvážen kvalitou cestování odpovídající soudobým trendům, bylo by vše v pořádku. Jakkoli je mi jasné, že ekonomické hledisko je důležité, z hlediska marketingu České dráhy opět prohrávají. Vlaky stojí, auta pojedou :(. Alternativa existuje v nákupu ojetého automobilu na LPG, cena za kilometr i praktičnost automobilu bohužel jasně vítězí nad železniční přepravou.

Mé racionálně ekologické a romantické srdéčko to bolí. Bohužel platit za nekomfort a špínu si nemohu dovolit. Vy ano?
 


Komentáře

1 Mirda | 19. listopadu 2010 v 20:03 | Reagovat

Také to sleduji s údivem. Jakoby chtěly České dráhy definitivně odradit i tu stále menší skupinu cestovatelů, která (snad z pocitu romantiky) ještě doposud využívala jejich služeb. Víkendová sleva SONE+ půjde tímto způsobem rychle do háje, protože už se málokomu vyplatí. Pokud to jen trochu půjde, budou lidé více cestovat automobily nebo autobusy. Je to škoda a doplatí na to především samotné České dráhy. Ještě že máme možnost používat tarif IREDO. Platí sice jen v Královéhradeckém kraji, ale sleva na jízdném je výrazná. P.S.: Já bych Regionovu nezatracoval. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama