Červenec 2010

Victorinox Nomad

31. července 2010 v 9:28 | Tlampač |  BIWAK
Rozhodl jsem se Vám sdělit pár informací o výrobku, bez nějž si nedovedu představit jedinný výlet natož nějakou delší výpravu. Tímto výrobkem je švýcarský nůž Victorinox, model Nomad.
Objevil jsem jej ve výloze obchodu, který už dávno neexistuje a poměrně dlouho o něm jenom snil, na cenovce totiž tehdy byla cifra 699.- Kč. Má přítelkyně pozorně poslouchala věty jako: tenhle si jednou koupím, ten je bezva, ten bych chtěl, jen je trochu drahej. Protože mě měla moc ráda, dostal jsem nožík asi za měsíc k narozeninám. Tuším, že v roce 1997 nebo 1998.
Od té doby se mi podařilo nůž dvakrát ztratit a vždy to ve mě vyvolalo takovou úzkost a náladu, že vůle znovu jej najít byla obrovská. K mé velké radosti se to vždy podařilo!
Obrovská je i užitná hodnota a kvalita nože. Střenka je po více jak deseti letech používání poměrně opotřebená, znak firmy Victorinox, švýcarský bílý kříž v červeném poli je stále viditelný, ač notně ohmataný. Pádům plast střenky odolává skvěle. Ať mi upadl nůž na beton, dlažbu či kameny, nikdy nedošlo k výraznému poškození či znehodnocení střenky, semtam na ní lze nalézt pouze hlubší vrip nebo lehké odšťípnutí plastu. Víno otevírám takřka výhradně mým švýcarákem, nevím čím to je, nicméně vývrtka trumfne i profi vinařskou sadu. Konzervy otevřu hravě a to i ty pitomé z měkkého plechu. Otvírák lahví mi dělá radost všude, kde mají jen lahvové. Velký šroubovák/malý šroubováček jsem využil často při nucených opravách v terénu i doma. Pojistka proti nechtěnému zavření čepele do střenky je kovová, vychylovací, takže nerozbitná. Chrom čepele nože jsem bohužel poškrábal půjčeným brouskem ...
Tlampačův Nomad
PS
Zajímavé je, že nejsem jedinný kdo je tolik spokojen. Na trhu lze nalézt mnoho vymakanějších nožů ze Švýcar, jak od Victorinoxu tak od Wengera. Já bych neměnil a koupím zase, pokud se bude Nomad stále vyrábět.

Victorinox Nomad - současná podoba
Výrobek: kapesní zavírací nůž Victorinox Nomad
Délka v zavřeném stavu: 111 mm, matná střenka, očko na pověšení
Materiál čepele: nerezová chrom-molybdenová ocel, vychylovací kovová pojistka proti uzavření čepele
Funkce:
velký zavírací nůž
otvírák na konzervy s malým šroubovákem
otvírák na láhve se šroubovákem a odstraňovačem izolace z drátů
vývrtka
výstružník - průbojník
pinzeta
párátko
Cena v roce 1997: 699.-
TU01

VŠE O FESTIVALU FREAKFEST 2010

28. července 2010 v 12:10 | Tlampač and his friends

Dokumentární filmy o české krajině s Václavem Cílkem

28. července 2010 v 11:58 | Tlampač |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Geolog Václav Cílek je veřejnosti již dobře znám. Jeho pohledy na soužití člověka a přírody jsou logicky podložené, nabízejí historickou kontinuitu a tak pokud máte zájem prohlédněte si několik dokumentů s tímto vědcem a populizátorem "ekologie s lidskou tváří". 
Dokumenty souhrně uvedla Česká televize v neděli 25. 7. 2010 v relaci Večer na téma.


Krajina v Podkrkonoší

Libošovice - Český ráj

27. července 2010 v 15:40 | Text a foto: Tlampač |  HASIČÁRNY
Libošovice
Na toulkách Českým rájem jsem ji zahlédl a nebyl líný vytáhnout fotoaparát.
Libošovická hasičárna.

Pro kluky angličáky, pro slečny Barbíny

17. července 2010 v 3:14 | Tlampač |  1435 mm
V pardubickém kraji právě probíhají unikátní výstavy hraček. Pokud už vaše děti nebude bavit koupání, nebo se chcete vy sami vrátit nostalgicky do doby svého dětství, určitě navštivte tyto aktuální expozice:

KLUKOVSKÝ SEN na Pardubickém zámku
BARBIE A JEJÍ SVĚT v Litomyšlském muzeu
PÁNI KLUCI v regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě

Všechna tato města jsou dosažitelná vlakem a s unikátní jízdenkou Českých drah SoNe PLUS můžete absolovovat všechny výstavy
i během jediného dne!