Tajemné Podbřezí

7. února 2009 v 22:42 | Text a foto: Tlampač |  ON THE ROAD AGAIN
VÝLET VHODNÝ PRO: PĚŠÍ/CYKLO
Výlet do Podbřezí můžete absolovovat již zítra, nemusíte čekat do jara. Je vhodný pro pěšího turistu i cyklistu, ten si však asi přece jen na jarní sluníčko počká:).

Naše putování začíná v Opočně, městečku se známým zámkem.
Zámek, stará čtvrť, zámecký park a obora. To vše je velmi lákavým cílem samo o sobě.
Naše cesta se ale bude ubírat po červené turistické značce, kolem rybníka Broumaru směrem na Podchlumí.
Terén není náročný, půjdeme vesměs po polních cestách, lemovaných lukami, poli a remízky. Místy přetneme místní silničky.
V Podchlumí zaujme lidová architektura, možná spatříte i pštrosy:).
Stále se držíme na červené značce, dovede nás až do obce Podbřezí. Hezkou ves, ve které zřejmě žijí spokojení obyvatelé (nedávno získala titul Vesnice roku!), obklopuje malebné okolí. Pověstný je zdejší starý židovský hřbitov. Je postaven u splavu, na samém břehu Zlatého Potoka.
Zlatý Potok se níže po proudu mění na říčku jménem Dědina a při povodni v roce 1998 potrápil mnoho obyvatel zdejšího kraje. Bytelné zdi které hřbitůvek obklopují, zabránily při velké vodě větším škodám ...
Podorlicko nabízí tichá, zádumčivá a tajemná místa. Hřbitov v Podbřezí je právě takovým místem.

Zámeček Skalka, který není veřejně přístupný, prý inspiroval i spisovatele Aloise Jiráska. Obci Podbřezí dodává potřebný Genius Loci. Po červené se nyní budeme vracet kousek zpět, v obci Chábory na nás čeká žlutá značka. Nenecháme si ujít bývalé poutní místo Studánka. leží skoro na trase :).
Žlutá nás přes Mělčany povede do Dobrušky, rodiště slavného F.L. Věka.
Dobruška je příjemné podhorské městečko. S okolním světem je spojené jak vlakovými, tak autobusovými linkami. Výlet tady končí, prohlídka města může umocnit celkový dojem z vašeho putování. Nenechte si ujít velkou kamennou kouli, unášenou vodním sloupcem. Najdete ji na náměstí, stejně jako zajímavou radnici.
Pokud se sem vypravíte, určitě budete spokojeni.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama