Proč bychom se netopili

11. února 2009 v 18:00 | Text: Tlampač Foto: ČT |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Určitě si pamatujete seriály jako bylo Velké sedlo a jiná podobná zvěrstva z dílny České televize Ostrava.
Nový seriál ostravské ČT Proč bychom se netopili, natočený podle veleúspěšné knížky Zdeňka Šmída je úplně jiný. Je skvělý. Díváme se celá rodina, mé malé dcery jsou vždy druhý den ospalé. Čtvrté pokračování nazvané Tajemná žebrovka, nás krásně děsilo :). Už úvodní píseň seriálu v podání Richarda Krajča (Jarek Nohavica se nepletl, když Krajčovi kdysi prorokoval velkou budoucnost.) navodí správnou letní atmosféru, melodii si často nevědomky pískám při práci. Režisér Petr Nikolaev (Báječná léta pod psa) umí. Svou zásluhu na pohodovosti a koukatelnosti seriálu má samozřejmě i herecké obsazení. Lukáš Vaculík vyzrál v herce, který přesvědčivě ztvárňuje lamače ženských srdcí, dobrodruha který už lecos zná a leckde byl. Václav Rašilov, bratr známějšího Saši, je velice autentický zakladatel party a její ideová podstata. Zralá dáma Tereza Kostková dovede dobře zahrát dvacítku z vodácké bandy. Arnošt Goldflam je v příběhu vodáckým patronem, pro mě osobně je také patronem celého Proč bychom se netopili. Líbí se mi vtip, nadsázka i ladění vizuální podoby seriálu do retrostylu. Točilo se na Lužnici, což je Mekka českých vodáků.
Je dobře, že se autoři nesnažili děj naroubovat na dnešní poměry. Nostalgicky můžeme zavzpomínat na dobu, kdy peněz bylo málo, nesmělo se do ciziny a lid si musel hledat zábavu doma v Československu. Neexistovalo dokonalé sportovní vybavení, kterého jsou dnes outdoorové obchody plné. Lidé si možná byli blíž a měli lepší vztahy. Dnes se kamarádství odbývá přes Skype a displeye mobilů.
Pochválit musím i souběžné uvedení seriálu spolu s pořadem Vodácká putování s Lukášem Pollertem. Pokud se oběma dílkům povede renesance pravého vodáctví v Čechách, bude to jen dobře.
Při každém novém dílu se výborně bavím, často se směju a "mám chuť tam bejt s nima". To se už dlouho žádnému tuzemskému seriálu nepovedlo.
Jako koncesionář ČT jsem spokojen a tvůrcům děkuji.
PS: Má vodácká průprava skončila několikerým přečtením knížečky Prázdniny na vodě od Václava Vlčka z roku 1972, vydané za socialismu nakladatelstvím Naše vojsko v edici Azimut. Jako puberťák jsem ji četl stále dokola. Ve své knihovničce mám také titul Na lodi křížem krážem po Čechách a Moravě od Fragmentu, z edice Tipy na výlety.

O vodě a putování po ní, byl natočen v osmdesátých letech film pro mládež Stav ztroskotání. Nezapomenutelné jsou rovněž vodácké scény z filmů Báječná léta pro psa a Svatební cesta do Jiljí. Také divácky úspěšný seriál Hop nebo Trop s Ivanou Chýlkovou má čím pobavit.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama