Září 2008

Proč právě hasičárny?

13. září 2008 v 22:56 | Text: Tlampač |  HASIČÁRNY
Kolik šancí na zábavné a normální žití máte na současné české vesnici?
Hospoda na ožrání a jinak nic. Nebo vyjet si čtyřkolkou do lesa, to se ovšem nesmí. Můžete se ale dát k hasičům!
Přemýšlel jsem nad tím co fotit a popsat, aby to mohlo působit jako "projekt". Zvážil jsem svoje reálné možnosti a po zralé úvaze a poznání, že jsem se nenarodil jako performer, jsem zvolil právě hasičské zbrojnice. Pro mě jsou zkrátka fenoménem.
Jako turistovi, který je ve svém životě tak nějak pořád Na výletě (Redl) mi to docvaklo... Skoro v každé vesnici nějaká ta zbrojnice stojí, to bude můj PROJEKT!
Je třeba si uvědomit, že hasičárny se stavěly s motivy velmi ušlechtilými, a to ochránit cenný majetek a životy bližních. Některé postavené ještě za dob starého Rakouska pomáhaly emancipovat národnostní a státotvorné snahy na českých obcích. Jiné, mladší, stavěné v akcích Z, propagovaly kvalitu života na socialistické vesnici v ČSSR. Motiv byl stále jen ten jeden. Dát lidi dohromady pro dobrou věc, aby v případě nouze nebyla pomoc daleko.
Mám na paměti film Miloše Formana Hoří má panenko. Však hasiči byli a někde stále ještě jsou na Miloše nasraní. Možná také, že na některých místech naší vlasti je existence SDH (Sboru dobrovolných hasičů) jen důvod navíc, proč opéci prase a narazit sud. Dost legrace! Po povodních v letech 1997 nebo 2002 a uragánu Kyril se ukazuje, že tak jak to viděl Forman, to ve skutečnosti není. Bez chlapů z SDH, co umějí pracovat s motorovou pilou, umí nastartovat čerpadlo a také postavit hráz proti velké vodě, si lze těžko představit pomoc státu v krizových situacích mimo velká města. Film byl pouze alegorie k nešvarům obecně lidským...
Tam, kde fungují obecní hasiči, je zjevná dobrá vůle a touha pomáhat ostatním. Jestli se "jenom" pořádají candrbály s tombolou, nebo se i ošetřuje technika a trénuje dovednost pro zachraňování, neumím posoudit, protože na vesnici nežiji. Podle mých fotek a odkazů tady na tlampači je vidět, že se děje obojí najednou. Hasiči tak pomáhají nejen v boji se živly, ale i s nudou.
Podstatné je, že lidé na vsi umí, na rozdíl od nás měšťáků, brát osud svého bydliště do svých rukou a nežíjí si jen pro sebe.

PS Bohdan Sláma v Divokých včelách Formana trochu okopčil, ale beztak jsou to spolu s Hoří má panenko, prima filmy.


Markoušovice.

12. září 2008 v 20:25 | Text a foto: Tlampač |  HASIČÁRNY
Malebná obec Markoušovice pod hřebenem Jestřebích hor je známá barokním kostelem se skvělou akustikou a pobytem císaře Josefa II.
Návštěva obce rozhodně překvapí. Roubené chalupy, svérazní obyvatelé a pěkná hasičská zbrojnice.
Až na ty politické panáky na plakátech obecní nástěnky ...