Červenec 2008

Dopis.

26. července 2008 v 21:15 | Text: Tlampač
Ahoj tati,
dlouho jsme se neviděli a asi se hned tak neuvidíme. Život celkem zvládám. Poslouchám bigbít, chodím na pivko, turistika a tak. Snažím se dělat, co mě baví. No víš jak … Někdy je pohoda, jindy mám nervy. Nejsem žádnej flegmouš, znáš mě, ty nervy mám asi častějc. Bráním se tomu jak se dá a snažím se, ze všeho si dělat prdel. Lidi na to sice nejsou moc zvědaví, ale ani to jinak neumím. Jedna věc mě dostala a smích mě přešel. Tak ti o tom píšu.
Dneska jsem pustil dětem muziku na plný pecky. Řádíme, trsáme, no úlet a vtom se kouknu na benjamína a vidím tu tvoji "Willisovskou" kebuli. Tvůj vnouček je ti strašně podobnej! Brzy mu budou dva. Pustil jsem takovou kytarovku, on začal kroutit zadkem a dělat ksichty. Koukám na něj a už jsem bulel. Fakt! Řval jsem jak idiot, málo platný. Prostě jsem si vzpomněl na tebe a sere mě, že ho nemůžeš taky vidět ... Je to svéráz, jako všichni tvoji potomci.
Pořád jsi mi opakoval, abych nebyl měkkej. Taky tvý heslo od Jethro Tull jsem nezapomněl! Thick as a brick. Jenže kdo by byl, táto? Bylo to moc brzy!
Nevím kdy a jestli vůbec, se ještě potkáme. Tohle jsem ti prostě napsat musel.
Tak ahoj.

Nazdar Pionýři!

26. července 2008 v 21:00 | Text a foto: Tlampač |  OSTALGIE
Nazdar Pionýři!
Zdar soudruhu Tlampači!
Tento zápisník pro malé "socialistické" zálesáky vydalo nakladatelství Merkur pro Českou státní pojišťovnu v roce 1977.
Také jste jej měli?
Básnička o Bohouškovi je dnes již klasikou.

Kopie Mnichovské dohody v Česku.

26. července 2008 v 20:50 | Text: Tlampač |  SUDETY
Kopie originálu Mnichovské dohody (1938) je nyní k shlédnutí v Senátu České republiky. Bude vystavena nastálo v Kolovratském paláci. Ten byl za první repuibliky sídlem vlády. Pokud se budete pohybovat po Praze v těchto místech, nenechte si ujít pohled na osudovou listinu pro naše dějiny. Zlatá bula Sicilská a Mnichovská dohoda měly pro naše dějiny poměrně velký určující vliv. Zatímco Sicilská bula přinesla větší politickou stabilitu, Mnichov přinesl rezignaci a zoufalství. Doufejme, že doba našich hloupých rezignací je již pryč …
PS: Není na tom nyní Srbsko s Kosovem podobně jako my kdysi s odstoupením Sudet? Srbové také nedostali možnost se ke Kosovskému problému vyjádřit a tak hlučná parta albánských mafiánů dosáhla svého.

V Česku se žije dobře.

22. července 2008 v 11:17 | Text: Tlampač |  KONTROVERZE
Žijeme ve velmi svobodné a liberální zemi. Mluvil jsem s lidmi, kteří už v Čechách nebydlí a svorně mi potvrzovali tento fakt. Jsem poměrně naivní jedinec a dlouho jsem existoval v domnění, že tu naopak žádná svoboda není. Je lidičky je.
Můžete tu krást. Cokoli. Je úplně jedno co. Jen se to musí dobře zorganizovat. Například: někdo krade v Čechách kola a hází je na korbu Avie. Jinej je tou Avií odveze na Moravu. Tam se to prodá. Pro zákazníky z Čech tu máme kolečka z Moravy. Skvěle vymyšlený. Nebo: můj kamarád třikrát! kupoval měděné okapy. Staví veliký dům, takže toho bylo dost pro celou partičku sběračů cenných kovů. Dokud Čína vykupuje, bude třeba si ty své kovy hlídat kamaráde. Můžete koupit auto, barák nebo něco podobně cenného a své prachy si nechat. Neplaťte. Skoro nic vám nehrozí. Pobyt v kriminále za vás uhradí spoluobčani, pokud vás policajti přece jen dostanou.
Vaše děti nemusí mít strach, že jim v hospodě nenalejí. O to je tady postaráno, risk je zisk. Co si račte přát mladej šestnáctiletej pane? Vodečku nebo snad pivíčko?
Pokud jste Vietnamec usídlený v Čechách, zkuste to s pěstováním bylin. V českém pohraničí je spousta starých baráků, elektriku si "půjčíte" od sousedů a čeští puberťáci Canabis rádi. Oblíbeným jídlem že je u Vás doma v Asii pejsek? U nás stačí někoho ochotného poprosit a za pár stoveček pejska dovede. Psí útulky v celé republice stejně nevědí co s nimi. Je klika být Vietnamcem v ČR. A zapomeňte na tržnice, to je již poněkud přízemní.
Nemusíte dělat vůbec nic. Teda jako pracovat. U nás kdo nepracuje, má se nejlépe. Jen nám z hladu proboha nikoho v naší krásné zemi nepřepadávejte, nepodvádějte a neokrádejte. Kurátor vždycky něco přihodí, sociálka taky. Oni vám nějaké ty korunky dají. Naházejte je do beden a kupte si krédo a zlatý máčka. To je taky ekonomika, tak co.
Pokud jste živnostníkem nebo podnikatelem, nebuďte idiot a koukejte se o sebe postarat! Nezdaňujte. Na spoustu prací a činností se žádný doklad vypisovat nemusí. Nikomu to vadit nebude a každý rok zbyde na pěknou dovču na Dalmátském pobřeží. Silnice, školy, špitály, prostě všechny ty veřejné nezbytnosti zacvakají ostatní.
Chcete v něco věřit? Věřte! V cokoli. Třeba v to, že když budete mučit malé děti, pokud možno vlastní, spasí Vás to. Pěkně ty hajzlíky zavřít, občas zmydlit, sem tam pořezat nožem hýždě a kousek zadečku sníst ... Ideální je v tomto případě okolí Brna. Tam se to sektaří jedna báseň.
Chcete si koupit prostitutku? Jakej je kde problém sakra? Hlavní město Praha, to je prostě ráj, černý chlapi, bílý chlapi, holky co ti daj. Jen nesmíte narazit na Leonu z Oděsy. To byste se brzy potkali s někdejším zpěvákem skupiny Queen.
Je potřeba někoho uklidit? Ideální je sehnat pohřeb do země. Nebude to tak snadné jako na Slovensku, jsme víc ateisté, ale kdo by hledal pod hrobečkem starce hrobeček ještě jeden?
Pistolku nelegálně? To koupíte všude. Na to nemusíte jezdit do Čech, sakra!
Není nic problém v naší zemi. Je tu ideální svobodné prostředí, skvělé možnosti osobní realizace.
Že to, co píšu je pěknej hnus? Tak se doprdele koukejte kolem sebe.
Na hraničních cedulích by kromě nápisů Evropská unie a Česká Republika mělo být: Ráj na zemi.

Léto 1988.

21. července 2008 v 18:43 | Text a foto: Tlampač |  OSTALGIE
Léto 1988?
Ženy si mohli na stáncích koupit "dámský" časopis z nakladatelství Mona. Nebyl tak unyle dokonalý jako dnešní ženské magazíny a na rozdíl od těch dnešních v něm zbylo místo i na politiku. Článek Sovětské ženy a přestavba mě i po letech oslovil. Úplně se v něm zapomnělo na to, že sovětští muži chlastali jako duha a ženy dřely stejně jako za carského Ruska v 18. století. Jinak ovšem dokonale napsané.
Peněženku Námořníka mi mamina koupila už v roce 1983, abych měl v čem nosit koruny, když mě poslala na nákup. Na trhu byla i v osmdesátém osmém. Stála přesně 5.- Kčs a je z nesmrtelného PVC.
Jestli chcete mít tyhle prázdniny všestranně dokonalé, koukejte si sehnat LP právníka Pavla Horňáka. Jmenuje se totiž velmi příznačně Dva roky prázdnin. Nejeden vekslák v té době ty dva roky prázdnin skutečně mohl mít. Kluci, co prodávali džíny před tuzíkem a občas sehnali marky nebo bony, si totiž přišli i na milion korun (Kčs) ročně!

První verze kontroverze.

20. července 2008 v 7:05 | Text: Tlampač |  KONTROVERZE
Prázdniny jsou v plném proudu. Počasí se chová tak, jak se sluší na střední Evropu. Slunce, mlha, déšť, mraky, slunce. Bohužel všichni jednou skončíme v LDNkách a tam přestává legrace! Umřeme tam na dehydrataci a nejsou tam skoro žádné šance dozvonit se na sestru, když se člověk posere.
Průšvihem jsou televize. Tolik sraček najednou se jindy nevidí. Detektiv Martin Tomsa je toho skvělým příkladem. Ještěže pustí občas něco normálního, třeba Americké nezávislé léto na dvojce docela ujde. Nebo dneska v noci Leon a o něco slabší Hra o přežití s Ice - T, na to se taky dá kouknout.
Vlasta Parkanová viděla na vlastní oči letět raketu. Amíci ji ukázali, že to s tím radarem nebyla špatná volba. Likvidace té nepřátelské rakety se udála sice jen v počítačové simulaci, aspoň se ale Vlasta koukla do ciziny. Češi jsou hrdý a udatný národ, obranu vlastní země vždycky nechávají jiným. A pak se zhusta posmívají Vietnamcům nebo Afgháncům, jaký že to jsou debilní národy. Jenže tyhle národy svou zem vždycky ubránili! A neposuzujte to evropskými měřítky prosím.
Martin Bursík rozhodně není ten, kvůli komu jsem volil Zelené. Nikdy už kvůli němu Zelené volit nebudu, stejně jako nebudu volit Červené. Ani Modří mi dávno nejsou po chuti. Asi to zkusím s Hnědými. Ti alespoň hlídají děti před školami. Svými gardovými jednotkami zachraňují zákon a pořádek. Hnědé gardy chrání před "hnědými hordami". Městská policie je tu totiž na hlídání parkování! Tuhle mi jeden "negger z Los Angeles", byl to skvěle oblečený příslušník minority, nabízel před Tescem tukový rohlík. Držel v ruce Tescoigelitku, papkal a dělal jako vtip pro svého kamaráda, podle zjevu též absoloventa Vysoké Valdické. Prostějakože jesi chci rohlik. Já se ani trochu nesmál, spěchal jsem do práce na noční směnu. Musím platit daně, aby tihle hoši mohli sedět v krimu nebo čerpat dávky. A tukové rohlíky jedí jenom důchodci, ne tak já. Co mě na našich Romech udivuje nejvíce je to, že ani pořádně nevědí kým jsou. Při sčítání lidu vyplňují do kolonek, že jsou Češi. Když je pak potřeba oddůvodnit příjem státní sociální podpory, jsou to diskriminovaní Romové z ghetta. A mezitím zevlují a poslouchají hip hop a jsou z nich drsní Gansta. Podle mě jsou čeští Romové AMBIVALENTNÍ.
To je teď moderní slovo a na všechno se hodí. Ambivalentní je i nový film Juraje Jakubiska. Na skvělou klasiku Sedím na konári si Juraj už ani nevzpomene. On teď točí EUROFILMY. Ty jsou stejně dobré jako EUROPIVO A EURODĚVKY. Jsou totiž pro všechny a pro nikoho!
Takže celé tohle léto zachraňují slevy. Mnohé zboží je tak levné a tolik hezké. Potřeboval bych vydělávat víc, vše se nyní dá koupit velice výhodně. Jen ta ropa zlobí. 135 dolásků za barel, no to je vrchol!
Tak hezký zbytek prázdnin.

Lenošské kuře

18. července 2008 v 15:26 | Text: Tlampač
Jednou v sobotu jsme byli s manželkou tak líní, že se nám nechtělo na nákup. Jenže sobotní oběd je sváteční záležitost a rodina má být sytá a pospolu.
Otevřel jsem dveře naší elektroluxky a našel všehovšudy jednu ostravskou klobásku. To vážně není dostatek ingrediencí pro přípravu oběda pro dva dospělé a jejich děti. Další průzkum domácích zásob přinesl nález několika plechovek fazolí (takové jedli kovbojové) a plechovku italských sekaných rajčat. Když jsme otevřeli mražák, smálo se na nás kupodivu kuřátko! "Co s tím?", ptám se ženy. Pokrčila rameny a řekla, že asi bude muset na nákup. To jsem zavrhl, když línej den, tak línej den. Napad´ mě nápad a připravil jsem pokrm. Pokrm, jemuž přísluší jméno Lenošské kuře.
Co je třeba:
1 kuře krákoře
2 plechovky červených fazolí ve slaném nálevu
1 plechovka sekaných italských rajčat
1 sáček mražené kukuřice (může být i sterilovaná v plechu)
1 ostravská nebo jiná klobása
máslo
med
bazalka, tymián, sůl
Jak na to:
Kuře omyjeme, osušíme a osolíme. Do velké nádoby nebo pekáče položíme vrstvu fazolí, je dobré je opláchnout vodou od slaného nálevu. Pak přijde další vrstva a to kukuřice. Nakonec to bude vrstva sekaných rajčat posypaných bazalkou. Na tyto vrstvičky položíme na kolečka nakrájenou klobásu a na to položíme kuře. Je dobré nasypat do nitra kura trochu tymiánu, ale opravdu jen trochu. Na zádíčka kuřátka nasypejte trochu bazalky, trochu tymiánu, položte plátek čerstvého másla a polijte jednou nebo dvěma lžicemi medu. HOTOVO! Nezbývá než rozpálit trubu a nebohého ptáka tam uvrhnout. Pečte zakryté asi hodinku, plus mínus. Nepodlévat. Nakonec je dobré péci kuře chvíli odkryté, aby se vytvořila kůrka. Jako přílohu podávejte tmavý chléb.
Nám to chutnalo a dětem taky, tak snad i vy budete spokojeni.
Zdraví Vás línej Tlampač a jeho drahá polovička, Londýn.

ENGLISH PALE ALE.

15. července 2008 v 10:55 | Text: Tlampač |  PIVO, BIER, BEER, CERVEZA - In Vino Veritas, In Pivo Taky
PRIMÁTOR ENGLISH PALE ALE NOVĚ V 0.5 L LAHVÍCH!
NYNÍ AKCE V TESCU, 10,90 Kč.
Degustujte, testujte. Nejlépe si k tomu pivu dáti Fish and chips a pustit anglickou ligu .
Tak ahoj čtenáři, jdu do Tesca ...

Terénní obuv - testováno osobně.

3. července 2008 v 21:17 | Text: Tlampač |  BIWAK
Rubrika Biwak už zeje dlouho prázdnotou, proto přináším zkušenost se sportovní běžeckou obuví. Oba modely jsou z kategorie TRAIL, což je bota určená pro pohyb v terénu, mimo zpevněné plochy a asfaltové cesty.
Oba výrobky byly zakoupeny v říjnu roku 2006 a využívám je stylem "everyday". V praxi to znamená, že tuto obuv nosím denně, ale model od NEW BALANCE pouze v létě.
Model od NIKE jsem používal zejména na jaře, na podzim a v zimě, protože má obrovskou výhodu vodoodpudivosti. Průniku vlhkosti do nitra boty má zabránit systém WATERSHIELD. WATERSHIELD používá NIKE jako alternativu ke známému GORE-TEX. Ten je samozřejmě mnohem lepší a účinnější, jenže podléhá licenci firmy GORE a obuv tak velmi prodražuje. WATERSHIELD je metoda povrchové laminace a musím toto řešení pochválit, protože i po necelých dvou letech vodu odpuzuje. Pochopitelně mnohem hůře, než když byla obuv nová. Celý název modelu je NIKE AIR ALVORD 4. V prodeji je nyní už verze ALVORD 5. Jak název napovídá, jedná se o model tlumený vzduchem a to pouze v patní části. Jelikož je mezipodešev hodně vysoká tlumí i sama o sobě a v těžkém terénu (jsem vášnivý turista, nikoli běžec) skvěle odpruží i velké kameny. Podrážka je vyrobena z karbonové gumy BRS 1000. Trošku mě na modelu ALVORD překvapila, poměrně brzy se totiž obrousila. Mám vadu chůze, křivá páteř dělá své, takže paty byly brzy na hranici opotřebení. U jiných předchozích modelů NIKE jež jsem nosil, se mi tak rychle BRS 1000 neochodilo! Může to být zaviněno tím, že tyto boty nemají torzní stabilizátor a tak lidé s vadami chůze boty "sešmajdají" směrem ven a nebo dovnitř. Co ovšem na tomto modelu zklamalo nejvíce, byla textilní poutka držící tkaničky. Originální tkaničky z výroby je přeřezaly (sebe taky) a pokud by nebylo na obuvi také klasické dírkování, už by botky byly v popelnici. Drobná vada mezipodešve, kterou jsem na pravé botě našel krátce po nákupu, se zhruba po roce používání projevila odchlípnutím mezipodešve od svršku v oblasti klenku. Prolepení ke svršku nevydrželo, zřejmě se šetřilo lepidlem. Resumé: pohodlí při chůzi, fungující ochrana proti vlhkosti a také design jsou dobré vlastnosti těchto bot. Jsem s botami spokojený, byť jsou na konci životnosti.
VÝROBCE: NIKE U.S.A., UŠITO V THAJSKU
MODEL: NIKE AIR ACG ALVORD SERIES 4
URČENÍ: TRAIL, BĚH V TERÉNU, UNIVERZÁLNÍ BĚŽECKÁ OBUV (PRODUKTOVÁ ŘADA ACG, ALL CONDITIONS GEAR)
SYSTÉM TLUMENÍ DOŠLAPU: AIR (URETHANOVÁ MEMBRÁNA PLNĚNÁ PLYNEM V PATNÍ ČÁSTI UVNITŘ MEZIPODEŠVE)
PODRÁŽKA: BRS 1000 (KARBONOVÁ GUMA)
TORZNÍ STABILIZACE: NE
REFLEXNÍ PRVKY PRO POHYB VE TMĚ: NE
ZVLÁŠTNÍ VLASTNOSTI: POVRCHOVÁ LAMINACE ODPUZUJÍCÍ VODU (WATERSHIELD)
DOBA POUŽÍVÁNÍ: ROK A DEVĚT MĚSÍCŮ (cca 2000 km)
CENA: 1499.- Kč

Boty New Balance 708 jsou perfektní na léto, použitá tkanina svršku je velmi prodyšná. Oproti ALVORDům ale nesmíte zmoknout, za pět minut jsou "durch". Jsou to také boty do terénu, jen kameny jim nesvědčí, podrážka je hodně nízká. Tlumení došlapu obstarává firemní technologie ABZORB a je použito v přední i zadní části mezipodešve. Velice kvalitně je řešeno polstrování vnitřku bot, celkově je dílenské zpracování na mnohem vyšší úrovni než u NIKE. Jsou to mé první boty od New Balance a rozhodně nelituji. Nahradil jsem s nimi sandály. Dříve jsem sandály nosil celé léto, jen mi velmi vadilo jak se noha potí. Pot nebyl ničím absorbován, spolu s prachem cest vytvářel pod chodidlem na stélce lepkavou břečku a vše velmi nevábně vonělo. Musel jsem každý druhý den sandále čistit a prát. Sedmsetosmičky s kvalitními funkčními ponožkami jsou skvělé řešení, pot odvádějí ponožky na svršek a tam se odpařuje. Noha je v botě i pevnější a lépe chráněna proti poranění. Celková spokojenost až na ty kamenité cesty, tam se tenhle typ nehodí. Jsou spíš na běh po lese. Na rozdíl od systému AIR by boty s nevzduchovým tlumením měly po použítí alespoň den odpočívat, aby vše fungovalo řádně ! Já to neřeším, přes noc to musí stačit.
VÝROBCE: NEW BALANCE U.S.A., UŠITO V ČÍNĚ
MODEL: 708 ALL TERRAIN
URČENÍ: TRAIL, BĚH V TERÉNU, UNIVERZÁLNÍ BĚŽECKÁ OBUV
SYSTÉM TLUMENÍ DOŠLAPU: ABZORB (PŘEDNÍ I ZADNÍ ČÁST)
PODRÁŽKA: TVRZENÁ GUMA Ndurance
TORZNÍ STABILIZACE: ANO, TRANSITIONAL SUPPORT SYSTEM 1 (KONTROLA PRONACE)
REFLEXNÍ PRVKY PRO POHYB VE TMĚ: ANO (3M)
ZVLÁŠTNÍ VLASTNOSTI: VELMI PRODYŠNÝ SVRŠEK, NÍZKÁ HMOTNOST PÁRU
DOBA POUŽÍVÁNÍ: JEN V LÉTĚ A TEPLÝCH DNECH, ZAKOUPENO V ŘÍJNU 2006 (cca 600 km)
CENA: 1299.- Kč


TECHNOLOGIE TLUMENÍ DOŠLAPU RŮZNÝCH ZNAČEK:
AIR (VZDUCHOVÉ) - NIKE
ABZORB - NEW BALANCE
HEXALITE (VZDUCHOVÉ) - REEBOK
adiPRENE - ADIDAS
TRINOMIC (VZDUCHOVÉ) - PUMA
GEL - ASICS
DMX, DMX FOAM - REEBOK
CELL - PUMA
TUNNEL - POWER
AIR ZOOM - NIKE
SHOX - NIKE
EVA - RŮZNÍ VÝROBCI