Vyjeďte si na trať 047.

30. května 2008 v 21:48 | Text: Tlampač, foto: Olin U2 |  1435 mm
Přelom května a června je, tedy pokud se počasí vydaří, skvělé období na pořádání výletů. Příroda se nachází v nejlepší kondici, dovolené ještě nezačaly, potkáte maximálně školní výlet nebo cyklisty. Zvu vás na jeden předprázdninový výletní "kýč". Vyjeďte si vlakem po lokálce č. 047 a jejím okolí.
Železniční trať vedoucí z Trutnova do Teplic nad Metují (délka trati 35 km) se klikatí podkrkonošskou krajinou, územím bývalých Sudet a mnohdy opravdu připomíná kýčovitou krajinku dětských Piko vláčků. Nemyslím to pejorativně, spíše v lehké nadsázce. Je tu vážně moc hezky. Křížení dvou traťových mostů kousek za Trutnovem nebo průjezd po mostě Teplicemi, prostě evokují modelovou železnici.
Krajina je všude pěkně boulovatá, z údolí vyčuhují kostelní věže, voda hučí po lučinách, bory šumí po skalinách. Zatím jsou tyto končiny trochu zapomenuté, životní tempo pomalé. Moc se tu ovšem líbí našim nizozemským romantikům. Němci po válce museli odejít, Češi jen pomalu zapouštějí kořeny a tak přicházejí "kolonizátoři" ze země tulipánů a kakaa. Možná se tak ryzí genius loci těchto míst brzy vytratí. Možná zdejší kraj Nizozemci spíše obohatí o svou pověstnou tolerantnost. Letos vše stíháte vidět tak, jak jsem to viděl já. Napřesrok snad taky a dál se neví nic.
Co se ví bezpečně: Chvaleč je poměrně velká pohraniční obec, mají zde hezkou hasičárnu a asi se tu dobře a klidně žije. Třeba sem na web chodí někdo z Chvalče. Napiš nám člověče, jak se tam u vás máte! Bezpečně se také ví, že kluci z Radvanic berou stopaře (díky kámo) a že radvanická hospoda prodává místní pivo (ležák z pivovaru Trutnov) nejen místním za úžasnou cenu čtrnáct korunek českých. Pro čtenáře z Nizozemí: to je pouze půl Euro. Kdo by mi chtěl tvrdit, že Krákora není dobré pivo, dostane na dršku :) .
U Chvalče tedy olízne železniční trať státní hranici s Polskem a stočí se do vnitrozemí směrem na Radvanice. Pokud byste v Radvancích vystoupili z motoráku, dojdete takříkajíc přes kopec na zastávku Malé Svatoňovice (Svatoňovice už leží na jiné trati, na frekventované 032). A jede se do Ádru! Skalní města Adršpachu a Teplic jsou Mekkou našich horolezců. Průjezd vlaku těsně kolem pískovcových věží Adršpachu je působivá podívaná. Pokud vystoupíte právě tady, na zastávce Adršpach - skalní město, upozorňuji předem na davy a davy turistů. Jenže oni sem přijeli klimatizovanými VW, vy couravou lokálkou. Váš zážitek bude myslím o mnoho trvalejší.
Šťastnou cestu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama