Německý film? To musí být hrůza!

20. května 2008 v 13:33 | Text: Tlampač |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Vidíte a žádná hrůza to není. Němečtí tvůrci filmy umí a dobré. V Německu netočí žádný "von Hrzebeik" každý rok jeden film, jako je tomu u nás. Přijde mi, že zavedená značka Jarchovský - Hřebejk už nemá moc co nabídnout. Zkuste shlédnout něco německého, sedm filmů zde vyjmenovaných řadím mezi to nejpodstatnější, co jsem kdy viděl. A jejich režiséry ani neznám :).
Film Srdečně vítáme je o těžkém životě v obou polovinách rozděleného Německa deset let po válce. V jedné půlce země je ještě cítit pachuť nacismu, v té druhé se roztahuje bolševická verbež. A hrdina filmu na to musí najít klíč. Víra v lepší dny a láska k lidem mu ukazují cestu.
Sluneční ulice je filmem vzpomínkovým, trochu Hřebejkovy Pelíšky. Nahlédneme do rozděleného Berlína. Příběh pojednává o partě mladých lidí a o jejich hořkém a místy až trapném dospívání v socialistické NDR. NDRáci puberťáci, stejně jako puberťáci u nás, byli vyplesklí z čehokoli co bylo ze Západu. Sluneční ulice je komedie s vážným podtextem a dobrý pokus o vyrovnání se s vlastní minulostí.
Ani na konci německého demokratického socialismu nebylo jednoduché v Německu žít, snímek Good bye Lenin nás zavede do roku 1989, kdy se v Deutschlandu zablýsklo na lepší časy. Pád berlínské zdi změnil život jedné ženy, jež tolik věřila ...
Princezna a bojovník, zvláštní a trochu mystický film. Hlavní hrdina je bývalý profesionální voják. Plný traumat a bolestí z hrůz prožitých v civilu i na bojišti hledá smysl svého bytí. Nachází jej v hezké bloňďaté ošetřovatelce pracující v domově pro psychicky nemocné. Ve skutečnosti by se nic takového neudálo a snad proto se mi tenhle příběh líbí. Z nereálných příhod a nejrůznějších filmových klišé je vystavěn road movie Klepání na nebeskou bránu. Nedá se moc popsat. To se musí vidět! Legrace, ironie, blbinky. Příběh Lola běží o život též nestojí na reálných základech. Akčňák poněmecku, trochu psychedelie a moc úspěšný přehlídkový film.
Na závěr připomenu snímek Život - stavba povolena. Není jednoduché najít své místo na světě a v životě. Ubíjející zaměstnání a žádné velké vyhlídky na lepší budoucnost. Když ovšem potkám někoho, koho mohu mít rád... To je tak vynikající film! Kdybych nebyl debil, tak jsem si jej omylem nesmazal z VHS.
Resumé: Vůbec není špatný vidět tyhle filmy. Vzhůru do půjčovny …
PS: O filmu psát neumím, to umí Baldýnský nebo Spáčilová. Použijte proto nějakou vyhledávací filmovou databázi, ať máte větší přehled o čem že to vlastně mluvím. Přidávám odkaz na ČSFD.
 


Komentáře

1 Mieko | 6. listopadu 2011 v 14:10 | Reagovat

Německé :-P filmy jsou kolikrát lepší než Amreické :-! .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama