Leden 2008

Malý výlet – Riegrova stezka údolím řeky Jizery

26. ledna 2008 v 14:10 | Text a foto: Tlampač |  ON THE ROAD AGAIN
VÝLET VHODNÝ PRO: PĚŠÍ

Je mezi námi lidmi nemálo takových, co neradi chodí dlouhé pochody a přesto mají rádi turistiku. Právě pro takové je vhodný tento výlet v okolí města Semily.

Jako dopravní prostředek zvolte vlak. Nebudete nuceni se vracet k autu. Vystupte v Semilech, projděte si městečko a prohlédněte si zdejší "českoněmeckou" architekturu, tolik typickou pro tento kout republiky. Mě hodně upoutala zřejmě bývalá továrna v centru města. Semilští z ní zrekonstruovali a vybudovali městský úřad. Na oběd vám doporučuji zajít do restaurace zvané Pivovarská. Klasické a hlavně chutné! české hotovky za dobrou cenu, hezký interiér a pro fajnšmekry pivo Hoegaarden za skvělých 34.- Kč.
Kousek od restaurace začíná červená turistická značka. Ta vás asi za 15 minut svěží chůze dovede na počátek Riegrovy stezky, jež vede skalnatým a místy dosti divokým údolím nad řekou Jizerou. Sám začátek je hodně atraktivní, cesta prochází mezi skalami vysokými snad šedesát metrů a jen kousek nad vodní hladinou vede po visuté kovové galerii. Vyfotil jsem pro vás jak galerii, tak pomníček oznamující vyhasnutí jednoho mladého života v roce 1966. Těžko říct, co se tu tenkrát přihodilo.
Skály zde prý v minulosti tvořily jakousi soutěsku, kterou si Jizera prodírala cestu. Protože toto úzké místo působilo kvůli naplaveninám a v zimě díky ledu časté záplavy, nechal semilský továrník Schmidt skálu odstřílet. Asi to nebylo kvůli chudákům domkářům kolem řeky, spíš by mu jinak fabriku nikdo nepojistil. V dnešní době to lze vnímat jako dobrý a záslužný počin.
Cesta se různě klikatí, je plná kamenů, připomíná drsnou vysokohorskou přírodu. Pro vláčkaře je potěšující pohled na protější břeh kde je trať. Často tu profrčí mašina a také lze vidět čtyři tunely a zastřešení proti padajícím balvanům.
Další bod na cestě nazvaný Böhmova vyhlídka, je "ideální" místo pro depresivní návštěvníky. Není tak vysoko jako pražský Nuselský most, ale je hodně vysoko a skok do hlubin by byl hodný romantika. Z této vyhlídky lze na protějším břehu spatřit ještě vyšší rozhledové místo. Jmenuje se Krkavčí skála a vypíná se sto metrů nad hladinou řeky. Cesta opět pokračuje, po chvíli dojdete k odpočívadlu s lavičkami a stříškou. Ideální místo pro klidné rozjímání nad rohlíkem se salámem, nouzově by tu šlo i přespat.
I teď v zimě má návštěva těchto míst své kouzlo. Stromy jsou bez listí a tak je vidět i tam, kam se v době jara a léta nepodíváte.
Velikou atrakcí pro mě byl ledopád na skále, který v mrazivějších a zasněženějších dnech musí být skutečně impozantní. Za ním projdete tunel tesaný ve skále a ten se nejspíš velmi zalíbí vašim dětem.
Stezka pojmenovaná po semilském rodákovi Ladislavu Riegrovi končí v osadě Podspálov, kde je hezký a fungující hotýlek a také zastávka vlaku na trati Železný Brod - Tanvald. V hotýlku lze popít svijanské pivo a také se dobře najíst. Ubytování za rozumné ceny je samozřejmost.
Riegrova stezka v minulosti pokračovala kolem řeky až do Železného Brodu. Většina turistů ale používala silnici a tak tato část "Riegrovky" bohužel zanikla.

Další možné cíle:
Vysoké nad Jizerou, svérázné horské městečko.
Zřícenina hradu Návarova vysoko nad řekou Kamenicí.
Bozkov a Bozkovské dolomitová jeskyně, naprostý přírodní unikát.
Tanvald a okolí, tady se natáčel film Kalamita.