Lokální trať č. 262 - výlet do bývalého Boskovického ghetta

30. listopadu 2007 v 22:58 | Text a foto: Tlampač |  1435 mm
Několik dnů před loňskými vánocemi jsem se vydal na výlet po lokálce č. 262. Když jsem se v jejím okolí loni v létě toulal na kole, dostal jsem velkou chuť vidět tu kouzelnou krajinu nad Brnem i z oken vlaku. Na každém takovém výletě zároveň rád zavítám i do měst a vesniček na trati.
Nasedl jsem na rychlík a po naší nejstarší trati dojel až do Skalice nad Svitavou. Cestou jsem z okna zahlédl fabriku Oskara Schindlera v Brněnci, ten kdo viděl film Schindlerův seznam si asi vybaví. Protože jsem mířil do Boskovic, jež se mohou blýsknout zachovalým židovským městem, bylo to až symbolické. Trať č.262 vede tzv. Boskovickou brázdou, je to takové široké údolí lemované kopci na obzoru.
Boskovické židovské město se dochovalo v dobrém technickém stavu a dosud tu stojí sedmdesát devět domů z původních sto deseti. Některé z nich jsou velmi unikátní, např.: Dům s domovním znamením (foto), nebo tzv. Masné krámy. Zdejší nevelká, ale o to krásnější synagoga je stále místem modliteb. Je možná i její návštěva, po dohodě se správcem synagogy.
Boskovice prosluly pobytem mnohých významných Židů. Rabíni, učenci, umělci, učitelé a dokonce i osobní věštec Adolfa Hitlera, tu žili v malém městě ve městě. V Boskovicích bývalo gheto, důsledně oddělené od okolního křesťanského světa branami a řetězy. Jednou z takových bran jsem do židovského města vstoupil.
Boskovický židovský hřbitov se řadí k dalším zdejším unikátům. Pochází ze 17. století a je třetí největší v České republice. Rozloha hřbitova je čtrnáct a půl tisíce metrů čtverečních! Je tu prý přes dva a půl tisíce náhrobků a odpočívají tu ostatky prostých i významných Židů.
Boskovice jsou zatím stranou zájmu turistických kanceláří, což je myslím celkem škoda. Mají totiž své veliké kouzlo.
Poobědval jsem v jedné z boskovických restaurací, popil skvělé pivo z pivovaru Černá hora a byl nejvyšší čas pokračovat dál. Bohužel v pátek odpoledne se po lokálkách necestuje snadno. Žáci a studenti brněnských škol se na víkend vraceli domů, malý motorák byl nafouklý jako mrtvá kráva na řece Ganga.
Dalším mým cílem byla Moravská Třebová. Toto město v bývalých Sudetech, bylo ve středověku důležitým opěrným bodem při kolonizaci zdejšího kraje. Má nezaměnitelný genius loci. V zimě jsem v Třebové ještě nebyl a tak mě poněkud překvapilo uhelné kouřmo. Pamatuji si, že takto "vonělo" za socialismu celé Československo.
Sirný zápach z kouřících komínů a padající soumrak jen umocnily předvánoční atmosféru, která v Třebové panovala. Současné Vánoce, to je spíš hluk a kýč, než různé vůně a vyzdobené výlohy malých obchůdků. Tady v Třebové, se mi tak vybavily Vánoce mého dětství, dokonce jsem dostal chuť do nakupování vánočních dárků. Navštívil jsem tedy půvabný bazar na jedné z hlavních ulic a také prodejnu firmy Toner (Toner vyrábí nerezové příbory špičkové úrovně).
Moravská Třebová je moc hezké město s rozlehlým centrálním náměstím, krásným komplexem budov zdejšího kláštera, spoustou kostelů a docela tajemnými postraními uličkami.
Lokálka 262 je trať vedoucí zajímavou krajinou na pomezí Čech a Moravy a určitě stojí za to ji projet a města kolem ní navštívit.
Tlampač
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama