Listopad 2007

Lokální trať č. 262 - výlet do bývalého Boskovického ghetta

30. listopadu 2007 v 22:58 | Text a foto: Tlampač |  1435 mm
Několik dnů před loňskými vánocemi jsem se vydal na výlet po lokálce č. 262. Když jsem se v jejím okolí loni v létě toulal na kole, dostal jsem velkou chuť vidět tu kouzelnou krajinu nad Brnem i z oken vlaku. Na každém takovém výletě zároveň rád zavítám i do měst a vesniček na trati.
Nasedl jsem na rychlík a po naší nejstarší trati dojel až do Skalice nad Svitavou. Cestou jsem z okna zahlédl fabriku Oskara Schindlera v Brněnci, ten kdo viděl film Schindlerův seznam si asi vybaví. Protože jsem mířil do Boskovic, jež se mohou blýsknout zachovalým židovským městem, bylo to až symbolické. Trať č.262 vede tzv. Boskovickou brázdou, je to takové široké údolí lemované kopci na obzoru.
Boskovické židovské město se dochovalo v dobrém technickém stavu a dosud tu stojí sedmdesát devět domů z původních sto deseti. Některé z nich jsou velmi unikátní, např.: Dům s domovním znamením (foto), nebo tzv. Masné krámy. Zdejší nevelká, ale o to krásnější synagoga je stále místem modliteb. Je možná i její návštěva, po dohodě se správcem synagogy.
Boskovice prosluly pobytem mnohých významných Židů. Rabíni, učenci, umělci, učitelé a dokonce i osobní věštec Adolfa Hitlera, tu žili v malém městě ve městě. V Boskovicích bývalo gheto, důsledně oddělené od okolního křesťanského světa branami a řetězy. Jednou z takových bran jsem do židovského města vstoupil.
Boskovický židovský hřbitov se řadí k dalším zdejším unikátům. Pochází ze 17. století a je třetí největší v České republice. Rozloha hřbitova je čtrnáct a půl tisíce metrů čtverečních! Je tu prý přes dva a půl tisíce náhrobků a odpočívají tu ostatky prostých i významných Židů.
Boskovice jsou zatím stranou zájmu turistických kanceláří, což je myslím celkem škoda. Mají totiž své veliké kouzlo.
Poobědval jsem v jedné z boskovických restaurací, popil skvělé pivo z pivovaru Černá hora a byl nejvyšší čas pokračovat dál. Bohužel v pátek odpoledne se po lokálkách necestuje snadno. Žáci a studenti brněnských škol se na víkend vraceli domů, malý motorák byl nafouklý jako mrtvá kráva na řece Ganga.
Dalším mým cílem byla Moravská Třebová. Toto město v bývalých Sudetech, bylo ve středověku důležitým opěrným bodem při kolonizaci zdejšího kraje. Má nezaměnitelný genius loci. V zimě jsem v Třebové ještě nebyl a tak mě poněkud překvapilo uhelné kouřmo. Pamatuji si, že takto "vonělo" za socialismu celé Československo.
Sirný zápach z kouřících komínů a padající soumrak jen umocnily předvánoční atmosféru, která v Třebové panovala. Současné Vánoce, to je spíš hluk a kýč, než různé vůně a vyzdobené výlohy malých obchůdků. Tady v Třebové, se mi tak vybavily Vánoce mého dětství, dokonce jsem dostal chuť do nakupování vánočních dárků. Navštívil jsem tedy půvabný bazar na jedné z hlavních ulic a také prodejnu firmy Toner (Toner vyrábí nerezové příbory špičkové úrovně).
Moravská Třebová je moc hezké město s rozlehlým centrálním náměstím, krásným komplexem budov zdejšího kláštera, spoustou kostelů a docela tajemnými postraními uličkami.
Lokálka 262 je trať vedoucí zajímavou krajinou na pomezí Čech a Moravy a určitě stojí za to ji projet a města kolem ní navštívit.
Tlampač

TELEVIZE S POHÁDKOU 1982

17. listopadu 2007 v 23:12 | Text a foto: Tlampač |  OSTALGIE
V DOBĚ KDY MNOHÉ DĚTI NA ZÁPADĚ MĚLY VE SVÉM POKOJI SKUTEČNOU TV NA KTERÉ MOHLY SLEDOVAT DISNEYOVKY A TOMA A JERRYHO, JÁ JSEM BYL VLASTNÍKEM TÉTO TELEVIZKY S POHÁDKOU. KAŽDÝ DEN BYLA NA PROGRAMU PERNÍKOVÁ CHALOUPKA.
DRUHÁ TELEVIZKA JE SUVENÝR A JSOU V NÍ K PROHLÍŽENÍ BAREVNÉ DIAPOZITIVY Z ČESKÉHO RÁJE.

MALÁ MEDIÁLNÍ GLOSA

9. listopadu 2007 v 19:39 | Text a foto: Tlampač
Nějak jsem psal moc o chmelu. Napravím to. Zaglosuju...
Velmi mě rozrušily, tam si dejte uvozovky, informace z médií o chystaném protižidovském pogropochodu v sobotu 10. listopadu v Praze. Já Vám ani nevím, mám se bát nebo být v klidu? Kdo jsou to ti pravicoví radikálové? To jsou ti hoši, co tak chytře a radikálně prosí magistrát hl. m. Prahy o povolení demonstrovat? Co je na tom radikálního? SA v roce 1938 byli skutečně radikální. Nikoho neprosili, šli, vzali pochodně a ... Jenže dneska jsme snad trochu dál, ne? Po smutné československé zkušenosti dvou diktatur si dnes u nás těžko někdo nechá od někoho něco diktovat. Šéf propagandy mladých Národních demokratů, nebo kdo vlastně tu pochodovou akci svolal, je trouba. Jen trouba totiž veřejně informuje establishment o tom, co se chystá radikálního podniknout. Nemůžou to ani myslet vážně. Jsou mi k smíchu. A výročí té akce z roku 1938 připadá na pátek! heslo Křišťálová noc
Židé, že by se měli bát? Vždyť dnes není rok 1938! Existuje přece stát IZRAEL a ten pokud vím, jako jeden z mála vlastní ATOMOVOU BOMBU. Není na planetě nikdo, kdo by Židy mohl významně ohrozit. Izraelskou družicovou špionážní síť používá třeba i americká armáda, neboť tak dobrou jako Izrael nemá. Židé jsou dnes tak silní jako národ, že jiný národ už je nemůže významně ohrozit. Natož malá politická strana z Čech. Pražská židovská obec, ta by si klidně mohla najmout dobrou cvičenou ochranku. A do židovské čtvrti by se na výročí Křišťálové noci nedostala ani myš. Ale proč dělat rozruch a nechovat se rozumně a občansky. Od pořádku a bezpečí si platíme armádu a policii. Tak ať se úřady starají, aby auta nehořela a nikdo nedostal přes držku. Faktem ovšem je, že v Česku máme trochu pitomé politiky a úředníky. Nemají valnou autoritu a neumějí vládnout a vymáhat od lidí zákonnost. Povolili, zakázali, povolili, zakázali a tak pořád dokola, no Kocourkov! Kdyby odvaha a odpovědnost úředníkům nechyběla, jasně by zaznělo: antisemidemonstračka nebude. A BYL BY KLID !
Mluvívá se v médiích o NEONACISTECH. Oni v Čechách nějací jsou? Možná bych neonacisty hledal spíš třeba v Drážďanech ve spolkové zemi Sasko v SRN. Tam jich je skutečně dost. A víte co? Já ty německý vnuky těch svých německých dědů a pradědů mám přečtený. Chtějí pomstu a vrátit Německu bývalý lesk. Oni tam ti jejich prarodiče tenkrát u toho Stalingradu hnusně zhebli. A tak tyhle jejich saský vnukové německý chtěj vendetu. Ale jen do doby, než tito mladí Němci zplodí svoje děti, zestárnou, ztloustnou a vyplešatí. Pak i němečtí neo dostanou rozum a začnou vydělávat éčka. Pak budou neonacistama už jen u pivka. Zajímavé také je, že tatíci těhlech osisneonazis svorně nějaký ten pátek pomáhali budovat NDR ...
Zpět k těm našim českým vlastencům. My Čechové jsme národ, který měl být podle plánů Adolfa Hitlera and his boys přesunut až někam na Madagaskar. A pak postupně vyhlazen. Podle nacionálně socialistické německé rasové teorie je totiž každý Čech pouze unter mensch. Tady u nás v Čechách tedy nemůžou být Češi neonacisty jako sousedi Němci, to z "rasového" principu nelze :D
Neonacisté se tedy vyskytují pouze v Německu. Něco Vám povím lidi, tihle co o sobě povídají že jsou čeští vlastenci, by z důvodů výše popsaných nad hlavou neměli nosit německé národní barvy. To bych spíš nazval zradou národa nikoli vlastenectvím, nosit nad hlavou cizí vlajku.
Takže ať to tam zítra půjde pochodovat kdokoli, nejsou to ani vlastenci, to by neměli nad palicema německý prapory, ani neonacisté, to by museli mít německou krev i národnost. Možná snad pravicoví radikálové ... V elitářských prokorumpovaných a egoistických Čechách radikalismus ani nemůže fungovat. Nejsme na to jako národ povahově dost radikální.
Závěrem bych pak chtěl podotknout, že pokud by snad ti kluci z Národních demokratů přece jen vlastenci byli a zítra svůj kampf vyhráli a jednou se dostali do aktivní politiky, první co tam udělají bude, že nakradou na auto, na barák a bazén, na dovču a tak. Oni tyhle radikální řvouni mají totiž v sobě vznešenej ideál nadčlověčí, ale též zmutovaný zlodějský gen českého typu a tak by to tedy dopadlo stejně jako tenkrát s Mirkem Sládkem. Šlo mu taky hlavně o prachy a o ženský.
Nakonec rada vlastencům: Vybudovat zdravej a silnej národ, to je práce na mnoho desetiletí. A jelikož se u nás neš... nedělají děti, a odsunujeme vlastní i když jiným jazykem hovořící obyvatelstvo za hranice sousedních států po prohrané vyhrané válce, tak stejně budou muset dorazit "podlidi" zpoza Karpat a z Asie kteří nás nahradí u strojů ve fabrikách.. Takže kluci vlastenci: NEŘVAT, NETŘÍSKAT LIDI... DĚTI DĚLAT !
P.S. O nic moc mi nejde glosuji pouze, jak média vše moc přefukují ...
Váš TLAMPAČOS RADIKÁLOS MORE !
FOTO JE Z LEŽÁKŮ U CHRUDIMI. Že se kluci nesejdou tady. Tady waffen SS dokázali, jak milujou Čechy.

VÁNOČNÍ INSPIRACE - METR PIV

6. listopadu 2007 v 21:18 | Text a foto: Tlampač
MÁM TU PRO VÁS INSPIRACI NA VÁNOČNÍ DÁREK. JE TO OKOUKANÉ U SOUSEDŮ V NĚMECKU V JEDNOM OBCHODĚ S NÁPOJI. METR PIV. NOSIL JSEM TO V HLAVĚ A PAK VE SKLEPĚ NAŠEL NÁRUČ PRKÝNEK A POPROSIL SVÉHO KAMARÁDA, ABY TO STLOUKL DOHROMADY (SÁM JSEM LEVEJ JAKO VOLŠE). TU NĚMECKOU MYŠLENKU JSEM TROCHU VYLEPŠIL A PŘEPRAVKU (NÁMI VYROBENÁ PŘEPRAVKA MĚŘILA ASI 103 CM) OSADIL LEŽÁKY RŮZNÝCH ČESKÝCH ZNAČEK. TCHÁN VŠE VYPIL VE VELICE KRÁTKÉ DOBĚ A TAK MYSLÍM, ŽE JSEM SE SE SVÝM DÁRKEM TREFIL. PANÍMÁMA ANI NECHTĚLA VĚŘIT, ŽE JSEM TO CELÉ NEKOUPIL NĚKDE V TESCU.

PŠENICE!

2. listopadu 2007 v 1:17 | Text a foto: Tlampač |  PIVO, BIER, BEER, CERVEZA - In Vino Veritas, In Pivo Taky
PRIMÁTOR WEIZENBIER.
BAVORSKÁ ČESKÁ CHUŤ. TOTO PIVO JE TŘEBA HODNĚ VYCHLADIT. DO VODOU VYPLÁCHNUTÉ STUDENÉ SKLENICE NA STOPCE NALIJTE PIVO PO SKLE. POZOR, NA DNĚ LAHVE NECHEJTE HLADINKU ASI TŘI CENTIMETRY VYSOKOU A PAK LAHVÍ ZAKRUŽTE. ROZMÍCHÁTE TÍM TAK NA DNĚ USAZENÉ KVASINKY. DOLIJTE ZBYLÉ PIVO I S KVASINKAMI DO SKLENICE A POZORUJTE JAK SE HEZKY KVASNICOVĚ ZAKALÍ. NAKONEC VLOŽTE NA HRDLO SKLENICE ROZKROJENÝ PLÁTEK CITRONU KŮRY ZBAVENÝ. NO A NEZBÝVÁ NEŽ OCHUTNAT.
VYNIKAJÍCÍ JE ZEJMÉNA V PARNÉM LÉTĚ. LZE JEJ OVŠEM PÍT I ZA DLOUHÝCH ZIMNÍCH VEČERŮ A NA LÉTO PŘITOM VZPOMÍNAT.
JE TO PIVO I PRO ŽENSKÉ, PROTOŽE NENÍ HOŘKÉ, ALE CHUTNÁ SPÍŠE PO OVOCI.
ZKRÁTKA: JE TO PRIMA PŠENICE !