Říjen 2007

PRŮVODCE PO ČECHÁCH, MORAVĚ A SLEZKU OD SOUKUPA A DAVIDA (ZELENÁ ŘADA)

25. října 2007 v 15:23 | Text: Tlampač |  ON THE ROAD AGAIN
Pro naše účely se nám spolu s mým parťákem osvědčila sice jednoduchá, ale fantazii podněcující takzvaná Zelená řada průvodců Po Čechách, Moravě a Slezku od pánů Soukupa a Davida. V dnešní době křídového papíru a až kýčovitých barvotisků jsou tyto průvodce skoro jako ze 60. let minulého století. Ovšem to na nich právě oceňujeme. Text se dotkne nejen místopisu, autoři Vám sdělí lecos z historie místa, přidají i nějakou tu pověst a ještě prakticky informují o možnostech, kde napojit a nasytit hladový žaludek a kde složit na noc unavené tělo. Vše je doplňeno pouze černobílými kresbičkami, které nechávají prostor pro turistovu fantazii. Cena se sice důsledkem inflace zvedla z původních 66.- Kč na 149.- Kč, ale Soukup s Davidem to vyvažují bonusy pro čtenáře v podobě nejrůznějších poukázek a vstupenek na hrady, do muzeí, do restaurací apod.

Největší klady těchto průvodců jsou:
NÍZKÁ HMOTNOST - V BATOHU TEDY NETÍŽÍ.
RELATIVNĚ NÍZKÁ CENA.
PŘEHLEDNOST - JE NAZNAČEN PROFIL TŮRY, KILOMETRICKÁ VZDÁLENOST A INFO O VHODNOSTI VÝLETŮ PRO RŮZNÉ SKUPINY TURISTŮ OD AUTAŘŮ PŘES PĚŠÍ A BIKERY AŽ PO VOZÍČKÁŘE.
ČASTÉ AKTUALIZACE INFORMACÍ V PRŮVODCÍCH OBSAŽENÝCH - V PODOBĚ UPRAVENÝCH DOTISKŮ JIŽ VYDANÝCH DÍLŮ.
A JIŽ VÍCE NEŽ 50 TITULŮ MAPUJÍCÍCH NAŠI REPUBLIKU. (CELKEM VYJDE 99 SVAZKŮ).


RUSKÝ FILM NÁVRAT

19. října 2007 v 13:48 | Text: Tlampač |  PIKSLA KULTURNÍHO MIXU
Ten film patří mezi moje životní filmy. Možná proto, že i já jsem svého tatíka znal a neznal, neboť se naši rozvedli. Tolik smutku a pocitu bolesti z něčeho, co se mohlo klidně odehrát i ve skutečnosti, protože ten příběh je tak opravdový, tolik smutku ve mě nezbylo ani po Magnólii a ani po jiných dojácích. Snad jen po americkém snímku KOUŘOVÉ SIGNÁLY (USA 1998) jsem taky tolik slzel.
Rusové prý mají smutnou povahu. Proto tolik pijí vodku. Už to chápu.
Rusko 2003
Režie: Andrej Zvijagincev

JAROMĚŘ - STARÁ PAKA

1. října 2007 v 11:33 | Text a foto: Tlampač |  1435 mm
Teď na podzim je to krásná projížďka podhorskou krajinou, stromy všech barev, kouř z komínů se plazí při zemi, daleké výhledy prozářené sluncem a ve vlaku je příjemně teplo...
Tohle z auta neuvidíš !